Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Πληρωμένα πρόστιμα παιδιά, μη το συζητάτε. Μη τα μεταφέρετε και αφήστε τη ΜΣΕ όταν χρειαστεί να αναζητηθεί σωστά και να πληρωθεί και σωστά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετές περιπτώσεις με υπόγεια - σοφίτες που από κατηγορία 5 θα πάνε κατηγορία 4. Δηλαδή προκύπτει όφελος και για τον πελάτη και για τον μηχανικό με το κατιτίς του παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει. Αν μένουν δόσεις και εχει διαφορά συμφέρει. Αλλα πίστεψε με αν ο πελάτης θα χαρεί που θα πέσει το πρόστιμο αλλα δυστυχώς θα στραβώσει με την αμοιβή τη δικιά σου. Αυτό είναι νόμος της αγοράς... 8-)

Όπως έγινε τώρα η διαδικασία η ΜΣΕ ειναι ρυθμιστής σε μεταφορές.. Γιατί πάει στο πακέτο. Και όταν έχει ήδη πληρωθεί την ένταξη στον 4178 πχ και έχεις ετοιμα αρχεία κλπ κλπ τώρα τι θα του πείς? για τη μεταφορά θελω

παραπάνω απ την πρώτη ένταξη? Συμφωνώ επίσης αν μπορείς να πας από κατηγορία 5 σε κατηγορία 4.

Και Υ να είναι όταν γίνει η ταυτότητα πληρώνεσαι και για ΜΣΕ...Ετσι το βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ. Πολύ θετική αυτή η εξέλιξη! Αξίζει κανείς να μεταφέρει δηλώσεις από 4178 στον 4495 για αυτόν και μόνο τον λόγο!..

Αν είμαι Ο.Α μετά το 2005 και είμαι και υπόγεια στάθμη- κατοικία με τα περιμετρικά μου τοιχεία , δεν έχω υποχρέωση ΜΣΕ (συνήθεις περιπτώσεις).

Άρα γιατί να μη μεταφερθει η δήλωση ( αν και σε οριστική υπαγωγή με όλα τα σχέδια /δικαιολογητικά ανεβασμένα) μόνο και μόνο για να αλλάξει κατηγορία και να εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης.??

Γνωρίζουμε ότι και τα υποθηκοφυλακεία, αλλά και μερικές ΥΔΟΜ  τα ακίνητα με οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση τα αντιμετωπίζουν διαφορετικά (Με θετική ματιά) 

Link to comment
Share on other sites

Και όταν έχει ήδη πληρωθεί την ένταξη στον 4178 πχ και έχεις ετοιμα αρχεία κλπ κλπ τώρα τι θα του πείς? για τη μεταφορά θελω
παραπάνω απ την πρώτη ένταξη?

 

Ε δηλαδή αν ο πελάτης με τη μεταφορά της δήλωσής του γλιτώσει από το πρόστιμο 3000€ θα έχει πρόβλημα να δώσει από αυτά που γλιτώνει στον μηχανικό τα 300€. Τα νούμερα είναι τυχαία, η αναλογία όμως σε πολλές δικές μου περιπτώσεις κάπου θα εκεί κυμαίνεται. Ούτως ή άλλως κάποια πράγματα αλλάζουν κι απαιτούν έξτρα χρόνο εργασίας, αρά μία επιπλέον αμοιβή εννοείται μπορεί να δικαιολογηθεί! Εργασία είναι και αυτό που κάνουμε τώρα, που καθόμαστε πάλι και ξαναδιαβάζουμε και ξανασυζητάμε και προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα προκειμένου να προτείνουμε το καλύτερο για τους πελάτες μας. Κι αυτό δεν πρέπει να κοστολογείται?

Edited by pipakos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο μπορει να μη γλυτώσει , αλλά αν θυμάστε και θυμόμαστε και θυμούνται και οι ιδιοκτήτες, κάτι έλεγε ο 4178 για ιμελλοντική αναζήτηση γης και εξαγορά της κλπ κλπ. Και όλοι ήταν ενημερωμένοι ....

Αλλό αν μπορεί να σφυρίξουν σήμερα..

Αν βρούμε λύση να αποφύγουν αυτή τη διαδικασία,  δεν θα δικαιολογήσουν αμοιβή ??? Δείχνω υπερβολή  ???

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετές περιπτώσεις με υπόγεια - σοφίτες που από κατηγορία 5 θα πάνε κατηγορία 4. Δηλαδή προκύπτει όφελος και για τον πελάτη και για τον μηχανικό με το κατιτίς του παραπάνω.

 

Ε είσαι σίγουρος ότι θα βγει η προυποθεση για τις σοφιτες ωστε να μην χρειαστει ΜΣΕ; ΓΙΑ ΤΕΜΝΟΥΣΑ ΒΑΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΠΡΩΤΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΟΦΙΤΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο μπορει να μη γλυτώσει , αλλά αν θυμάστε και θυμόμαστε και θυμούνται και οι ιδιοκτήτες, κάτι έλεγε ο 4178 για ιμελλοντική αναζήτηση γης και εξαγορά της κλπ κλπ. Και όλοι ήταν ενημερωμένοι ....

Αλλό αν μπορεί να σφυρίξουν σήμερα..

Αν βρούμε λύση να αποφύγουν αυτή τη διαδικασία,  δεν θα δικαιολογήσουν αμοιβή ??? Δείχνω υπερβολή  ???

Αυτα γίνονται σε περιόδους ανάπτυξης της χώρας και με το εισόδημα των πολιτών ανεβασμένο.

Τώρα εν μέσω αυτού του πολέμου να ζητάει το κράτος όλο και περισσότερο μάτωμα, ΔΕ ΞΕΡΩ αν πληρώνεται όλο αυτό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα γίνονται σε περιόδους ανάπτυξης της χώρας και με το εισόδημα των πολιτών ανεβασμένο.

Τώρα εν μέσω αυτού του πολέμου να ζητάει το κράτος όλο και περισσότερο μάτωμα, ΔΕ ΞΕΡΩ αν πληρώνεται όλο αυτό   

 

Συμφωνώ , αλλά μΕ ίδιες αξίες  μεταβιβάζεις ακίνητο αν είναι Κατηγ 4  ή  Κατηγ 5 ?? 

Μου έτυχε να χαλάσει πώληση ......

Συνάδελφος ρύθμιζε με Κατηγ 4 (πως το έκανε ακόμα το ψάχνω  ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.