Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, sarcs said:

παραθέτω και την απάντηση του τεε : 

"Δηλώσεις του ν. 4014/11 μπορούσαν να υπαχθούν στον ν. 4178/13 εφόσον μεταφέρονταν έως 03/11/2017, ημερομηνία λήξης του ν. 4178/2013 και έναρξης ισχύος του ν. 4495/2017. Μετά την ημερομηνία αυτή, οι δηλώσεις του ν. 4014/11 μεταφέρονται στον ν. 4178/13 προκειμένου να μεταβούν στον ν. 4495/17 (ΚΥΑ 14-11-2017, άρθρο 8, παρ. 2).

Επίσης, μετά τις 15/10/2020, δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα υπαγωγής δηλώσεων με κατηγορία 5 στον ν. 4495/17, που αφορά κι αυτές που μεταφέρονται από τους ν. 4014/11 και 4178/13.

 Σύμφωνα με τα παραπάνω, δηλώσεις του ν. 4014/11 που, μετά τις 15/10/2020, μεταφέρονται στον ν. 4178/13 και στη συνέχεια στον ν. 4495/17, παραμένουν σε αρχική υποβολή. Ο μηχανικός δύναται να αναρτήσει τα αρχεία, αλλά δεν μπορεί να προχωρήσει σε υποβολή και ολοκλήρωση της δήλωσης. Θα πρέπει να δοθούν διευκρινίσεις από το Υπουργείο για την αντιμετώπιση των περιπτώσεων αυτών."

 

ΜΕ ΛΙΓΙΑ ΛΟΓΙΑ : ΣΕ ΚΕΝΟ ΑΕΡΟΣ!

λέει πάτε σε αρχική υποβολή, ανεβάστε αρχεία και περιμένετε!

Πολύ σωστά τα είπαν στην απάντησή τους, αλλά πουθενά δεν υπάρχει διάταξη περί υποχρέωσης μεταφοράς ολοκληρωμένης δήλωσης Ν.4014 σε μεταγενέστερο νόμο.

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, alexandra_ said:

αλλά πουθενά δεν υπάρχει διάταξη

Στην ίδια απόφασηκαι στο ίδιο άρθρο υπάρχει αυτό

6. Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του ν.4495/2017, η δήλωση του ν.4014/2011 μεταφέρεται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος της παρούσας, στις διατάξεις του ν.4495/2017.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, zazeng said:

Στην ίδια απόφασηκαι στο ίδιο άρθρο υπάρχει αυτό

6. Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του ν.4495/2017, η δήλωση του ν.4014/2011 μεταφέρεται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος της παρούσας, στις διατάξεις του ν.4495/2017.

Ναι, άρα για τις περιπτώσεις που έκαναν συμβόλαια εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο υπάρχει υποχρέωση μεταφοράς.

Ωστόσο, στο ίδιο άρθρο στην παράγραφο 6 αναφέρει:

"Εντός της ανωτέρω προθεσμίας είναι δυνατή η μεταφορά των δηλώσεων υπαγωγής ν. 4014/2011 στις διατάξεις του ν. 4495/2017 μέσω του ν. 4178/2013, κατόπιν  ηλεκτρονικού αιτήματος του εξουσιοδοτημένου μηχανικού. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και  τα ήδη υποβληθέντα αρχεία και σχέδια μεταφέρονται  στη νέα δήλωση, η οποία συμπληρώνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4495/2017."

Δεν είναι υποχρεωτικό για κάθε ολοκληρωμένη δήλωση να μεταφερθεί στον Ν.4495/17. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και για αυτό το λόγο πουθενά δεν γράφει και το ΤΕΕ ότι πρέπει να μεταφερθούν. Και στην απάντησή τους γράφουν "μπορούσαν να υπαχθούν".

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω περίπτωση ακινήτου με δήλωση 4178 σε υπαγωγή χωρίς δικαιολογητικά. Ο συνάδελφος αποχώρησε και ανέλαβα να τη κλείσω.

