Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

το κακό είναι ότι για να προχωρήσεις στην μεταφορά 

προαπαιτούμενο  είναι η δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη

που θα σου πει τι έκανες ρε φίλε τόσο καιρό!

 

Αλλά και πάλι είναι  προτιμότερο να αναλάβεις τις ευθύνες σου τώρα

παρά να τον αφήσεις στα κρύα τα νερά και αργότερα να τρέχεις στα δικαστήρια!

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα και μία ολοκληρωμένη δήλωση του Ν4178 , μπορεί να μεταφερθει στον Ν4495 χωρίς τον  έλεγχο του 20%;

Kαι μετά την μεταφορά της θα είναι και  σε κατάσταση αρχικής υποβολής στον N4495;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το offtopic, αν θέλω να κάνω μια διόρθωση σε δήλωση του 4178 και κάνω αίτημα για επαναφορά σε κατάσταση "υπαγωγή" θα μπορώ να οριστικοποιήσω στον 4178 μετά ή είμαι υποχρεωμένος για μεταφορά στον 4495; Το έχει κάνει κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω κάνει  σε πάρα πολλές περιπτώσεις δηλώσεων του Ν 4178

αλλά πρόσεξε

(όπως ανέφερα ρητά στο αίτημα)

μόνο για συμπληρώσεις συνεργατών

ή

για διορθώσεις

ή

και συμπληρώσεις της Τ.Ε

χωρίς μάλιστα να πληρώσω τα 10€ 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

μόνο για συμπληρώσεις συνεργατών

ή

για διορθώσεις

ή

και συμπληρώσεις της Τ.Ε

χωρίς μάλιστα να πληρώσω τα 10€ 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ΚΑΝΑ!

Πράγματι ρωτάω επειδή κυρίως θέλω να συμπληρώσω συνεργάτες για κάποια δικαιολογητικά που δεν μπορώ να ανεβάσω ο ίδιος.

Επειδή όμως πήρε το μάτι μου και ένα λάθος στον γεωγραφικό εντοπισμό (σωστές συντεταγμένες-πολύγωνο αλλά λάθος δήμος στο από πάνω πλαίσιο) από κεκτημένη ταχύτητα να περάσω την δήλωση πριν λήξει ο 4178, μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα ή δεν θα με αφήσει;

Link to comment
Share on other sites

όπως ήδη σου ανέφερα, εγώ μετέφερα περίπου 40-50 δηλώσεις -σε 2 με 5 ημέρες -

από οριστική σε προς επεξεργασία χωρίς πρόβλημα

Επομένως σύνταξε  καλά το αίτημα και δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

υ.γ

Η Συμβοαλιογράφος και Υποθηκοφύλακας μου ζητάνε (ενώ κατά το άρθ 98 παρ 6-αρκεί να τα έχω και να τα υποβάλλω στο σύστημα) να γράψω στην τεχνική έκθεση ότι έχω α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί - καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής, β) βεβαίωση μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, ότι διόρθωση και να θέλεις να κάνεις η δήλωση θα ξαναγυρίσει σε επεξεργασία και θα σου γράψουν συνοδευτικά ένα ωραιότατο μήνυμα ότι έχεις την αποκλειστική ευθύνη τόσο της όλης διαδικασίας όσο και της ορθότητας της υπαγωγής.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα  δήλωση 4178  σε 4495 και θέλω να κάνω τον συμψηφισμό προστίμων από 3843. Τώρα είναι σε αρχική υποβολή. Θα το κάνω τώρα ή αφ ότου μπει σε υπαγωγή?

Το ίδιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετα που έχουν μπει στο σύστημα του ΤΕΕ με τον 4014 έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου, δεν έχουμε αλλαγές και λείπει μόνο η υποβολή των αρχείων στο σύστημα :

1. Υποβάλλουμε όλα τα αρχεία ως έχουν στον 4014 ή πρέπει να τα προσαρμόσουμε στον καινούριο νόμο (αλλαγή τίτλου κλπ);

2. Συμπληρώνουμε και υποβάλλουμε το καινούριο έντυπο ΔΕΔΟΤΑ ή υποβάλλουμε το έντυπο του 4014;

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.