Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

σου ανέφερα συγκεκριμένη διάταξη

4. Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ................

Link to comment
Share on other sites

Συγκύριοι εξ' αδιαιρέτου σε οριζόντια σημαίνει εγώ κι εσύ είμαστε συνιδιοκτήτες σε μια οριζόντια ιδιοκτησία

πχ δηλαδή ένα διαμέρισμα και έστω εγώ έχω 5% από αυτό το διαμέρισμα και εσύ έχεις 95% από αυτό το διαμέρισμα.

Η παράγραφος 4 λέει ουσιαστικά ότι εγώ που έχω το 5% μπορώ να δηλώσω το διαμέρισμα (όλο το διαμέρισμα με τις αυθαιρεσίες που έχει) στον 4495 χωρίς να σε ρωτήσω.

Είτε όμως το δηλώσω εγώ είτε εσύ είτε και οι δυο μαζι, το πρόστιμο θα είναι το ίδιο και οι συντελεστές επιβάρυνσης θα προκύψουν απο το ποσοστό επί του οικοπέδου που αναογεί στο διαμέριμα.

 

(Αν θέλεις να το συζητήσουμε παραπάνω στείλε μου πμ γιατί είμαστε off topic)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση που μεταφέρεται απο τον 4178 στον 4495 χωρί να έχει εξοφληθεί το πρόστιμο, παίρνει την έκπτωση του Α΄εξαμήνου του 4495 ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, γιατί όχι? Ας μας πει και κάποιος που το έχει κάνει.

 

edit Ξέρετε αν η ΔΕΗ ζητάει ακόμα βεβαίωση αποκλειστικά ν.4495 για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας? Θα μου έρθει αύριο πελάτης να μου ζητήσει χάρτια για να πάρει ρολόι και ρωτάω για να ξέρω τι θα του πω, αν δηλαδή θα απαιτηθεί να μεταφέρω τη δήλωση του 4178 στον 4495. Γνωρίζω ότι πριν από ένα περίπου μήνα η ΔΕΗ δεν δεχόταν βεβαίωση 4178. Έχει αλλάξει κάτι?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση 4178 οριστική υπαγωγη με ανεβασμενα ολα τα αρχεια.

Υπαρχει καποιος τροπος, οπως συμβαινει τωρα στον 4495, για να διαπιστωσει ο πελατης οτι εχουν οντως ανεβει ολα τα αρχεια?

Η μονη λυση ειναι να μεταφερθει η δηλωση στον 4495 και να την περασω σε κατασταση ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ?

(ετσι ομως δεν ρισκαρω την συνταγματικοτητα ή μη του καινουργιου νομου, ενω ο 4178 ειναι οκ?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης σου μπορεί να δει από την εκτύπωση της δήλωσης ότι τα υπολειπόμενα αρχεία =0

ή να μπει σε αυτή την σελίδα του ΤΕΕ

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης σου μπορεί να δει από την εκτύπωση της δήλωσης ότι τα υπολειπόμενα αρχεία =0

 

Σε ποιο σημειο της δηλωσης 4178 αναφερει τα υπολοιπομενα αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του Ν.4178/2013 σε οριστική υπαγωγή ας υποθέσουμε ότι μεταφέρεται στον Ν.4495.

Η δήλωση είχε πρόστιμο μικρότερο των 500ευρώ, ας πούμε 400 ευρώ για την προώθηση του ερωτήματος, ο ιδιοκτήτης προφανώς πλήρωσε τα 500 (το min) και ολοκλήρωσε τις πληρωμές. Η δήλωση μεταφέρεται τώρα στον 4495. Ποιό είναι το άνω όριο του 20% που θέτει η ΚΥΑ ΦΕΚ 3976Β/14-11-2017, παράγραφος 2,ώστε η μεταφορά να γίνει αυτόματα:

500*1,20 = 600 ή 400* 1,20 = 480?

Και ως καινούριο πρόστιμο του 4495 ποιο εννοείται?

Το αρχικά υπολογιζόμενο χωρίς καμία έκπτωση?

Το υπολογιζόμενο από το σύστημα που έχει αυτόματα  την έκπτωση 20% λόγω ένταξης έως 8/4/2018 ?

Το υπολογιζόμενο και με την επιπλέον έκπτωση 20% λόγω εφάπαξ εξόφλησης?

το ακριβές λεκτικό είναι: " να μην μεταβάλλεται το ύψος του υπολογισθέντος κατά την δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω του 20%".

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση που μεταφέρεται απο τον 4178 στον 4495 χωρί να έχει εξοφληθεί το πρόστιμο, παίρνει την έκπτωση του Α΄εξαμήνου του 4495 ?

 

NAI.

 

ακόμη ξαναορίζεις το τρόπο πληρωμής (ο οποίος μπορει να είναι διαφορετικός από το 4178)

Edited by antnatal
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του Ν.4178/2013 σε οριστική υπαγωγή ας υποθέσουμε ότι μεταφέρεται στον Ν.4495.

Η δήλωση είχε πρόστιμο μικρότερο των 500ευρώ, ας πούμε 400 ευρώ για την προώθηση του ερωτήματος, ο ιδιοκτήτης προφανώς πλήρωσε τα 500 (το min) και ολοκλήρωσε τις πληρωμές. Η δήλωση μεταφέρεται τώρα στον 4495. Ποιό είναι το άνω όριο του 20% που θέτει η ΚΥΑ ΦΕΚ 3976Β/14-11-2017, παράγραφος 2,ώστε η μεταφορά να γίνει αυτόματα:

500*1,20 = 600 ή 400* 1,20 = 480?

Και ως καινούριο πρόστιμο του 4495 ποιο εννοείται?

Το αρχικά υπολογιζόμενο χωρίς καμία έκπτωση?

Το υπολογιζόμενο από το σύστημα που έχει αυτόματα  την έκπτωση 20% λόγω ένταξης έως 8/4/2018 ?

Το υπολογιζόμενο και με την επιπλέον έκπτωση 20% λόγω εφάπαξ εξόφλησης?

το ακριβές λεκτικό είναι: " να μην μεταβάλλεται το ύψος του υπολογισθέντος κατά την δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω του 20%".

Αυτό που αναφέρεις έχει εφαρμογή σε αίτημα τροποποίησης μετά την οριστικοποίηση.... δεν διαβάζω να έχεις κάτι τέτοιο εσύ... εσύ κάνεις απλή μεταφορά... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.