Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

On 21/10/2020 at 4:53 ΜΜ, gamvro said:

Ολοκληρωμένη Δήλωση με τον 4178 (όχι κατ.  5) που εντάχθηκε το 2014 μπορούμε ακόμη να την γυρίσουμε σε υπαγωγή για διορθώσεις ή έπαψε πλέον αυτή η δυνατότητα;

Μπορείς να τη γυρίσεις σε υπαγωγή για να προσθέσεις μηχανικό (πχ μηχανολογο) δεν μπορείς να την τροποποιήσεις. Επίσης μπορείς να αλλάξεις αυτα τα μεγιστος οροφος, αμοιβή κλπ. Και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω Ολοκληρωμένη Δήλωση με τον 4178, κατηγορία 5 που εντάχθηκε το 2014, πιστεύετε μπορώ να ζητήσω επιστροφή σε υπαγωγή για διόρθωση της τεχνικής έκθεσης στην Καρτέλα ''Πρόσθετα στοιχεία''? 

 Καμία αλλαγή αρχείου, καμία αλλαγή στο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να μην την ακουμπήσεις!

Καλημέρα. Εχω αντίστοιχη περιπτωση όπου εκ των υστέρων διαπίστωσα λάθος στην κάτοψη (όχι τετραγωνικά ή υπόλογισμό προστίμου). Γιατί είσαι τόσο κατηγορηματικά αντίθετος?

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση αυθαιρεσιών κατηγορίας 5 έχει λήξει! Και μαζί της έληξαν και όλες οι διαδικασίες που την αφορούν... Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.... 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες. Μιλάω για δηλώσεις που έχουν ολοκληρωθεί (με ανεβασμένα αρχεία) εντός προθεσμίας. Οπότε στην περίπτωση αυτή αν κατάλαβα καλά δεν μπορούμε να αιτηθούμε "άνοιγμα" της δήλωσης. Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό σφάλμα, μάλλον θα περιμένω να υπάρξει μια γενικότερη απόφαση για τις δηλώσεςι κατ. 5

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αιτηθείς "άνοιγμα" της δήλωσης όμως λες, προφανώς θα σε αφήσει το σύστημα να το κάνεις.... Επίσης υποθέτω προφανώς από το ΤΕΕ δεν πρόκειται να πολυασχοληθούν, οπότε ό,τι θέλεις θα μπορέσεις να το κάνεις.... Στη συνέχεια πάλι προφανώς θα μπορέσεις να ξαναολοκληρώσεις τη δήλωση όποτε θέλεις χωρίς να σε εμποδίσει κανένας...

Κι όλα αυτά γιατί είσαι εσύ και ένας υπολογιστής, ο οποίος δεν σκέφτεται! Ό,τι του δίνεις παίρνεις! Όλες όμως αυτές οι "κινήσεις" την ευθύνη των οποίων φέρεις αποκλειστικά (όπως έχει δηλώσει επανειλημμένως και εγγράφως το αγαπητό ΤΕΕ) φέρεις εσύ, ως ο διαχειριστής μηχανικός, κατά τη γνώμη μου δεν είναι σύννομες...

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Σε αυτήν περίπτωση χάνεται η έγκαιρη ολοκλήρωση της δήλωσης. Οπότε θα περιμένω να γίνει γενικότερη αντιμετώπιση του προβλήματος της κατ. 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ μίλησα με το ΤΕΕ, τους έστειλα αναλυτικό μέιλ και μου είπαν γραπτώς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε έκανα το αίτημα και την επόμενη μέρα μου άνοιξαν τη δήλωση, τώρα την οριστικοποίησηα και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.