Φτιάχνοντας τα δικαιολογητικά βλέπω ότι κάποιοι συντελεστές είχαν μπει ως μη όφειλαν (συντελεστής πλάγιας απόστασης για ολόκληρη κατασκευή, ακόμα και για το τμήμα της εκτός Δ), οπότε το σωστό πρόστιμο είναι μικρότερο.

Έχω το δικαίωμα να τροποποιήσω το πρόστιμο ή ο 4178 είναι μόνο για να ανέβουν δικαιολογητικά και να κλείσει η δήλωση; Για οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να τη μεταφέρω στο 4495;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζοντας τα αρχεία σε δήλωση 4178 Κατ 5, μου ζητείται να προσθέσω συνάδελφο άλλης ειδικότητας για το Τοπογραφικό (το οποίο είχα συντάξει τότε εγώ). Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επαναφέρω τη δήλωση σε Υπαγωγή. Θα μπορέσει στη συνέχεια να επανέλθει σε Οριστική εφόσον είναι Κατ. 5; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, d_liossis_arch said:

Ανεβάζοντας τα αρχεία σε δήλωση 4178 Κατ 5, μου ζητείται να προσθέσω συνάδελφο άλλης ειδικότητας για το Τοπογραφικό (το οποίο είχα συντάξει τότε εγώ). Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επαναφέρω τη δήλωση σε Υπαγωγή. Θα μπορέσει στη συνέχεια να επανέλθει σε Οριστική εφόσον είναι Κατ. 5; 

Ναι δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 1:15 ΠΜ, panosz said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω περίπτωση ακινήτου με δήλωση 4178 σε υπαγωγή χωρίς δικαιολογητικά. Ο συνάδελφος αποχώρησε και ανέλαβα να τη κλείσω.

Φτιάχνοντας τα δικαιολογητικά βλέπω ότι κάποιοι συντελεστές είχαν μπει ως μη όφειλαν (συντελεστής πλάγιας απόστασης για ολόκληρη κατασκευή, ακόμα και για το τμήμα της εκτός Δ), οπότε το σωστό πρόστιμο είναι μικρότερο.

Έχω το δικαίωμα να τροποποιήσω το πρόστιμο ή ο 4178 είναι μόνο για να ανέβουν δικαιολογητικά και να κλείσει η δήλωση; Για οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να τη μεταφέρω στο 4495;

Αν θες διόρθωσε τα φύλλα καταγραφής, θα καταγραφεί το μικρότερο πρόστιμο για λόγους ορθότητας, από εκεί και πέρα αν έχει δώσει παραπάνω το ποσό δεν επιστρέφεται. Υπήρχε παλιότερα μία διαδικασία για επιστροφή προστίμων από δηλώσεις αλλά είναι μπλέξιμο γιατί θέλει έλεγχο από ΣΥΠΟΘΑ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/11/2021 at 7:59 ΜΜ, Christos said:

Καλησπερα,

 

αν και οχι ακριβως εντος θεματος,δε βρηκα αλλο σχετικο στο φορουμ: σε αλλαγη μηχανικου, θυμαμαι υπηρχε το εικονιδιο της 'αποδοχης αλλαγης υπευθυνου μηχανικου' οπου βαζαμε τον Α/Α της δηλωσης. Τωρα με το νεο template του 4495, αυτο το εικονιδιο δε το βρισκω. Πώς γινεται πλεον η αλλαγη;

καλησπέρα την ίδια απορία έχω, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vassia said:

καλησπέρα την ίδια απορία έχω, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Ψηλα, ακριβως κατω απο την μπλε μπαρα και δεξια απο εκει που παταμε τον + για νεα δηλωση.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, με βάση το παρακάτω:

https://web.tee.gr/aythaireta-anakoinoseis/1-4-2022-dynatotita-ypagogis-stin-katigoria-5-toy/

και εφόσον έχω δήλωση στο 4178 με ημ/νία υπαγωγής πριν την κατάργηση της κατ.5, αν με βάση τα αναγραφόμενα στο ΦΕΚ, η δήλωση μπορεί να μεταφερθεί στον 4495 ως κατ.5 πλέον; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.