Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα...

Αυθαίρετο σε οριστικη υπαγωγη στον 4178, μπορεί από αίτημα να γυρίσει σε υπαγωγή,

να γίνουν διορθώσεις (που δεν μεταβάλλουν το πρόστιμο) και να γίνει ξανά οριστική υποβολή στον 4178?

 

Αν το γνωρίζει κάποιος ή το έχει κάνει, θα βοηθούσε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Βρίσκομαι σε διαδικασία μεταφοράς δήλωσης από τον 4178 στον 4495 για μια βιομηχανική εγκατάσταση (γεωργικές,κτηνοτροφικές [...]μεταποίησης προϊόντων). Οι εν λόγω εγκαταστάσεις είναι εκτός σχεδίου έχουν υπέρβαση δόμησης (οικ.άδειας) αλλά δεν υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής (δόμηση,κάλυψη ύψος). Το πρόστιμο κατά τον υπολογισμό(με τον 4495) εμφανίζεται διπλάσιο απ ό,τι με τον 4178. Έχω ελέγξει τυχόν τυπογραφικά λάθη στα τετραγωνικά της υπέρβασης,έχω δομικάσει να κάνω είτε ένα είτε πολλά φύλλα καταγραφής,έχω ελέγξει τις ''λοιπές παραβάσεις'' και δεν μπορώ να βρώ κάποιον λόγο για μια τόσο μεγάλη αύξηση.Να σημειώσω πως τα μεγέθη της υπέρβασης αυξάνονται ελάχιστα( περίπου 20 τ.μ.). Αυτό που μου περνά από το μυαλό είναι:

-Μήπως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να περάσω τις εξοφλημένες δόσεις (του 4178);Αλλά ο νόμος αναφέρει πως γίνεται αυτόματα.

-Μήπως έχει περάσει η προθεσμία υπολογισμού του προστίμου; (αν και υπάλληλος του ΤΕΕ μου είπε πως η προθεσμία υποβολής της επόμενης δόσης του προστίμου είναι η τελευταία μέρα του επόμενου μήνα από την ημέρα μεταφοράς της δήλωσης από τον 4178 στον 4495).

 

Είμαι νέα μηχανικός και έχω δυσκολευτεί ιδιαιτέρως με την συγκεκριμένη υπαγωγή οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει κάποιο λάθος ή κάποιος παράγοντας που δεν λάβατε υπ' όψιν.

Δηλαδή κάνατε αίτημα, μεταφέρθηκε η δήλωση, δεν αλλάξατε κανένα στοιχείο, πατήσατε υποβολή και το πρόστιμο που σας έβγαλε ήταν μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση, η οποία είχε ενταχθεί στο 4014 και η οποία είχε μεταφερθεί στο 4178, αλλά υπολοίπονται δόσεις, πως γίνεται η έκδοση νέων κωδικών πληρωμής? Πρέπει να γίνει μεταφορά στο 4495? 

Link to comment
Share on other sites

Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631  άρθρο 8

 

2. Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/2013 δύνανται να ολοκληρωθούν χωρίς να μεταφερθούν στον ν. 4495/2017, εντός προθεσμίας δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/2017. Στο διάστημα αυτό, ο μηχανικός υποχρεούται να υποβάλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να περαιώσει τη διαδικασία υπαγωγής. Σε διαφορετική περίπτωση, η δήλωση θα πρέπει να μεταφερθεί στις διατάξεις του ν. 4495/2017. Εντός της ανωτέρω προθεσμίας είναι δυνατή η μεταφορά των δηλώσεων υπαγωγής ν. 4014/2011 στις διατάξεις του ν. 4495/2017 μέσω του ν. 4178/2013, κατόπιν ηλεκτρονικού αιτήματος του εξουσιοδοτημένου μηχανικού. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα αρχεία και σχέδια μεταφέρονται στη νέα δήλωση, η οποία συμπληρώνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4495/2017. 3. Από την έναρξη ισχύος της παρούσας, παύουν να γίνονται δεκτές πληρωμές που πραγματοποιούνται με κωδικούς των δηλώσεων του ν. 4014/2011 (...).

 

Σύμφωνα με το παραπάνω μπορείς να διατηρήσεις τη δήλωση στο ν.4178 και να την ολοκληρώσεις με ανάρτηση όλων των απαιτούμενων δικαιολογητικών εντός 12 μηνών (μέχρι 11/2018 σε περίπτωση που δεν δοθεί παράταση). Δεν διαφαίνεται ότι θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί και οι πληρωμές στο διάστημα αυτό. Λογικά, θα μπορεί ο ιδιοκτήτης με τους κωδικούς του να συνεχίσει τις πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα σχετικά αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει σωστά. Περαιωμένες υποθέσεις του Ν.4014 και του Ν.4178 που έχουν ολοκληρωθεί όλα αν μας ζητηθεί σήμερα βεβαίωση για μεταβίβαση πρέπει να μετακινηθούν στον 4495 ή βγαίνει καινούργια βεβαίωση που λέει ότι εμπίπτει σε μία από τις εξαιρέσεις? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καινούριο έργο στον 4495, δεν βάζεις τίποτα στα φύλλα καταγραφής, επιλέγεις τον τύπο βεβαίωσης που λέει ότι υπάγεσαι στις εξαιρέσεις και στην τεχνική έκθεση αναφέρεις ότι αφορά κτίριο που τακτοποιήθηκε σύμφωνα με την υπ. αριθμόν τάδε δήλωση του 4178.

Όπως ακριβώς κάναμε δηλαδή όταν είχαμε οριστική δήλωση στον 4178 αλλά η βεβαίωση είχε λήξει οπότε ανοίγαμε αναγκαστικά καινούριο έργο μόνο για την έκδοση νέας βεβαίωσης

 

*edit: Το παραπάνω ισχύει για τις δηλώσεις του 4178. Οι δηλώσεις του 4014 πρέπει να μεταφερθούν.

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιη ότι, και οι περαιωμένες του 4014 ακολουθούν αυτή τη διαδικασία;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα σχετικά αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει σωστά. Περαιωμένες υποθέσεις του Ν.4014 και του Ν.4178 που έχουν ολοκληρωθεί όλα αν μας ζητηθεί σήμερα βεβαίωση για μεταβίβαση πρέπει να μετακινηθούν στον 4495 ή βγαίνει καινούργια βεβαίωση που λέει ότι εμπίπτει σε μία από τις εξαιρέσεις? Ευχαριστώ 

Συνάδελφε αν υπάρχει δήλωση του ν.4014 και απαιτηθεί βεβαίωση πρέπει η δήλωση να μεταφερθεί προηγουμένως στον ν.4495. Αυτό προκύπτει απο τη παρ. 6 του άρθρου 8 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631--ΦΕΚ3976Β (14-11-2017)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαναδιατυπώνω μετά τις πολύ σωστές παρατηρήσεις σας, καθώς διάβασα βιαστικά το ερώτημα της συναδέλφου.

 

Οι δηλώσεις του 4014 (που κρίθηκε αντισυνταγματικός) πάντα μεταφέρονταν υποχρεωτικά προκειμένου για την έκδοση βεβαίωσης. Πρίν στον 4178, πλέον στον 4495.

Για τις δηλώσεις του 4178 ισχύει ότι έγραψα παραπάνω. Μπορείς εφόσον τις ολοκληρώσεις με 4178 και δεν θέλεις να τις μεταφέρεις, να ανοίξεις νέο έργο στον 4495 μόνο για την έκδοση βεβαίωσης μνημονεύοντας τη δήλωση υπαγωγής του 4178.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.