Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στη δική μου περίπτωση θέλουν να προχωρήσουν σε τροποποίηση της σύστασης και επομένως χρειάζεται βεβαίωση.

Η δήλωση μεταφέρεται πρώτα στον 4178 και μετά στον 4495;

Πώς γίνεται η μεταφορά από τη στιγμή που η δήλωση στον 4014 είναι άλλου μηχανικού;

Απο αυτά που διάβασα, ξανακαταθέτω δικαιολογητικά με τη δική μου υπογραφή και τροποποιώ πρόστιμο με τα νέα δεδομένα χωρίς να έχω τον περιορισμό του 20%.Σωστά;

 

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fr_sk said:

Η δήλωση μεταφέρεται πρώτα στον 4178 και μετά στον 4495;

Ναι, μέσω του συστήματος....

1 ώρα πριν, fr_sk said:

Πώς γίνεται η μεταφορά από τη στιγμή που η δήλωση στον 4014 είναι άλλου μηχανικού;

Με παραίτηση του διαχειριστή μηχανικού και δική σου ανάληψη (μετά από αυτοψία)... Συνιστώ προσοχή!!!

1 ώρα πριν, fr_sk said:

.....ξανακαταθέτω δικαιολογητικά με τη δική μου υπογραφή και τροποποιώ πρόστιμο με τα νέα δεδομένα χωρίς να έχω τον περιορισμό του 20%.Σωστά;

Υποβάλλεις τη δήλωση, σαν να είναι μια καινούργια δήλωση στον 4495... Προσοχή στις λεπτομέρειες κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω περαιτέρω και νομίζω ότι μαλλον είναι παγίδα η μεταφορά.

Αν διαπιστωθούν περαιτέρω αυθαιρεσίες πώς δηλώνονται; Χωρίς να υπάρχει πρόσβαση στο φάκελο πώς μπορώ να ξέρω τι έχει δηλώσει ο παλιός μηχανικός;

Γιατί νέες αυθαιρεσίες σημαίνει ότι κάποιος λέει ψέματα...Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

Μήπως βολεύει να πάω κατευθείαν για την ηλεκτρονική ταυτότητα και να μην μπλέξω με τη μεταφορά;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι να πραγματοποιηθούν εργασίες σε μονοκατοικία, οι οποίες απαιτούν έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Η μονοκατοικία έχει υπερβάσεις και είχε ενταχθεί από συνάδελφο στις διατάξεις του ν.4178/13. Για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω, είχαν γίνει με απόσταση ενός μηνός δύο εντάξεις - δηλώσεις, μία για υπερβάσεις δόμησης και μία για λοιπές παραβάσεις.

Επικοινώνησα με τον συνάδερφο ώστε να πάρω τις μελέτες που ανέβασε και με ενημέρωσε ότι δεν έχει κάνει κάτι upload στο σύστημα. Συμφώνησα με ιδιοκτήτη ότι θα την συνεχίσω εγώ όλη την διαδικασία, δηλαδή ότι θα μεταφερθούν οι δηλώσεις σε εμένα και εγώ με την σειρά μου θα τις μεταφέρω στον 4495 ώστε να ανεβάσω και τις μελέτες που θα κάνω.

Έστω ότι γίνεται η διαδικασία παραίτησης και ανάληψης από εμένα. Συμφέρει να υπάρχει ένα ακίνητο με δύο δηλώσεις?

Μπορώ να ενοποιήσω τις δύο δηλώσεις του 4178 σε μία στον 4495? (έτσι θα διαχειριστώ καλύτερα τον συμψηφισμό των δύο προστίμων με τυχόν επιπλέον υπερβάσεις που θα ανακαλύψω) 

Μήπως γίνεται να κάνω μία δήλωση εξ αρχής με όλες τις υπερβάσεις και απλά να συμψηφίσω το άθροισμα των προστίμων που είχαν πληρωθεί με τις δύο δηλώσεις στον ν.4178? (έτσι θα γλιτώσω και τις μεταφορές από νόμο σε νόμο και από μηχανικό σε μηχανικό)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,η πρώτη σου έρευνα αφορά την ύπαρξη σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.Εάν δεν υπάρχει,πράγμα που υποθέτω από την περιγραφή,απαντώ:

1.Ενιαίο ακίνητο δεν επιτρέπεται να έχει δύο δηλώσεις (ούτε στον 4178 ούτε στον 4495).

