Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

13 ώρες πριν, MOUGGOLIAS said:

Καλησπέρα. Επειδή δεν θα προλάβω να ανεβάσω όλα τα αρχεία στις καταληκτικές ημερομηνίες του ν. 4178/13, θέλω να μεταφέρω κάποιες δηλώσεις στον ν. 4495/17 για να κερδίσω χρόνο. Αρκεί μέχρι 15/10 να κάνω το αίτημα μεταφοράς και να μπει ως αρχική υποβολή ή και κάτι άλλο?

Θα πληρωθείς extra αμοιβή, για τις extra ευθύνες που θ' αναλάβεις (προκύπτουσες από τη μετάβαση στο νέο νόμο) ή θα χαλάσεις κι εσύ την πιάτσα;

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, zazeng said:

ο θεός κ η ψυχή μας, προφορικά από τεε είσαι οκ, θα πάρω κ εγώ ένα τηλ αύριο να ρωτήσω

Σε περίπτωση που είχα ο ιδιοκτήτης ειχε να πληρώσει από 2014 δόσεις πήγε στην τράπεζα και πλήρωσε κανονικά,απλώς θέλει κάθε δόση ξεχωριστά,Όχι όλο το ποσό μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση στο Ν4178 που είναι σε οριστική υπαγωγή έχει εξωφληθει το πρόστιμο και έχουν υποβληθεί όλα τα αρχεία .Η οικοδομη ειχε δηλωθει στο Ν 1337 φάση αλλα δεν ειχε προχωρησει στην εξαιρεση.Στο 4178  δηλωθηκαν μόνο οι μετέπειτα αυθαιρεσιες.Μπορει τώρα να μεταφερθεί και να δηλωθεί ολο αυθαίρετο πριν 1983;είναι πιο σωστο; μπορει να γινει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την κατηγορία 4 και τον υπολογισμό του ποσοστού υπερβάσεων. Πρόκειται για μια επέκταση στο Δώμα περίπου 9,86τμ μιας νόμιμης οικίας (στην νόμιμη οικία υπάρχει μια υπέρβαση ύψους). Για την επέκταση δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης καθώς είναι μέσα στο νόμιμο περίγραμμα του κτιρίου.
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Επειδή η επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής = 9,86τμ. > 40% x 14χιλιοστά x (ΣΔ=3,60)ΧΕοικ
=167,30τμ = 3,37τμ, προκύπτει ότι δεν υπαγόμαστε στην κατηγορία 4, επομένως επιλέγουμε κατηγορία 5.
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ
Σχετικά με τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης έχουμε: Επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής = 9,86τμ
Επιτρεπόμενη δόμηση με σημερινούς όρους δόμησης = ΣΔ x Εμβαδόν οικοπέδου = 
3,60 x 167,30τμ= 602,28τμ.

14%o  x 602,28τμ. = 8,43τμ.

Άρα η υπέρβαση δόμησης είναι μεταξύ 100% και 200%:

100% x 8,43τμ. = 8,43τμ. < 9,86τμ. < 200% x 8,43τμ = 16,86τμ.
Είναι σωστό?
 
Η εξαίρεση στον υπολογισμό για τα εντός νομίμου περιγράμματος εννοεί και εντός νόμιμου όγκου?????Γιατί αν θεωρηθεί μόνο το περίγραμμα πάω κατηγορία 4 και υπέρβαση <50%?
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Θα πληρωθείς extra αμοιβή, για τις extra ευθύνες που θ' αναλάβεις (προκύπτουσες από τη μετάβαση στο νέο νόμο) ή θα χαλάσεις κι εσύ την πιάτσα

Και βέβαια θα πληρωθώ γιατί λείπουν δικαιολογητικά - όχι από υπαιτιότητα δική μου - αλλά αγαπητέ Ιάσονα δεν μου απάντησες..................

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θα πληρωθείς extra αμοιβή, για τις extra ευθύνες που θ' αναλάβεις (προκύπτουσες από τη μετάβαση στο νέο νόμο) ή θα χαλάσεις κι εσύ την πιάτσα;

Jason στο συγκεκριμένο λέει δεν προλαβαίνει, άρα θα του ρίξει ευθύνη ο πελάτης, τι λεφτά να ζητήσει; (εκτός και είναι πολύ large στα μέρη του, στα δικά μου πάντως σα να τα ακούω τα μπινελίκια που θα μου ρίχνανε αν τους έλεγα κάτι τέτοιο)

Άκυρο μόλις ήρθε απάντηση από @MOUGGOLIAS, αν φταίνε αυτoί εννοείται πληρώνεσαι, αλλιώς ας κλάψουν τα λεφτά που δώσανε. Θεωρώ πως η απάντηση είναι ναι, το γράφει ξεκάθαρα στις οδηγίες του τεε για 15/10.

@avgoust @janna μίλησα και εγώ με ΤΕΕ και μου είπαν υπάλληλος και προϊστάμενος ότι είχαν πει και στην @kondylw@, έγραψα κ εγώ πάνω πάνω στο αίτημα για επαναφορά σε υπαγωγή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 και το μπουμπούνισα. (Με λεπτομερή περιγραφή των αλλαγών που θέλω να κάνω από κάτω)

Τώρα αν έρθει ο αγαπητός @ΙΑΣΟΝΑΣ  ή καμμιά αδερφή ψυχή του για έλεγχο, ότι και να κάνουμε τη βάψαμε, όλο και κατι θα βρει, ας είναι τουλάχιστον ψιλολόι! Ιάσωνα μη με ρωτήσεις γιατί δεν το είχα κάνει 10 χρόνια (η δήλωση ήρθε από 4014), η συζήτηση σηκώνει τσίπουρα!

Πάντως το μνμ ήταν ξεκάθαρο, μέχρι τις 15/10 κάντε ότι θέλετε με Κ5. (Μόνο στο ψιλό δε με πήραν για το ότι δεν το λέει στις οδηγίες).

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ αγαπητοί μου ΔΕΝ νομοθετεί!!! Ούτε το υπουργείο με ανακοινώσεις. Η "αλχημεία" αυτή ΠΡΕΠΕΙ να περάσει από τη Βουλή.... Κι αν περάσει και κάποιος που έχει έννομο συμφέρον στραφεί εναντίον και τελικώς κρίνει το ΣΤΕ, θα την κρίνει αντισυνταγματική,  βασιζόμενο στο κριτήριο της ισότητας κ.λπ. Γι' αυτό συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@janna νομίζω ότι επιβάλλεται να μεταφερθεί γιατί έχει μείνει ελλειπής ως προς τις αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν.

  • Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020.
  • @sadaοι υπολογισμοί φαίνονται σωστοί,ωστόσο έχεις θέσει το ερώτημα σε λάθος τόπικ.Θέσε ερώτημα στο θέμα "επιλογή κατηγορίας".
Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ChristinaK said:

@janna νομίζω ότι επιβάλλεται να μεταφερθεί γιατί έχει μείνει ελλειπής ως προς τις αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν.

  • Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020.
  • @sadaοι υπολογισμοί φαίνονται σωστοί,ωστόσο έχεις θέσει το ερώτημα σε λάθος τόπικ.Θέσε ερώτημα στο θέμα "επιλογή κατηγορίας".

Aν το αφήσω γιατί δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τον ιδιοκτήτη μπορώ να δώσω βεβαιωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το άφηνα...δεν θα έβγαζα βεβαίωση...η δήλωση είναι ελλειπής -αυτό προκύπτει από την περιγραφή σου.Το να την ολοκληρώσεις σωστά είναι προς όφελος δικό σου και δικό του.👀

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.