Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μια βοήθεια συνάδελφοι...αυθαίρετη τριωροφη οικοδομή με μοναδικό ιδιοκτήτη την τακτοποίησα με ν4178, στη συνέχεια έγινε σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και έγραψε ο ιδιοκτητης το κάθε διαμέρισμα στο κάθε παιδί ξεχωριστά. Πως πρεπει να το αντιμετωπίσω μετά τη μεταφορά στον ν4495;

 

Ως ενιαίο ή κάθε οριζόντια ξεχωριστά;

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη μεταφορά δήλωσης από τον 4178 στον 4495 πρέπει να ξαναπληρωθεί παράβολο και ανταποδοτικό τέλος ?

 

[edit] Sorry Απαντήθηκε εδώ http://www.michanikos.gr/topic/50387-αρθρο-125-ν-449517-μεταφορά-δηλώσεων-υπαγωγής-από-παλα/?p=959179

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να μου επιβεβαιώσει κάποιος που έχει κάνει μεταφορά δήλωσης από το ν.4178/13 στο ν.4495/17 τα εξής:

1) η μεταφορά μπορεί να γίνει χωρίς να απαιτήσει το σύστημα σε αυτή τη φάση να ανεβάσεις εξουσιοδότηση για τη μεταφορά, σωστά? Υπάρχει κάποιο σημείο πέραν του οποίου δε μπορείς να προσχωρήσεις χωρίς να ανεβάσεις εξουσιοδότηση?

2) θεωρείτε ότι στο ν.4495/17 πρέπει να ανεβάσουμε εκ νέου ενημερωμένες δηλώσεις και να μην αφήσουμε αυτές του 4178? Επίσης όλα τα σχέδια ξανά από την αρχή με σημείωση ότι συνοδεύουν τη δήλωση τάδε του 4495, να μην αφήσουμε μόνο τυχόν παλιά ανεβασμένα σχέδια, σωστά?

3) ημ/νία αυτοψίας βάζουμε τωρινή προφανώς κι όχι της 1ης αυτοψίας που κάναμε επί του ν.4178???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε δηλώσεις του Ν.4014/11 που μεταφέρονταν στον Ν.4178/13, ίσχυε ότι σε περίπτωση που το πρόστιμο αυξάνονταν στον νέο νόμο, εάν δεν τροποποιούνταν τα τετραγωνικά μέτρα που ρυθμίζονταν παρά μόνο οι συντελεστές υπερβάσεων, διατηρούνταν το χαμηλότερο πρόστιμο του Ν.4014/11.
 
Στις περιπτώσεις αυτές που εκκρεμεί προς πληρωμή μεγάλος αριθμός δόσεων και με τη λήξη του 12 μηνου για περαίωση στον Ν.4178/13 θα πρέπει να μεταφερθούν στον Ν.4495/13 τι θα γίνει;
Υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόβλεψη για διατήρηση του χαμηλότερου προστίμου;
Ή θα πρέπει οι πελάτες να επιβαρυνθούν το νέο αυξημένο πρόστιμο του Ν.4495/13 εάν δεν καταφέρουν να αποπληρώσουν τις δώσεις μέσα στο 12 μηνο;

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να μου επιβεβαιώσει κάποιος που έχει κάνει μεταφορά δήλωσης από το ν.4178/13 στο ν.4495/17 τα εξής:

1) η μεταφορά μπορεί να γίνει χωρίς να απαιτήσει το σύστημα σε αυτή τη φάση να ανεβάσεις εξουσιοδότηση για τη μεταφορά, σωστά? Υπάρχει κάποιο σημείο πέραν του οποίου δε μπορείς να προσχωρήσεις χωρίς να ανεβάσεις εξουσιοδότηση?

2) θεωρείτε ότι στο ν.4495/17 πρέπει να ανεβάσουμε εκ νέου ενημερωμένες δηλώσεις και να μην αφήσουμε αυτές του 4178? Επίσης όλα τα σχέδια ξανά από την αρχή με σημείωση ότι συνοδεύουν τη δήλωση τάδε του 4495, να μην αφήσουμε μόνο τυχόν παλιά ανεβασμένα σχέδια, σωστά?

