Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μεταξύ μας, το τι έχει τακτοποιηθεί από συναδέλφους μη το συζηταμε καλύτερα.

 

Λόγω ενασχόλησης, έχουν έρθει στα χέρια μου πολλές τακτοποιήσεις και πραγματικά παιδιά δε μπορώ να πιστέψω πως προχωράνε χωρίς φόβο τις δηλώσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι στην ΗΤ θα εξεταστούν και οι δηλώσεις του 4178 για να διαπιστωθεί αν τηρουν τις προϋποθέσεις απαλλαγής της ΜΣΕ που θέτει το άρθρο 99. Το έγραψα και στο σχετικό θέμα, αν έχω καταλάβει λάθος ενημερώστε με. Άρα ποια η διαφορά? Ισά ίσα κερδίζεις την κατηγορία 4 αντί για 5 και μικρότερα πρόστιμα σε αρκετές περιπτώσεις με την μεταφορά της δήλωσης στο νέο νόμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έχει εντάξει έναν ιδιοκτήτη στον 4178/2013 κατοχυρώνεται για την αμοιβή του? Μπορεί ο ιδιοκτήτης να μπεί στον νέο νόμο με άλλο μηχανικό και να δηλώσει απλά τις παλιές πληρωμές?

Link to comment
Share on other sites

Συστηματικά λογικά θα μπορεί να το κάνει, στην πράξη όμως αυτό θα απαγορεύεται, όπως απαγορευόταν και κατά την μεταφορά από τον 4014 στον 4178. Άρα μία δήλωση του νέου νόμου όπου έχουν περαστεί με τον τρόπο αυτό οι παλαιότερες πληρωμές θα είναι ευάλωτη σε πιθανούς ελέγχους. Οι δηλώσεις του 4178 θα μεταφέρονται αυτόματα μέσω αιτήματος του μηχανικού και ο συμψηφισμός με τις παλιές πληρωμές θα γίνεται επίσης αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έχει εντάξει έναν ιδιοκτήτη στον 4178/2013 κατοχυρώνεται για την αμοιβή του? 

τι εννοεις? Ολοκληρωσες τη διαδικασια και δεν πληρωθηκες? Σου εχω μπαντ νιουζ..

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έχει εντάξει έναν ιδιοκτήτη στον 4178/2013 κατοχυρώνεται για την αμοιβή του? Μπορεί ο ιδιοκτήτης να μπεί στον νέο νόμο με άλλο μηχανικό και να δηλώσει απλά τις παλιές πληρωμές?

Πως θα του μεταφέρει τη δήλωση ο νέος μηχανικός χωρίς να συναινέσει ο προηγούμενος. Η αλλαγή μηχανικού διέπεται από υπεύθυνες δηλώσεις, δεν γίνεται έτσι απλά. Δες τι έγραφαν οι οδηγίες για ψηφιακό αίτημα αλλαγής μηχανικού δήλωσης στο ν. 4178

*  Η  αλλαγή  διαχειριστή  µηχανικού  γίνεται  µε  την  απαραίτητη  προϋπόθεση  της  έγγραφης 
συγκατάθεσης  του  ιδιοκτήτη  την  οποία  ο  νέος  διαχειριστής  της  δήλωσης  οφείλει  να  υποβάλει  στις 
υπεύθυνες  δηλώσεις  που  απαιτεί  η  δήλωση  στα  έντυπα  δικαιολογητικά.  Παραβίαση  του  ανωτέρω 
κανόνα µπορεί να επιφέρει πειθαρχικές ευθύνες. Το ΤΕΕ τηρεί αναλυτικά ιστορικά αρχεία καταγραφής 
των µεταβολών της δήλωσης για κάθε διαδοχικό διαχειριστή. 
Link to comment
Share on other sites

Αυτά αφορούσαν το ν. 4178.  Το λέω για να μην μπερδευτεί κάποιος συνάδελφος

Αλλαγή υπευθύνου µηχανικού δήλωσης (*) 
Από το ίδιο εγχειρίδιο:
Απαιτείται η σύµφωνη γνώµη του υπάρχοντος µηχανικού και η 
ανάληψη της δήλωσης από νέο µηχανικό µε την συναίνεση του 
ιδιοκτήτη. Εάν η δήλωση προέρχεται από µεταφορά δήλωσης 
του Ν.4014/2011 τότε µεταφέρεται στον νέο διαχειριστή και 
αυτή η δήλωση 
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πληρωθεί το σύνολο του προστίμου αλλά δεν έχουν μπει τα δικαιολογητικά πρέπει η δήλωση να μεταφερθεί έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.