Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

40 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

Χρειάζεται να πληρωθεί και παράβολο 10 ευρώ  για τη μεταφορά σε άλλον μηχανικό.....?

Όχι. Απλά κάνεις αποδεκτό το αίτημα όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι χωρίς κανένα κόστος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προκειμένου για μεταβίβαση ακινήτου που είχε ενταχθεί στο Ν4014, πρέπει να αιτηθώ μετάβαση στο Ν4495. Έστω ημερομηνία μετάβασης 20/7/2021 και ολοκλήρωση της υπαγωγής 30/7/2021.

Για τη μεταβίβαση θα πρέπει να εκδοθεί "Βεβαίωση μηχανικού". Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την ημερομηνία αυτοψίας έως 31/1/2021 προκειμένου να αποφύγει ο ιδιοκτήτης την ΗΤΚ; (Η συμβαλαιογράφος..."προλαβε" να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι δεν απαιτείται ΗΤΚ). 

Τελικά όμως εγώ υπογράφω. Είναι σωστό (!!!😌😎) με  ημερομηνία μετάβασης στον παρόντα νόμο, να δοθεί βεβαίωση με  νεότερη ημερομηνία αυτοψίας; Μήπως τελικά πρέπει να υποβληθεί η ΗΤΚ;

Δεν ξέρω αλλά πολύ γρίφος: "Παράταση ισχύος Βεβαιώσεων-αυθαίρετα-μεταβάσεις απο άλλους νόμους-ΗΤΚ"  

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

θα εκτιμούσα οπιαδηποτε βοηθεια!! Εχω περαιωμένη δηλωση του 4178. Ο ιδιοκτητης τωρα θελει να μεταβιβάσει και φυσικά ο συμβολαιογράφος θελει αλλο σχεδιο με τα γνωστα πινακακια και πρεπει να μεταφερθει στο 4495 για να αναρτηθει το ενημερωμενο σχεδιο. Εγω απο τοτε "εκλεισα" την προσωπικη μου δραστηριοτητα και συμμετεχω σε εταιρεια με αλλο αρ. μητρ ΤΕΕ, οποτε θα πρεπει να γινει αλλαγη διαχειριστη - μηχανικού και μεταφορα στο 4495. Η σειρα ειναι αυτη? και σαν δικαιολογια μπορω να βαλω την ενημερωση σχεδιων? Ευχαριστω  

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, nvido011 said:

Καλησπέρα,

θα εκτιμούσα οπιαδηποτε βοηθεια!! Εχω περαιωμένη δηλωση του 4178. Ο ιδιοκτητης τωρα θελει να μεταβιβάσει και φυσικά ο συμβολαιογράφος θελει αλλο σχεδιο με τα γνωστα πινακακια και πρεπει να μεταφερθει στο 4495 για να αναρτηθει το ενημερωμενο σχεδιο. Εγω απο τοτε "εκλεισα" την προσωπικη μου δραστηριοτητα και συμμετεχω σε εταιρεια με αλλο αρ. μητρ ΤΕΕ, οποτε θα πρεπει να γινει αλλαγη διαχειριστη - μηχανικού και μεταφορα στο 4495. Η σειρα ειναι αυτη? και σαν δικαιολογια μπορω να βαλω την ενημερωση σχεδιων? Ευχαριστω  

Τι λείπει ακριβώς από τα σχέδια? Η υπεύθυνη δήλωση ότι τα σχέδια είναι ταυτόσημα με αυτά που αναρτήθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται τα πινακακια με τις επιφανειες. Τι ειναι στην ΟΑ τι ρυθμιζεται κλπ .Μιλαμε για 9 χρονια πριν!!  Επι πλεον εμφανίστηκε κι ενα σχεδιο συστασης που τοτε δεν υπηρχε πουθενα και επειδη υπαρχει και διαμερισματωση πρεπει να ενημερωθει ολο το συστημα. Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, nvido011 said:

Χρειαζονται τα πινακακια με τις επιφανειες. Τι ειναι στην ΟΑ τι ρυθμιζεται κλπ .Μιλαμε για 9 χρονια πριν!!  Επι πλεον εμφανίστηκε κι ενα σχεδιο συστασης που τοτε δεν υπηρχε πουθενα και επειδη υπαρχει και διαμερισματωση πρεπει να ενημερωθει ολο το συστημα. Ευχαριστω 

Η αναγραφή όλων των εμβαδών στα σχέδια δεν είναι απαραίτητα. Ακόμα, για την επιπλέον διαμερισμάτωση μπορείτε να μεταφέρετε τη δήλωση σε άλλο συνάδελφο χωρίς να είναι απαραίτητη η μεταφορά της στις διατάξεις του Ν.4495/17 και προσθέσετε την παράβαση. Την ανάλυση των εμβαδών μπορείτε να τη συμπληρώσετε στα σχέδια ή στην τεχνική έκθεση αφού θα ανοίξει η δήλωση (είτε γίνει μεταφορά στον 4495 είτε όχι)

Link to comment
Share on other sites

μπορει δλδ να γινει επαναφορα απο Οριστικη σε Υπαγωγη στο 4178 να γινουν οι διορθωσεις (γινεται?) η απλα να δοκιμασω να ανεβασω το νεο σχεδιο στο 4178 και μετα να βγαλω βεβαιωση 4495 με την τεχν εκθεση οπως απαιτειται πλεον ?Η παραβαση της διαμερισμ εχει χρεωθει, φαινοταν απο την ΟΑ αλλα το ακριβες σχεδιο της συστ δεν υπηρχε τοτε ως δια μαγειας εμφανιστηκε!  Τα σχεδια με τις επιφανειες τα θελει ο συμβολαιογραφος - δεν το συζηταει καν- 100000 ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.