Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, nvido011 said:

μπορει δλδ να γινει επαναφορα απο Οριστικη σε Υπαγωγη στο 4178 να γινουν οι διορθωσεις (γινεται?) η απλα να δοκιμασω να ανεβασω το νεο σχεδιο στο 4178 και μετα να βγαλω βεβαιωση 4495 με την τεχν εκθεση οπως απαιτειται πλεον ?Η παραβαση της διαμερισμ εχει χρεωθει, φαινοταν απο την ΟΑ αλλα το ακριβες σχεδιο της συστ δεν υπηρχε τοτε ως δια μαγειας εμφανιστηκε!  Τα σχεδια με τις επιφανειες τα θελει ο συμβολαιογραφος - δεν το συζηταει καν- 100000 ευχαριστω

Επομένως, αλλαγή στη δήλωση δεν απαιτείται, παρά μόνο μια συμπλήρωση σχεδίου. Θα ανέβαζα και το ενημερωμένο σχέδιο επιπλέον του υπάρχοντος (εφόσον δεν αλλάζει κιόλας κάτι αλλά απλά συμπληρώνεται κάτι), χωρίς να επαναφέρω τη δήλωση. Μετά θα έδινα βεβαίωση από τον Ν.4495/17 όπως απαιτείται έτσι κ αλλιώς. Επίσης, αν θέλετε μπορείτε να επαναφέρετε τη δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής όπου θα σας δοθεί η δυνατότητα να ακυρώσετε το προηγούμενο σχέδιο. Άποψή μου, επειδή δεν υπάρχει λάθος, είναι απλά να ανέβει και το επιπλέον σχέδιο και να γίνει συμβόλαιο με αυτό

Edited by alexandra_
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nvido011 said:

και παλι σ ευχαριστω!!!! μας εχουν  @#$% οι συμβολαιογραφοι!!!

Φαντάζομαι! Τίποτα συνάδελφε, καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

@nvido011

Ο Ν. 4178 έχει λήξει (περιθώριο υπάρχει μόνο για τα δικαιολογητικά).
Οπότε την κατάσταση της δήλωσης (οριστική υπαγωγή) δεν την πειράζεις.
Εάν κρίνεις ότι χρειάζεται, έχεις δικαίωμα να ανεβάσεις άλλη κάτοψη.

Η βεβαίωση είναι του Ν. 4495 αλλά αφορά ακίνητο τακτοποιημένο με τον Ν. 4178.
Εξήγησε, λοιπόν, ότι δεν γίνεται νέα υπαγωγή και γι' αυτό δεν μπορούν να τροποποιούνται τα δικαιολογητικά βάσει των απαιτήσεων οποιουδήποτε.
Τα σχέδια δεν αλλάζουν αναλόγως του νόμου αυθαιρέτων που βρίσκεται σε ισχύ. 
Πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις του νόμου σύμφωνα με τον οποίον έγινε η τακτοποίηση.

Να μην προσθέσεις κείμενα που δεν απαιτούνται από τον τότε ισχύοντα νόμο.

Edited by Kosmopolitis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν κατά την μεταφορά από τον 4178 στον 4495 προστεθεί στο υπάρχων Φ.Κ.

μία λοιπή παράβαση ενώ όλα τα άλλα μεγέθη παραμένουν τα ίδια

η όποια διαφορά προστίμου είναι απαιτητή ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gamvro said:

Αν κατά την μεταφορά από τον 4178 στον 4495 προστεθεί στο υπάρχων Φ.Κ.

μία λοιπή παράβαση ενώ όλα τα άλλα μεγέθη παραμένουν τα ίδια

η όποια διαφορά προστίμου είναι απαιτητή ή όχι;

*EDIT: Επίσης βλέπω τώρα ότι έχει μειωθεί και η Τιμή Ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gamvro said:

*EDIT: Επίσης βλέπω τώρα ότι έχει μειωθεί και η Τιμή Ζώνης.

Ναι, αλλάζει η τιμή ζώνης στις δηλώσεις Ν.4495. Είναι μειωμένες.