2.Θα μεταφέρεις την μία εκ των δύο (προφανώς αυτή με τις υπερβάσεις,που θα είχε μεγαλύτερο  πρόστιμο).

2.Α.Με δεδομένο ότι δεν μεσολάβησε συμβολαιογραφική πράξη,θα πρέπει να "ακυρωθεί" η 2η δήλωση που παραμένει στον 4178.(δεν μου έχει τύχει,θα πρέπει μάλλον να μιλήσεις με το ΤΕΕ).

3.Προβλέπω ότι θα χαθεί το πρόστιμο της δήλωσης λοιπών παραβάσεων.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2021 at 6:55 ΜΜ, fr_sk said:

Το ψάχνω περαιτέρω και νομίζω ότι μαλλον είναι παγίδα η μεταφορά.

 

Όντως, μη μπλέκεις. Στην εγκ 3 του 4178 έγραφε:

2. Πώς εκδίδεται η βεβαίωση μηχανικού στις περιπτώσεις αυθαιρεσιών, που έχουν υπαχθεί στους προγενέστερους ν. 3775/09, ν. 3843/10 και ν. 4014/11 (εξόφληση του ειδικού προστίμου και υποβολή όλων των σχεδίων α’ και β’ φάση) και δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4178/13; Απαιτείται η καταβολή ποσοστού ανταπόδοσης ;

Όχι. Δεν απαιτείται η καταβολή ποσοστού ανταπόδοσης. Η βεβαίωση εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα, μετά την υποβολή αίτησης στο ν. 4178/13, κατά τα οριζόμενα στο ν. 4178/13 και σύμφωνα με την παρούσα.

Οπότε αν είναι δήλωση εξοφλημένη με ανεβασμένα όλα τα σχέδια, εγώ θα έδινα βεβαίωση ως τακτοποιημένο.

Αν έχει άλλες αυθαιρεσίες τότε είτε ο ιδιοκτήτης φταίει (μετά το 11), είτε ο αρχικός μηχανικός (δεν τα δήλωσε). Στην περίπτωση αυτή απομακρύνσου και άσε αυτούς που ευθύνονται να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου "Κώστα".

Μετά από όλα αυτά που συζητήθηκαν στο forum, δεν ασχολήθηκα καν με την υπόθεση τελικά και όπως λες κι εσύ, "άφησα αυτούς που ευθύνονται, να βγάλουν το φίδι από την τρύπα".

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του 4495/17 η οποία είναι σε οριστική υπαγωγή και απαιτεί ΜΣΕ, ο πελάτης έχει βρει συνάδελφο που θα το περασει με τεχνική έκθεση. 

Ωστόσο η δική μου βεβαίωση, με την αντίστοιχη τεχνική μου εκθεση (που αναφέρει υποχρέωση ΜΣΕ) έχει χρησιμοποιηθεί για συμβόλαιο. 

Ποια η γνώμη σας για το ενδεχόμενο παραίτησής μου από την ως άνω δήλωση? 

Link to comment
Share on other sites

Καρφάκι δεν σου καίγεται!!! Ας κάνει ό,τι θέλει.... Κι ο ιδιοκτήτης κι ο συνάδελφος (που θ' αναλάβει την ευθύνη). Η δική σου ευθύνη φτάνει μέχρι την ημέρα της παραίτησής σου. Προφανώς κρατάς αντίγραφα των πάντων που έχουν (και οφείλουν να) καταχωρηθούν στο σύστημα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.