Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Εχω την εξής περίπτωση, έχω ένα κτίσμα το οποίο είχε υπαχθεί στο 4014/11 και τώρα καλούμαι να εκδώσω ηλεκτρονική ταυτότητα για να γινεί η μεταβίβαση του ακίνητου. Η συμβολαιογράφος μου μίλησε για μεταφορά της δήλωσης στο 4495/17. Τελικά είναι απαραίτητη η μεταφορά? 

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, RON said:

Καλησπέρα σας,

Εχω την εξής περίπτωση, έχω ένα κτίσμα το οποίο είχε υπαχθεί στο 4014/11 και τώρα καλούμαι να εκδώσω ηλεκτρονική ταυτότητα για να γινεί η μεταβίβαση του ακίνητου. Η συμβολαιογράφος μου μίλησε για μεταφορά της δήλωσης στο 4495/17. Τελικά είναι απαραίτητη η μεταφορά? 

 

Σύμφωνα με το 4495, άρθρο 82 παρ 2-ζ μπορεί να γίνει συμβόλαιο με ολοκληρωμένη δήλωση 4014. Το ότι στο σύστημα της ταυτότητας δεν υπάρχει επιλογή του 4014, είναι άλλο θέμα. Βάσει νόμου πάντως επιτρέπεται.

Ακομα, δεν έχω βρει κάποια διάταξη σε νομοθεσία που να καθιστά υποχρεωτική τη μεταφορά ολοκληρωμένων δηλώσεων του 4014 σε μεταγενέστερο νόμο.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, alexandra_ said:

Σύμφωνα με το 4495, άρθρο 82 παρ 2-ζ μπορεί να γίνει συμβόλαιο με ολοκληρωμένη δήλωση 4014. Το ότι στο σύστημα της ταυτότητας δεν υπάρχει επιλογή του 4014, είναι άλλο θέμα. Βάσει νόμου πάντως επιτρέπεται.

Ακομα, δεν έχω βρει κάποια διάταξη σε νομοθεσία που να καθιστά υποχρεωτική τη μεταφορά ολοκληρωμένων δηλώσεων του 4014 σε μεταγενέστερο νόμο.

Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι εφόσον έχει κριθεί αντισυνταγματικός ο 4014/11 πρέπει να μεταφερθεί στο 4495. Στην εγκύκλιο 4 49581/2019 αναφέρει αυτό:

Οι αυθαίρετες κατασκευές όλων των περιπτώσεων της παρ. 2 εξαιρουμένων των αναφερομένων στο εδάφιο ζ, δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4495/2017. Εφ' όσον όμως ο ιδιοκτήτης τους το επιθυμεί, δεν προκύπτει απαγόρευση υπαγωγής των αυθαιρέτων αυτών στις ρυθμίσεις του ν. 4495/2017 και εφαρμόζονται για τον συμψηφισμό τυχόν ήδη καταβληθέντων προστίμων τα οριζόμενα στο άρθρο 104 του νόμου. Στις περιπτώσεις αυτές θα πρέπει να γίνεται ειδική μνεία στην Τεχνική Έκθεση του Μηχανικού που εισάγεται στο πληροφοριακό σύστημα και μετά την περαίωση της δήλωσης κατισχύει η υπαγωγή του ν.4495/2017, των ρυθμίσεων - τακτοποιήσεων - εξαιρέσεων από την κατεδάφιση που έχουν γίνει με τους προγενέστερους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά οφείλει η δήλωση να μεταφερθεί πρωτίστως στον 4495, μέσω του 4178, να προσαρμοστεί στα δεδομένα αυτού, να αντιμετωπιστούν οι οποιεσδήποτε προκύπτουσες "λεπτομέρειες" (π.χ. κατηγορία ακινήτου, extra πρόστιμο, ΜΣΕ κ.λπ.) κι όταν περαιωθεί, θα μπορεί να εκδοθεί η ΗΤΑ και να εγγραφεί νέο εμπράγματο δικαίωμα. Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, RON said:

Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι εφόσον έχει κριθεί αντισυνταγματικός ο 4014/11 πρέπει να μεταφερθεί στο 4495. Στην εγκύκλιο 4 49581/2019 αναφέρει αυτό:

