Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι : δήλωση 4178 ολοκληρωμένη υπαγωγή με δόσεις. Ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει (ήταν τραπεζικό ίδρυμα -> τώρα είναι εταιρεία). Μπορεί πιστεύετε να γίνει μεταφορά και να αλλάξω απλά το όνομα ιδιοκτήτη? προβληματίζομαι διπλά λόγω του ότι η ανάθεση 4178 ήταν από τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αρκεί να σε εξουσιοδοτήσει για αυτό ο σημερινός ιδιοκτήτης

(και με το ανάλογο συμφωνητικό και την ανάλογη αμοιβή φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 6:51 ΜΜ, sarcs said:

EDIT Τι εννοείς έκανες αποδοχή αλλαγής? δεν ήταν απλή μεταφορά>?

Δεν το διατύπωσα σωστά, την αποδέσμευσε συνάδελφος που του είχε ανατεθεί και την "τράβηξα" εγώ για να τη συνεχίσω.

Εντάξει εμφανίστηκε μετά από λίγη ώρα!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, επειδη δεν εχω ξανακάνει μεταφορα δήλωσης απο 4178 σε 4495 ήθελα να ρωτησω το εξής αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον. Είχα μία δήλωση απο 4014 και την είχα μεταφέρει στο 4178. Από λάθος μου δεν έχω βάλει μία παράβαση. εχω επανυπολογισει το πρόστιμο στον 4495 και μου βγαίνει περίπου 180 ευρώ παραπάνω. Ο ιδιοκτήτης τότε είχε πληρώσει το παράβολο 500 ευρώ και τα υπόλοιπα είχαν πληρωθεί εφ απαξ αλλά χώρις δικαίωμα έκπτωσης . τωρα αν κάνω μεταφορά μπορώ να επιλέξω εφ απαξ καταβολή με έκπτωση 20% του νεού υπολογιζόμενου προστιμου? γιατι αν είναι έτσι θα πληρωθει περίπου 20 ευρω μόνο,. υπάρχει κάυι επιπλέον σε παράβολο που πληρώνεται ποσοστό ανταπόδοσης ή κάποιο παράβολο για την μεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, anvar said:

 εφ απαξ καταβολή με έκπτωση 20% του νεού υπολογιζόμενου προστιμου? ναι γιατι αν είναι έτσι θα πληρωθει περίπου 20 ευρω μόνο,. υπάρχει κάυι επιπλέον σε παράβολο που πληρώνεται ποσοστό ανταπόδοσης ή κάποιο παράβολο για την μεταφορά? όχι

 

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις δηλώσεις του Ν.4178/13 που είναι προς έκδοση αδείας σε κατάσταση υπαγωγής; Σε συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουν υποβληθεί ακόμα όλα τα σχέδια, με το σκεπτικό οτι θα  ανέβαιναν αυτά της άδειας νομιμοποίησης όταν έβγαινε μέσα στην 3ετία (4ετία), ωστόσο τώρα με το ν.4495/17 ζητάνε να υποβληθούν όλα τα αρχεία και να οριστικοποιηθεί η δήλωση σε 12 μήνες απο την έναρξη του ν.4495/17 δλδ σε ένα μήνα.

οι εναλλακτικές που σκέφτομαι είναι:

α) Να βάλω απλά τα σχέδια της υπαγωγής ως έχουν αλλά δεν θα είναι αυτά της νομιμοποίησης και να προχωρήσω σε επόμενο στάδιο τη δήλωση του 4178/13 μέχρι να βγεί η άδεια για να ολοκληρωθεί η υπαγωγή; διότι έτσι κι αλλιώς δε σε αφήνει το σύστημα χωρίς την άδεια απ' όσο ξέρω;.

β) Μήπως πρέπει να τη μεταφέρω στο ν.4495/17 λαμβάνοντας έτσι εκ νέου χρόνο για τα σχέδια της νομιμοποίησης και παράταση για την έκδοση της;

Επίσης η άδεια νομιμοποίησης μπορεί να εκδοθεί απο άλλο μηχανικό που δε συμμετέχει στην δήλωση; Όποιος γνωρίζει τη διαδικασία παρακαλώ τα φώτα σας; Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δήλωση από μεταφορά από τον 4178 με πληρωμένα πρόστιμα. Προσπαθώ να κάνω συμψηφισμό 3843 και στον υπολογισμό του προστίμου που κάνει από το εικονίδιο της υποβολής δεν τα αφαιρεί!!! κανω κάτι λαθος;

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; θα πάθω εγκεφαλικό κυριακάτικα

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

#Nasia

Το ότι πολλοί ανεβάζουμε τα σχέδια της νομιμοποίησης ως τα πλέον ενημερωμένα όταν πάμε προς έκδοση άδειας είναι επιλογή και όχι υποχρέωση του νόμου. Μπορείς να ανεβάσεις σχέδια 4178 όπως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις. Όμως ακόμη και αυτό να κάνεις, θα σου λείπει ένα δικαιολογητικό (άδεια νομιμοποίησης) και δεν θα μπορείς να προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή. Που σημαίνει ότι αν σε ένα μήνα κλείσει με κάποιον τρόπο το σύστημα του 4178 όπως προβλέπεται και δε δοθεί παράταση (προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνει) δεν θα μπορείς να έχεις περαιωμένη διαδικασία όπως απαιτείται και επομένως θα αναγκαστείς να μεταφερθείς στον 4495. Φυσικά μπορείς να κάνεις τη μεταφορά από τώρα ακολουθώντας τις νέες πλέον προθεσμίες.

#freecat

Αφού τα εισήγαγες πάτησες Υπαγωγή;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν έχετε ανάλογη εμπειρία από μεταφορά από Ν.4178/13 σε Ν.4495/17 σε δήλωση που βρίσκεται στο στάδιο της υπαγωγής και πληρώνει δόσεις,

 κατά τη μεταφορά, εφόσον δε γίνεται κάποια αλλαγή στα μεγέθη ΔΕΝ πληρώνεται ποσοστό ανταπόδοσης, ούτε παράβολο σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

'Εχει προσπαθήσεις κανένας μεταφορά από το 4014 στον 4495?

Από τις ανακοινώσεις του ΤΕΕ.

Παράθεση

Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/11, περαιωμένες και μη, δύναται να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17 εντός της ανωτέρω προθεσμίας. Η μεταφορά γίνεται αρχικά στον ν. 4178/13, με υποχρέωση μεταφοράς στον ν. 4495/17.
Από την έναρξη ισχύος της ΚΥΑ (14-11-2017), δεν γίνονται πλέον δεκτές πληρωμές που πραγματοποιούνται με κωδικούς δηλώσεων του ν. 4014/11.

Έκανα μεταφορά στον Ν.4178 αλλα δεν υπάρχει στα αιτήματα επιλογή για μεταφορά στον Ν4495.

 

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.