Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Όσοι μεταφέρατε δηλώσεις από τον 4178 στον 4495 θα μπορουσατε να μας ενημερώσετε:

α. σε τί κατασταση είσασταν ως προς τον 4178? υπαγωγή?οριστική υπαγωγή?ανεβασμένα δικαιολογητικά?έχει δοκιμάσει κανείς οριστική υπαγωγή πλήρως εξοφλημένη με όλα τα αρχεία ανεβασμένα?

Από οποιοδήποτε στάδιο

β. η μεταφορά πώς γίνεται? ηλεκτρονικό αίτημα? Ναι     γίνεται άμεσα? αιτιολογηση? "Μεταφορά δήλωσης" απαιτείται προφανώς υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης ιδιοκτήτη? Ναι

γ. στον 4495 σε τί περιβάλλον μεταφέρεστε? θέλω να πώ είναι όλα επεξεργάσιμα? μπορούν να προστεθούν/αφαιρεθούν φύλλα καταγραφής?γενικώς υπάρχει κάτι που να μην είναι τροποποιήσιμο? Οι πληροφορίες σας (όσο αναλυτικότερες τόσο καλύτερα)  όπως καταλαβαίνετε θα είναι πολύτιμες. Ευχαριστώ!

Ναι σε όλα, όλα τροποποιούνται αφού μεταφέρεται η παλιά δήλωση σε στάδιο αρχικής υποβολής.

Συνάδελφε, αυτά θεωρητικά, επειδή δεν τα έχω δοκιμάσει. Για πιο σιγουριά, ίσως κάποιος που να τα έχει εφαρμόσει να μας τα επιβεβαιώσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω συνάδελφε για την διάθεση σου να προσφέρεις,όπως πάντα... +1

Επειδή παρατηρείται το φαινόμενο σε διάφορα θέματα ανά το φόρουμ (ΠΕΑ, στατικά, αυθαίρετα, τοπογραφια, αρχιτεκτονική) να συμμετέχουμε οι ίδιοι και οι ίδιοι, καλό θα ήταν να μοιράζονται τους προβληματισμούς τους και τις γνώσεις τους και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 Σε ότι κατάσταση και αν είναι η δήλωση μπορείς να την μεταφέρεις από ότι έχω καταλάβει.

Ωστόσο η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο σε μία δήλωση που ήταν σε κατάσταση υπαγωγής με εξοφλημένα παράβολο και ανταποδοτικό.

1. Κάνεις αίτημα μεταφοράς

2. Σου ζητάει αιτιολόγηση.

3. Αφού αιτιολογήσεις η δήλωση κλειδώνει και μεταφέρεται

4. Στο περιβάλλον του 4495, βρίσκεις τη δήλωση που μεταφέρθηκε σε κατάσταση αρχικής υποβολής.

5. Για να επανυπολογιστεί το πρόστιμο πρέπει να πατήσεις το πράσινο κουμπί υπαγωγή.

6. Σε αυτή τη φάση το σύστημα δεν πρόκειται να υπολογίσει τίποτα αν δεν πας στα αρχεία να ανεβάσεις σε pdf την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ότι δέχεται να μεταφερθεί η δήλωσή του.

7. Η δήλωση έχει όλα τα φύλλα καταγραφής και τα στοιχεία που ήταν περασμένα στο 4178 και μπορείς να προσθέσεις-αφαιρέσεις-τροποποιήσεις ότι θέλεις.

Όσο για ανεβασμένα αρχεία δεν γνωρίζω γιατί δεν είχα ανεβάσει κάτι

Αυτά!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω δήλωση πελάτη στον 4178 για την οποία ΔΕΝ έχουν πληρωθεί παράβολα κτλ (περίμενε τον 4495). Τώρα θέλει να δηλώσει στη ΔΕΗ το αυθαίρετο κομμάτι και να δώσει το ρεύμα στη κόρη του. Για να γίνει η μετάβαση στον 4495 πρέπει να πληρωθεί το ποσό των παραβόλων που όμως δεν μπορεί να το καλύψει επί του παρόντος. Η μεταφορά της δήλωσης αυτής στον 4495 είναι υποχρεωτική (από την στιγμή που υπάρχει) ή μπορώ να την αγνοήσω και να προχωρήσω σε νέα δήλωση στον 4495 (συνεπώς μικρότερα παράβολα και να χρειαστεί να καλύψει το 30% μόνο);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...Μου ήρθε Ιδιοκτήτης που αγόρασε το 2015 ένα ακίνητο για να βγάλει νέα άδεια (προσθήκη καθ ύψος). Στο ακίνητο έχει γίνει 4178/13 (για την μεταβίβαση) στο οποίο διαπίστωσα, μετά απο αυτοψία οτι δεν είχε συμπεριλάβει μια αλλαγή στα ύψη της οικοδομής σε τμήμα που θεωρεί οτι είναι νόμιμα υφιστάμενο (μιλάμε για 0,40 μδ διαφορά μεταξύ άδειας και πραγματικότητας) .Τα τετραγωνικά είναι σωστά, τα περιγράμματα ειναι σωστα αρα δεν εχει θέμα με το συμβολαιο ωστε να θέλει διόρθωση συμβολαίων (λέω εγω) .....Τι μπορώ να κάνω? Μπορεί να μεταφερθεί στον 4495 και να τα διορθώσω?  Γιατί αν πάω φάκελο στη πολεοδομία και δείχνω την διαφορά, λογικά θα υπάρχει θέμα....ε? ή οχι? τι παίζει σε λάθη συναδέλφων που τα βρίσκουμε μπροστά μας ????