Οι αυθαίρετες κατασκευές όλων των περιπτώσεων της παρ. 2 εξαιρουμένων των αναφερομένων στο εδάφιο ζ, δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4495/2017. Εφ' όσον όμως ο ιδιοκτήτης τους το επιθυμεί, δεν προκύπτει απαγόρευση υπαγωγής των αυθαιρέτων αυτών στις ρυθμίσεις του ν. 4495/2017 και εφαρμόζονται για τον συμψηφισμό τυχόν ήδη καταβληθέντων προστίμων τα οριζόμενα στο άρθρο 104 του νόμου. Στις περιπτώσεις αυτές θα πρέπει να γίνεται ειδική μνεία στην Τεχνική Έκθεση του Μηχανικού που εισάγεται στο πληροφοριακό σύστημα και μετά την περαίωση της δήλωσης κατισχύει η υπαγωγή του ν.4495/2017, των ρυθμίσεων - τακτοποιήσεων - εξαιρέσεων από την κατεδάφιση που έχουν γίνει με τους προγενέστερους νόμους.

Που βασίζεται το «πρέπει» της συμβολαιογράφου;

Ναι, η εγκύκλιος 4 μιλάει για τη δυνατότητα να μεταφερθεί μια δήλωση αλλά δεν είναι υποχρεωτικό κ πάλι.

33 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αναγκαστικά οφείλει η δήλωση να μεταφερθεί πρωτίστως στον 4495, μέσω του 4178, να προσαρμοστεί στα δεδομένα αυτού, να αντιμετωπιστούν οι οποιεσδήποτε προκύπτουσες "λεπτομέρειες" (π.χ. κατηγορία ακινήτου, extra πρόστιμο, ΜΣΕ κ.λπ.) κι όταν περαιωθεί, θα μπορεί να εκδοθεί η ΗΤΑ και να εγγραφεί νέο εμπράγματο δικαίωμα. Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!

 

Από που προκύπτει το ότι είναι αναγκαστικό; Αυτό αναρωτιέμαι; Δεν βρίσκω πουθενά διάταξη που να ορίζει την υποχρεωτική μεταφορά τους

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

".......6. Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του ν. 4495/2017, η δήλωση του ν. 4014/2011 μεταφέρεται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος της παρούσας, στις διατάξεις του ν. 4495/2017......".

Κι αφού ήδη έχουν "...ενεργοποιηθεί οι ηλεκτρονικές διαδικασίες" τρεχάτε ποδαράκια μου....

 

ΚΥΑ - ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ.pdf

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, alexandra_ said:

Που βασίζεται το «πρέπει» της συμβολαιογράφου;

Ναι, η εγκύκλιος 4 μιλάει για τη δυνατότητα να μεταφερθεί μια δήλωση αλλά δεν είναι υποχρεωτικό κ πάλι.

Από που προκύπτει το ότι είναι αναγκαστικό; Αυτό αναρωτιέμαι; Δεν βρίσκω πουθενά διάταξη που να ορίζει την υποχρεωτική μεταφορά τους

Μα ποιος μηχανικός θα μπλέξει με αντισυνταγματικό νόμο και με τον όχι και πολύ νόμιμο τρόπο που πρότεινε η ΚΥΑ που αναφέρει ο @ΙΑΣΟΝΑΣ παραπάνω... εντός 60 ημερών και σαχλαμάρες ... οι 60 μέρες μάλλον προτάθηκαν από τους δικηγόρους για να έχουν χρόνο να συντάξουν το εξώδικο "κατά παντός υπευθύνου" μηχανικού που ενώ έγινε συμβόλαιο μεταβίβασης, τώρα ζητάει έξτρα λεφτά για κάτι ΜΣΕ, ΗΤΚ, κατ. 5 και άλλα ακαταλαβίστικα... 😂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι, οι 60 ημέρες είχαν τότε μπει ως ένα τυπικό όριο, διότι ακόμα δεν είχε "ολοκληρωθεί" η (χαιρέτα μου τον πλάτανο) εφαρμογή υποδοχής και μεταφοράς αυτών των δηλώσεων....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.