Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Και ετσι ξαφνικά, μπαίνω σε μια υπαγωγή 4178

 

=> Πάω στις "ΑΙΤΗΣΕΙΣ" μήπως ενεργοποιήθηκε η μεταφορά στον 4495 και βλέπω οτι

 

Εμφανίζεται ξανά δυνατότητα επιλογής για εφάπαξ με 20% έκπτωση κτλ κτλ!!!!

 

Ισχύει ή μούφα?!?!?

 

Πότε θα ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στον 4495? Είπα τίποτα? Εκκρεμεί Υ.Α.?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

σημερα κλεινουμε τις 30 μερες που υπηρχε σαν προθεσμια για να ανοιξουν στο συστημα την μεταφορα δηλωσεων.. Για να δουμε θα κινηθει τιποτα??? η θα βγαλουν ανακοινωση για αλλες 30

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σημερα κλεινουμε τις 30 μερες που υπηρχε σαν προθεσμια για να ανοιξουν στο συστημα την μεταφορα δηλωσεων.. Για να δουμε θα κινηθει τιποτα??? η θα βγαλουν ανακοινωση για αλλες 30

 

δε θα βγάλουν τίποτα.....με αυτά νομίζεις ασχολούνται?.....κάτσε πρώτα να κλείσουν τις διακοπάρες τους ρε συ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυθαίρετο στον Ν. 4178/13 και εκκρεμεί η άδεια νομιμοποίησης. Όμως πρέπει να εκδόσω βεβαίωση για να συνδεθεί με το δίκτυο της ΔΕΗ. Η ΔΕΗ θέλει βεβαίωση του Ν. 4495. Πως μπορώ να την εκδόσω διότι δεν θέλω να μεταφέρω την δήλωση στον νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Για να εκδοθεί βεβαίωση πρέπει η δήλωση να είναι σε οριστική υπαγωγή.

Με φύλλα "προς έκδοση άδειας" και χωρίς να έχει εκδοθεί η άδεια οριστική δεν μπορείς να κάνεις.

Η μόνη δυνατότητα που υπάρχει είναι να βάλεις όλα τα φύλλα "προς ρύθμιση" να πληρωθεί το 30% (αν δεν καλύπτεται από το παράβολο που έχει ήδη πληρωθεί) να κάνεις οριστική και να εκδόσεις τη βεβαίωση.

Μετά θα πρέπει να κάνεις αίτημα να γυρίσει η δήλωση από οριστική σε υπαγωγή και να ξαναλλάξεις τα φύλλα "προς έκδοση άδειας" και να προχωρήσεις κανονικά τη διαδικασία έκδοσης της άδειας.

Αυτή ήταν η οδηγία και σε περιπτώσεις που ήθελαν να γίνει μεταβίβαση πριν την έκδοση της άδειας.

Αν το πρόστιμο είναι μεγάλο και η έκδοση της άδειας κοντοζυγώνει προφανώς δεν σε συμφέρει να το κάνεις αυτό.

Η ΔΕΗ όμως γιατί σου ζητάει βεβαίωση;; Κανονικά προσκομίζεις τη δήλωση και το άλλο έντυπο δίπλα από τη βεβαίωση που λέει για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας.

 

*edit

Τώρα είδα ότι θέλεις να μείνεις στον 4178 και να εκδόσεις βεβαίωση από τον 4495.

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να το κάνεις αν δεν έχει εκδοθεί η άδεια (για υπαγωγές 4178 προς νομιμοποίηση) ή δεν έχει εξοφληθεί το 30% (για οριστικές υπαγωγές 4178 προς ρύθμιση)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά. Η ΔΕΗ μου ζητάει την βεβαίωση για την σύνδεση με τα δίκτυα, αλλά με τον ν. 4495.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες δεν ηταν δυνατη η υποβολη αιτήματος σε δηλωση υπαγωγης του 4178/13, σήμερα αλλαξε αυτό και γίνονται δεκτά αιτήματα αλλά όχι μεταφόρα της δήλωσης σε 4495/17. Περιμένουμε στην διαρκεια της ημερα τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά. Η ΔΕΗ μου ζητάει την βεβαίωση για την σύνδεση με τα δίκτυα, αλλά με τον ν. 4495.

Και άλλη φορά αναφέρθηκε πως η ΔΕΗ θέλει βεβαίωση του Ν4495.

Έτσι όμως υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να ενταχθεί στον ν4495 ενώ ο νόμος δεν υποχρεώνει αλλά δίνει το δικαίωμα....

Δηλαδή νομοθετεί ΚΑΙ η ΔΕΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχεις ένα ακίνητο με ολοκληρωμένη υπαγωγή στον Ν.4178 δεν υπάρχει υποχρέωση μεταφοράς στον Ν.4495.

Αν τώρα χρειάζεσαι για το ακίνητο αυτό νέα βεβαίωση πχ για μεταβίβαση, αυτό που κάνεις είναι να ανοίξεις ένα έργο στον 4495 μόνο για την έκδοση βεβαίωσης στο οποίο μνημονεύεις ότι αφορά ακίνητο που τακτοποιήθηκε με τον Ν.4178.

Ακριβώς το ίδιο που κάναμε δηλαδή και επί 4178 όταν είχε λήξει η 1η βεβαίωση.

Με τον ίδιο τρόπο, από αυτό το 2ο έργο υποθέτω μπορείς να βγάλεις και τη βεβαίωση για τη ΔΕΗ.

Όμως, αυτό μπορεί να γίνει όταν έχεις προηγουμένως ολοκληρώσει την προηγούμενη δήλωση. Το πρόβλημα του συναδέλφου είναι ότι δεν έχει ολοκληρώσει την τακτοποίηση/νομιμοποίηση και άρα κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να ανοίξει νέο έργο επικαλούμενος νομιμότητα παραπέμποντας σε ανοικτή δήλωση.

Είναι σαν να πάω εγώ να δηλώσω αυθαίρετα 2000τμ προς νομιμοποίηση, να μην πληρώσω τίποτα, να ανοίξω άλλο έργο, να δώσω βεβαίωση και μετά να τα αφήσω όλα έτσι ανοιχτά και να μην ολοκληρώσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλει βεβαίωση νομιμότητας αλλά την βεβαίωση για σύνδεση με ΔΚΩ.... Αυτήν βγαίνει και μόνο μέσω της δήλωσης αυθαιρέτου...

Υπάρχει αλλά είναι από τον Ν4178 και η ΔΕΗ δεν την δέχεται.... ή έστω μπορεί να υπάρξει αν αλλάξει η δήλωση σε ρύθμιση και πληρωθεί το 30%.. Ακόμα και τότε όμως η βεβαίωση ΔΚΩ θα είναι από τον Ν4178

Για να την εκδώσει μέσα από τον Ν4495 πρέπει να μεταφέρει την δήλωση, κάτι που δεν επιθυμεί....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.