Edited by chroussis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω δήλωση πελάτη στον 4178 για την οποία ΔΕΝ έχουν πληρωθεί παράβολα κτλ (περίμενε τον 4495). Τώρα θέλει να δηλώσει στη ΔΕΗ το αυθαίρετο κομμάτι και να δώσει το ρεύμα στη κόρη του. Για να γίνει η μετάβαση στον 4495 πρέπει να πληρωθεί το ποσό των παραβόλων που όμως δεν μπορεί να το καλύψει επί του παρόντος. Η μεταφορά της δήλωσης αυτής στον 4495 είναι υποχρεωτική (από την στιγμή που υπάρχει) ή μπορώ να την αγνοήσω και να προχωρήσω σε νέα δήλωση στον 4495 (συνεπώς μικρότερα παράβολα και να χρειαστεί να καλύψει το 30% μόνο);

υποχρεωτικά πας για νέα δήλωση με τον Ν 4495 (με δεδομένο ότι αφού δεν πληρώθηκε παράβολο η παλιά είναι σαν να μην "υπάρχει")

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 Σε ότι κατάσταση και αν είναι η δήλωση μπορείς να την μεταφέρεις από ότι έχω καταλάβει.

Ωστόσο η εμπειρία μου περιορίζεται μόνο σε μία δήλωση που ήταν σε κατάσταση υπαγωγής με εξοφλημένα παράβολο και ανταποδοτικό.

1. Κάνεις αίτημα μεταφοράς

2. Σου ζητάει αιτιολόγηση.

3. Αφού αιτιολογήσεις η δήλωση κλειδώνει και μεταφέρεται

4. Στο περιβάλλον του 4495, βρίσκεις τη δήλωση που μεταφέρθηκε σε κατάσταση αρχικής υποβολής.

5. Για να επανυπολογιστεί το πρόστιμο πρέπει να πατήσεις το πράσινο κουμπί υπαγωγή.

6. Σε αυτή τη φάση το σύστημα δεν πρόκειται να υπολογίσει τίποτα αν δεν πας στα αρχεία να ανεβάσεις σε pdf την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ότι δέχεται να μεταφερθεί η δήλωσή του.

7. Η δήλωση έχει όλα τα φύλλα καταγραφής και τα στοιχεία που ήταν περασμένα στο 4178 και μπορείς να προσθέσεις-αφαιρέσεις-τροποποιήσεις ότι θέλεις.

Όσο για ανεβασμένα αρχεία δεν γνωρίζω γιατί δεν είχα ανεβάσει κάτι

Αυτά!

 

+1 

 

Επίσης να συμπληρώσω το εξής: στην περίπτωση μεταφοράς δήλωσης οριστικής υπαγωγής, ισχύουν ακριβώς τα ίδια + ότι μεταφέρονται κανονικά και όλα τα ανεβασμένα αρχεία, με δυνατότητα επεξεργασίας (ακύρωση κλπ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση παίδες:

 

1.Δλδ σε περίπτωση μεταφοράς δήλωσης απο 4178 σε 4495, γίνεται σε κάθε περίπτωση επανυπολογισμός προστίμου ΑΦΟΥ ανεβάσουμε και την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.

 

2.Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του τρόπου καταβολής απο πχ δόσεις 4178 σε εφάπαξ με τον 4495 και το ανάποδο?

 

3.Δίνεται τελικά το επιπλέον ποσό της έκπτωσης 20% λόγω 1ου 6μήνου?

 

4. Σας έτυχε περίπτωση όπου ΔΕΝ έγινε αυτόματη μεταφορά και το σύστημα σας ζήτησε να αποταθείτε στην ΥΔΟΜ λόγω διαφοράς προστίμου > 20%

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι πρέπει πρώτα να ανεβάσεις εξουσιοδότηση

2. Ναι

3. Ναι το σύστημα το υπολογίζει αυτόματα, δεν επιλέγεις εσύ κάτι. Από εκεί και πέρα το 20% σε περίπτωση εφάπαξ πληρωμής ή το 10% το παίρνεις extra όταν επιλέξεις τρόπο πληρωμής

4. Δεν μου έχει τύχει. Ωστόσο δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί το παρατηρητήριο δεν έχει συσταθεί ακόμα (μεταξύ μας ούτε και πρόκειται). Και μάλλον εννοείς ΣΥΠΟΘΑ όχι ΥΔΟΜ.

 

 

Επίσης, η περίπτωση που θα ζητηθεί η γνώμη του παρατηρητηρίου (διαφορά > 20%) νομίζω πως εξετάζετε όχι στην περίπτωση που από 4178 σου προκύπτει διαφορά >20% όταν μεταφέρεις σε 4495, αλλά όταν η διαφορά προκύψει από επανυπολογισμό προστίμου από 4178 σε 4178 ή από 4495 σε 4495 και σε περίπτωση που πρώτα έχεις οριστικοποιήσει.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.