Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

έχει γίνει ρύθμιση αυθαιρεσιών από άλλο μηχανικό σε οικοδομή με το ν.4178 αλλά κάποιες αυθαιρεσίες τις παρέλειψαν επειδή έβγαινε μεγάλο το πρόστιμο. Τώρα μου ζητήθηκε να τακτοποιήσω τις αυθαιρεσίες που παραλείφθηκαν τότε. Επειδή ο άλλος μηχανικός πρόκειται να βγει στη σύνταξη εξετάζω το ενδεχόμενο να να γίνει αλλαγή μηχανικού και μεταφορά της δήλωσης στον 4495.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1)μπορώ να δηλώσω τις αυθαιρεσίες που δεν δηλώθηκαν αρχικά, στη δήλωση που θα μεταφέρω από τον άλλο μηχανικό σε μένα και τον 4495. Να σημειωθεί ότι ο άλλος μηχανικός έχει ανεβάσει όλα τα αρχεία στον 4178 και η δήλωση βρίσκεται σε υπαγωγή

2)μήπως είναι προτιμότερο να αφήσω την δήλωση ως έχει και να κάνω καινούρια στον 4495 μόνο για τις αυθαιρεσίες που δεν έχουν δηλωθεί;

Ευχαριστώ

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τα υπόλοιπα θέματα θα διαγραφούν. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chris8 said:

...

2)μήπως είναι προτιμότερο να αφήσω την δήλωση ως έχει και να κάνω καινούρια στον 4495 μόνο για τις αυθαιρεσίες που δεν έχουν δηλωθεί;

Ευχαριστώ

Το ακίνητο πρέπει να έχει μια υπαγωγή στους νόμους αυτούς (4014/4178/4495 κλπ).

οπότε επαναφέρεις την αρχική, μεταφορά στον 4495 διορθώνεις και προχωράς σωστά και όλα αυτή την φορά. 

(αρκεί να μη έχουν γίνει πράξεις δικαιοπραξίας με τα αρχικά λαθεμένα)

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωση του 4178 ,την οποία θέλω να μεταφέρω στον 4495 δεν εχω ανεβασει κανενα αρχειο.

1.Πρέπει να ανεβάσω την ΥΔ εξουσιοδοτησης μηχανικου πριν την μεταφορά η δεν απαιτείται?

2.Μπορω να  ανεβάσωτην ΥΔ εξουσιοδότησης μηχανικού (κατα 4178) μαζι με την ΥΔ για την μεταφορά στον 4495 ,μετα την αρχικη υποβολη για την υπαγωγη ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, 

πελάτης μου για τον οποίο έχω κανει την μια και μονάδική δήλωση αυθαιρέτου με τον 4178 θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο (οικόπεδο με 4 κτισματα μεσα ) , στην δήλωση αυθαιρετου είχαμε δηλώσει στο κουτάκι που γράφει τύπος αυθαιρεσίας "προς εκδοση οικοδομικής άδειας" την οποία και βγάλαμε τον περασμενο σεπτεμβρη του 2017, εγω εχω περασει τα αρχεια σε pdf αλλα μου υπολοιπονται 4 για πληρότητα, και θέλω να ρωτησω αφου τωρα εχει άδεια αρα είναι πλήρως νόμιμο τι βεβαίωση θα δωσω?... θα κάνω μια καινουρια καταχώρηση στο συστημα?.... η θα παω μεσα απο τον 4178?... η κατι αλλο?... τα προστιμα εχουν ολα εξοφληθεί απο την αρχη ηταν 500 ευρω, 

ευχαριστώ πολύ!

 

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον το ακίνητο έχει νομιμοποιηθεί με άδεια, κάνε μια νέα βεβαίωση και απλά γράψε στα σχόλια ότι έχει εκδοθεί η τάδε άδεια νομιμοποίησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μυστηρια πραγματα. 14/10/2013 ειχα εισαγει δηλωση στο συστημα Ν4178/13.

18/12/2017 υπηρξε "ημερομηνια εναρξης δοσεων " στο ν4495.

14/7/18 κανω αιτημα για επιστροφη σε υπαγωγη λογο διαμερισματωσης που δεν ειχα τσεκαρει το τετραγωνακι ενω την εγραφα στον τιτλο της αυθαιρεσιας.

Και σημερα 20/7/2018 το ΤΕΕ ακομα δεν πηγε την δηλωση σε "υπαγωγη", Τι συμβαινει????

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2018 at 11:04 ΠΜ, Largy said:

πληρωσες τα 10 ευρώ?

αφού δεν έστειλε ειδοποίηση ακόμα,

 

On 20/7/2018 at 11:04 ΠΜ, Largy said:

πληρωσες τα 10 ευρώ?

 το είδα τώρα, θέλουν να τους ρίξουμε πρώτα το coin να δουλέψουν τώρα :)

 

Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις χωρίς ουσιαστικό λόγο. Τα μηνύματα συγχωνεύτηκαν. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.