Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους 

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μια δηλωση αυθαιρετου που βρισκεται σε οριστικη υπαγωγη και εχει πληρωθει το προστιμο με τον 4178 γινεται να ανανεωθει στον 4495 η εαν πρεπει να κανω καινουρια δηλωση.

Σε περιπτωση καινουριας δηλωσης κανω ξανα υπολογισμο προστιμου?Θα πληρωσει ξανα κατι ο ιδιοκτητης?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτάτε τα κείμενά σας στη σωστή κατηγορία του φόρουμ. Το παρόν θα μεταφερθεί.

yian

 

Μήνυμα από μεταφορά

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς έχω κάνει και δουλεύει μιά χαρα. Γι αυτό προβληματίστηκα και δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω..

Είσαι σίγουρος ότι δεν έκανες καταλάθος αρχική υποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην γραψε την ειδικότητα σου, μαλλον εισαι μηχανικός και όχι ιδιωτης. Αν καταλαβα καλά είχες εντάξει ενα αυθαίρετο στον 4178 και το έχεις ολοκληρώσει. Απο εδω και στο εξής εαν ζητήται βεβαίωση για δικαιοπραξία φτιάχνεις μια καινούρια δηλωση αυθαιρέτου στον 4495 και απλα δηλώνεις οτι εμπίπτει στις εξαιρέσεις. Πρόστιμο δεν υπάρχει επιπλέον παρα μόνο η αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επανυπολογίζει τα πρόστιμα στο αρχείο "test" (που έφτιαξα για να υπολογίζω τα πρόστιμα μέσω συστήματος ΤΕΕ-χωρίς να χρειάζεται η αγορά λογισμικού ιδιωτικής εταιρείας)

 

απλά ο βλάκας εγώ άνοιξα άλλο αρχείο (πελάτη-στο οποίο εξέδωσα ήδη το παράβολο + το ΤΕΕ) που άμα δεν πληρωθούν το κουμπί με το είναι νεκρό

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντη μου μπορείς ν' ανοίξεις όσα ....test θέλεις!

 

P.S.

Υπάρχει ένας περιορισμός, δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς δηλώσεις "σε επεξεργασία" μπορείς να έχεις, αλλά είναι αρκετές ....."για να παίζεις όσο θέλεις με το σύστημα"!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλό μήνα. Μήπως έχει κανείς πρόσφατη ενημέρωση από το ΤΕΕ για το πότε επιτέλους θα μπορούμε να μεταφέρουμε δηλώσεις από τον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη, μου ζητήθηκε βεβαίωση για δήλωση 4178 η οποία είναι εξοφλημένη αλλά δεν έχω ανεβάσει αρχεία, βγάζω βεβαίωση με 4495 ή χρειάζεται μεταφορά;; Και από που προκύπτει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

δηλώσεις στον 4178 οι οποίες βρίσκονται σε αρχική υποβολή και οι πελάτες δεν έχουν πληρώσει κανένα παράβολο απλά ακυρώνονται και τις εισάγω εκ νέου στον στον 4495;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος ότι, ".....αυτουνού" το παράβολο θα το πληρώσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Περιπτώσεις του 4178 που είναι σε δόσεις και οι δόσεις λήγουν το 2019 και έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά πρέπει κι αυτές εντός ενός έτους να πληρωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.