3) ημ/νία αυτοψίας βάζουμε τωρινή προφανώς κι όχι της 1ης αυτοψίας που κάναμε επί του ν.4178???

Έχοντας κάνει μεταφορά έργου (πρόστιμο με δόσεις) από τον Ν4178 στον Ν4495 (στον 4178 είχα ολοκληρωμένη υπαγωγή με ανεβασμένα όλα τα αρχεία):

1) δεν ζήτησε το σύστημα καμία υπεύθυνη δήλωση, μέχρι και το στάδιο της υπαγωγής. Η μόνη απαίτηση μέχρι τώρα για ανέβασμα αρχείων είναι η ΜΣΕ

2) ήδη ζήτησα από τους ιδιοκτήτες υπεύθυνες δηλώσεις για τη μεταφορά. Θα τις ανεβάσω και αυτές. Τα σχέδια θα τα ξανανεβάσω με την ένδειξη πχ "κατοψη 4495" βάζοντας τους κωδικούς του έργου που έχει δώσει το σύστημα. Επιπλέον θα ενημερώσω και την υπεύθυνη δήλωση για τις περιπτώσεις επιλογής διαφορετικών συντελεστών σε σχέσει με τον 4178, πχ επιλογη ΒΧ με συντελεστη 0,30 από 0,50 που είχα για σοφίτα ή χρονολογία μεταξύ 83-93.

3)η ημερομηνία δεν νομίζω να χρειάζεται αλλαγή εκτός και παράλληλα με τη μεταφορά βγάλεις και βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα μία περίπτωση 4178 όπου πληρώθηκαν μόνο τα 2 παράβολα και το πρόστιμο που ήταν περίπου 3000ε έμεινε απλήρωτο. Σε φάση αρχικής υποβολής ακόμα. Τώρα που έκανα αίτηση μεταφοράς στο 4495 το πρόστιμο που μου βγάζει είναι παραπάνω ενώ αν βάλω τα ίδια στοιχεία σε νέα δήλωση το πρόστιμο προφανώς μου βγαίνει πολύ λιγότερο. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ θέλω να ρωτήσω και συγγνώμη αν απαντήθηκε πριν και δεν το είδα. Σε περίπτωση αυθαιρέτου με τον 4178 που έχουν πληρωθεί όλα αλλά δεν έχει ανέβει τίποτα και δεν έχει κλείσει η δήλωση δεν έχει γίνει οριστική υποβολή. Θέλω να κάνω μία διόρθωση και να του δώσω τα τελικά του χαρτιά. Να το κλείσω στον 4178 και το μεταφέρω μετά στον 4495, αλλά αν κάνω αυτό θα μπορώ εκεί να κάνω τη διόρθωση? Η΄ το μετακινώ έτσι χωρίς οριστική υπαγωγή? Ρωτάω γιατί δεν θέλω να πληρώσει πάλι παράβολο γιατί το πρόστιμο πριν με τον 4178 ήταν πιο ψηλό από τον 4495. Οπότε δεν θέλω να του βγει εξτρά πληρωμή.  Το έχει κάνει κανείς?  

Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις στα αιτηματα στον 4178 κανεις αιτημα για επιστροφη σε υπαγωγη και μετα κανεις τη διορθωση.

μπαι δε γουεϊ αν μεταφερθεις στον 4495 δεν πληρωνεις παραβολο παρα μονο ανταποδοτικο τελος

 

εντιτ

λες δεν εκανες οριστικη, τοτε κανεις κανονικα τη διορθωση και κλεινεις στον 4178.

Αφου εχει πληρωθει το προστιμο και δεν κερδιζεις τιποτα με τη μεταφορα στον 4495 τοτε δεν υπαρχει λογος να το κανεις, ασε που μπορει να σου προκυψει και καμια ΜΣΕ

Edited by Largy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει καμία καταληκτική ημερομηνία για την μεταφορά στον Ν 4495 από Ν 4178 ,γιατί μου είπε μια πελάτισσα μου για αύριο 30/3/2018 αλλά εγώ δεν το βλέπω πουθενά αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.