Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Δηλωση 4178 σε υπαγωγη, με ανεξοφλητο προστιμο και χωρις να εχουν ανεβει αρχεια Β' φασης.

Περναω στον 4495, υπολογιζω το προστιμο και βγαινει οτι εχω υπολοιπο μηδεν (ο νεος τροπος υπολογισμου δηλαδη υπερκαλυπτει τις παλαιοτερες πληρωμες).

Μπορω να προχωρησω σε περαιωση ή θα πληρωσω και παραβολο? (όπως ίσχυε κατα την μεταφορα 4014 σε 4178 οπου εβγαινε παραβολο, ανεξαρτητα απο το ποσο του προστιμου)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να πάει από κατ5 σε κατ4.

 

Τα 1 & 2 δεν τα έχω κάνει και δεν έχω γνώμη, ακόμα.

Για το 3 , θεωρώ το αρχικά υπολογισμένο.

Αν συμπληρώνουμε νέα τιμή ζώνης δεν θα είναι το αρχικά υπολογισμένο πρόστιμο (του 4178).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Ούτε στη μεταφορά από 4014 σε 4178 πλήρωνες παράβολο αν το πρόστιμο προέκυπτε μικρότερο και είχε ήδη καλυφθεί.

Το μόνο που πλήρωνες ήταν το ποσοστό ανταπόδοσης του ΤΕΕ (15, 30, 40 ευρώ ανάλογα με τα τετραγωνικά) το οποίο απ' ότι κατάλαβα από συναδέλφους (διότι προσωπικά δεν έχω κάνει μεταφορά) δεν υπάρχει στον 4495.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Ούτε στη μεταφορά από 4014 σε 4178 πλήρωνες παράβολο αν το πρόστιμο προέκυπτε μικρότερο και είχε ήδη καλυφθεί.

Το μόνο που πλήρωνες ήταν το ποσοστό ανταπόδοσης του ΤΕΕ (15, 30, 40 ευρώ ανάλογα με τα τετραγωνικά) το οποίο απ' ότι κατάλαβα από συναδέλφους (διότι προσωπικά δεν έχω κάνει μεταφορά) δεν υπάρχει στον 4495.

Oκ ευχαριστω.

 

Κι εγώ το ψάχνω αυτό και δεν το βρίσκω.

Δεν υπαρχει τροπος να δεις τα υπολοιπομενα αρχεια της Β' φασης του Ν.4178 απο την δηλωση (μιλαμε παντα για τον ιδιοκτητη)

Το κενο αυτο κάλυψε ο 4495 προσθετωντας την κατασταση Περαίωσης (μετα την ολοκληρωμενη υπαγωγή η οποια αναφερεται στην εξοφληση του προστιμου)

 

Επιπλέον ερώτημα:

Θέλω να μεταφέρω μία δήλωση από τον Ν.4178 στον Ν.4495, δίχως να προσθέσω νέες αμοιβές και κυρίως δίχως ν'αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας.

Δεν μου χρειάζεται βεβαίωση η οποία να είναι σε ισχύ γιατί δεν πρόκειται να γίνει μέσα στους επόμενους 2 μήνες κάποια συμβολαιογραφική πράξη ή να κατατεθεί η δήλωση σε κάποια Δημόσια υπηρεσία.

Το μόνο που θέλω δηλαδή είναι να επανυπολογίσω το πρόστιμο με τις διατάξεις του 4495 (είναι ευνοικότερο λόγω Τιμής Ζώνης και συντελεστή 0,30 στο υπόγειο).

Βλέπετε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το γεγονός ότι αφήνω σαν ημερομηνία αυτοψίας την παλιά? (2014)

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αφορά τόσο το παρόν τόπικ όσο και την αλλαγή μηχανικού δήλωσης, οπότε το ποστάρω εδώ:

 

Σε περίπτωση αλλαγής μηχανικού σε δήλωση 4178 σε οριστική υπαγωγή με ανεβασμένα δικαιολογητικά κι έπειτα μετάβαση στον 4495 από το νέο μηχανικό, τα δικαιολογητικά από ό,τι έχω καταλάβει μεταφέρονται αυτούσια τόσο στο δεύτερο μηχανικό όσο και στο ηλεκτρονικό σύστημα του νέου νόμου. Πιστεύετε πως πέρα από τον προβλεπόμενο έλεγχο (που προφανώς θα γίνει με νέα αυτοψία, μετρήσεις κτλ) και σε περίπτωση που όλα βγουν σωστά και τα αποτελέσματα των μετρήσεων βρίσκονται εντός των αποδεκτών αποκλίσεων, θα πρέπει να γίνουν και αλλαγές στα σχέδια ούτως ώστε να φαίνεται στα υπομνήματά τους το όνομα και η σφραγίδα του νέου μηχανικού? ‘Η μπορούν να μείνουν ως έχουν, εφόσον είναι σωστά, και να συνεχίσει να φαίνεται σε αυτά ο παλιός διαχειριστής μηχανικός και η συνεργαζόμενη ομάδα του. Μια λεπτομέρεια που δεν γνωρίζω είναι κατά πόσο είναι απαραίτητο να αλλάξει το λεκτικό και όπου αναφέρεται ο 4178 να γραφτεί ο 4495 στη θέση του? Θα μπορούσαν πιστεύετε να μείνουν τα παλιά υπομνήματα από τη στιγμή που η δήλωση είναι μεταφερόμενη? Προφανώς τα ρωτάω αυτά για να αποφύγω την βαβούρα των τροποποιήσεων εφόσον δεν απαιτείται.