Για την προσθήκη μιας παράβασης πιθανόν να μην προκύψει νέο υπόλοιπο προστίμου καθώς στον 4178 η παράβαση ήταν 500 ευρώ ενώ στον 4495 είναι 250 ευρώ. Και το πρόστιμο των υπόλοιπων αυθαιρεσιών θα ε΄ναι μειωμένο οπότε λογικά δε θα προκύψει υπόλοιπο

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην προσαύξηση της δήλωσης. Έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι σαν χρόνος ένταξης θεωρείται ο χρόνος μεταφοράς, οπότε θα πάει με τα σημερινά δεδομένα (+20%) και αν ισχύσει και η νέα αύξηση από 1/10 θα πας +25% από τις αρχικές τιμές.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, pk10gr said:

Προσοχή στην προσαύξηση της δήλωσης. Έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι σαν χρόνος ένταξης θεωρείται ο χρόνος μεταφοράς, οπότε θα πάει με τα σημερινά δεδομένα (+20%) και αν ισχύσει και η νέα αύξηση από 1/10 θα πας +25% από τις αρχικές τιμές.

 

Σωστό και αυτό!

Επίσης, προσοχή σε ενδεχόμενο απαίτησης ΜΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα είμαι νέος μηχανικός και χρειάζομαι μια βοήθεια.

Πελάτης θέλει να ολοκληρώσει μια υπαγωγή που δεν είχε τελειώσει ποτε από άλλο συνάδελφο. Με βάσει τα έγγραφα που μου έφερε, Το ιστορικό έχει ως εξής:

- Είχε γίνει υπαγωγή στο Ν4014/2011 και η κατάσταση δήλωσης είναι "Ολοκληρωμένη υπαγωγή" και έχει και βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής (το πρόστιμο φαίνεται πληρωμένο). Εν συνεχεία η δήλωση για κάποιο λόγο έχει μεταφερθεί στον Ν.4178/2013 όπου εκεί η κατάσταση της δήλωσης είναι "Αρχική υποβολή" ενώ φαίνεται πληρωμένο το πρόστιμο. 

Ο πελάτης πήγε να κάνει μεταβίβαση του ακινήτου και δε μπορούσε διότι η συμβολαιογράφος του είπε πως δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή. Κατόπιν επικοινωνία του πελάτη με το ΤΕΕ, αυτό του έστειλε ένα CD με όλα τα αρχεία που έχουν ανέβει στο σύστημα και όντως δε φαίνεται να έχει ανέβει κανένα σχέδιο (κατόψεις, τομές, διαγραμμα κάλυψης κτλ) και η κατάσταση της δήλωσης φαίνεται όντως ως "Αρχική υποβολή" 

Από αυτό εγω καταλαβαίνω με βάσει τα παραπάνω είναι ότι θα πρέπει να ανεβάσω όλα τα αρχεία που θα φτιάξω αφού κάνω πρώτα αυτοψία ο ίδιος και υπολογίσω εκ νέου το νέο πρόστιμο που πιθανόν προκύψει (θα γίνει συμψηφισμός με το πρόστιμο που έχει ήδη πληρώσει) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία της υπάγωγής. 

1) Όμως πως μια δήλωση του Ν4014 που είναι σε κατάσταση "Ολοκληρωμένη υπαγωγή" και έχει βεβαίωση περαίωσης δεν έχει ολοκληρωθεί? Δεν υποτίθεται ότι για να παει σε αυτή τη κατάσταση πρέπει να έχει πληρωθεί εξ ολοκλήρου το πρόστιμο (που έχει πληρωθεί) και να έχουν ανέβει και όλα τα απαιτούμενα σχέδια ?

2) Για ποιο λόγο μια δήλωση που είναι έχει περαιωθεί να μεταφερθεί σε άλλο νόμο? και εφόσον γίνει αυτό γιατί μετά τη μεταφορά βρέθηκε σε αρχική υπαγωγή? Επειδή δεν έχει ανεβάσει εκ νέου τα σχέδια ο συνάδελφος.

Προσπαθώ να καταλάβω πως πρέπει να χειριστώ την υπόθεση....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.