 

Και για να επεκτείνω την ερώτηση, μου έχει τύχει περίπτωση υπαγωγής 4178 όπου αφού ενημέρωσα τον πελάτη ότι θα απαιτηθεί τοπογραφικό και του έδωσα τιμή για αυτό, στη συνέχεια μου ζήτησε να στείλουμε ένα τοπογραφικό που είχε κάνει πρόσφατα με άλλον μηχανικό με τον οποίο δεν συνεργάζεται πια (αφού φυσικά το ελέγξω) προκειμένου να ανεβάσουμε κατευθείαν αυτό ως δικαιολογητικό και να του χρεώσω μόνο τον έλεγχο του τοπογραφικού κι όχι τη σύνταξη ενός νέου διαγράμματος από την αρχή. Πιστεύετε ότι γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Πελάτης που είχε κάνει υπαγωγή στο 4178/13 με άλλο μηχανικό μου ζήτησε να κάνω έλεγχο στην τακτοποίηση του και αν είναι όλα σωστά. Να αναφέρω ότι υπάρχουν υπόλοιπες δόσεις προς πληρωμή. 

 

Το θέμα είναι ότι ύστερα από αυτοψία στην κατοικία, προέκυψε ότι δεν έχει γίνει σωστή αποτύπωση και συνεπώς δεν έχει δηλωθεί η σωστή υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. Εγώ περνώντας στο 4495 από τον 4178, θα έχω θέμα που θα αλλάξω τα δηλωμένα τετραγωνικά? χρειάζεται να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία? χρειάζεται να κάνω κάποιο αίτημα και να εξεταστεί από την αρμόδια επιτροπή? 

 

Ή απλά μεταφέρω την δήλωση στο 4495 και κάνω τις απαραίτητες αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές ότι δεν έχει δηλωθεί σωστά εννοείς ότι υπάρχουν μικροδιαφορές που μπορεί να προέκυψαν από σφάλματα κατά την αποτύπωση ή χοντράδες και εμφανή πράγματα που δε δηλώθηκαν;

Πρόβλημα υπάρχει αν έχει δοθεί βεβαίωση νομιμότητας και έχει χρησιμοποιηθεί αυτή ή/και σχέδια για συμβόλαιο η άλλη διοικητική πράξη. Τότε αυτές θα πρέπει να ακυρωθούν.

Διαφορετικά ζητάτε αλλαγή μηχανικού, κάνεις τη μεταφορά στον 4495, κάνεις τις διορθώσεις και επανυπολογίζεται το πρόστιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σε μεταφορά δήλωσης 4178 στην οποία είχε δηλωθεί ισόγεια αποθήκη 40τ.μ. με μειωτικό συντελεστή (περ. παραρτήματος 5-2), στον Ν.4495 πως δηλώνεται; Κανονικά δεν υπάγεται στις περιπτώσεις με μειωτικό συντελεστή. Το σύστημα όμως ζητάει να δηλώσω αν είναι 0,30 ή 0,50.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σε μεταφορά δήλωσης 4178 στην οποία είχε δηλωθεί ισόγεια αποθήκη 40τ.μ. με μειωτικό συντελεστή (περ. παραρτήματος 5-2), στον Ν.4495 πως δηλώνεται; Κανονικά δεν υπάγεται στις περιπτώσεις με μειωτικό συντελεστή. Το σύστημα όμως ζητάει να δηλώσω αν είναι 0,30 ή 0,50.

Συνάδελφε mironas, σας ζητάει να δηλώσετε το 0,30 ή το 0,50  διότι το λογισμικό έχει περιορισμένες δυνατότητες....Προφανώς μεταφέρθηκαν οι χώροι του μειωτικού του ν4178 στους αντίστοιχους του 4495, άρα πρέπει να τους διαγράψετε απο κεί και να τους μεταφέρετε στους χώρους ΚΧ. Δεδομένου ότι δεν έχω ακόμη εμπειρία απο την νέα ηλεκτρονική πλατφόρμα του 4495, αυτό είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαποια αποψη για το τελευταιο μερος του #184 ?

 

Θέλω να μεταφέρω μία δήλωση από τον Ν.4178 στον Ν.4495, δίχως να προσθέσω νέες αμοιβές και κυρίως δίχως ν'αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας.

Δεν μου χρειάζεται βεβαίωση η οποία να είναι σε ισχύ γιατί δεν πρόκειται να γίνει μέσα στους επόμενους 2 μήνες κάποια συμβολαιογραφική πράξη ή να κατατεθεί η δήλωση σε κάποια Δημόσια υπηρεσία.

Το μόνο που θέλω δηλαδή είναι να επανυπολογίσω το πρόστιμο με τις διατάξεις του 4495 (είναι ευνοικότερο λόγω Τιμής Ζώνης και συντελεστή 0,30 στο υπόγειο).

Βλέπετε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το γεγονός ότι αφήνω σαν ημερομηνία αυτοψίας την παλιά? (2014)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.