Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Κατάλαβα, οπότε πρέπει πρώτα να ολοκληρωθούν οι αποδοχές ή μη κληρονομιάς και μετά να γίνει τακτοποιηση.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδερφοι! 

συγνώμη αν επαναλαμβάνω θέματα τα οποία έχουν συζητηθεί παλαιοτερα, έκανα μια έρευνα αλλα δεν σταθηκα πολύ τυχερή, 

έχω την εξής ερώτηση (δεν εχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με αυθαίρετα ) 

πελάτης μου ζητάει να βγαλουμε μια άδεια μικρης κλίμακας για κάποιες εργασίες που θα κάνει σε ενα διαμέρισμα οικοδομής που έχει φτασει στα χέρια του απο κληρονομιά (στην οποια ειναι σε διαδικασία αποδοχής κληρονομιάς) 

εμείς κάνουμε την ερευνα για να βρουμε την άδεια της οικοδομής και διαπιστωνουμε οτι το διαμερισμα αυτό δεν υπάρχει πουθενα στην άδεια (βρισκεται ακριβώς πάνω απο την κυρια εισοδο της οικοδομής η οποία φαινεται να έχει διπλό ύψος στην άδεια ) οπότε ουσιαστικα το διαμερισμα μας είναι στον αέρα της εισόδου

αυτό εδώ μπορεί να νομιμοποιηθεί και αν θελει αργοτερα να μεταβιβαστει ? συναδερφος που ασχολειται με αυθαιρετα μου είπε οτι μπορει ναι μεν να νομιμοποιηθει αλλα δεν μπορει να μεταβιβαστει ... ισχύει?

ευχαριστω πολύ 

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το γνωστο θεμα, με την δημιουργια ΟΙ πανω απο την κοινοχρηστη   εισοδο της οικοδομης,.

Εχεις συμβολαιο, στο οποιο δεν επισυναψαν αδεια, αλλά,  κατα δηλωση του πωλητη οτι εχει χτισθει πριν το

1985   1983...

Εχεις και χιλιοστα.

Αρα εχεις καταληψη σε κοινοχρηστα, αλλα εχεις για αυτο τιτλο κυριοτητας.

Δεν βλεπω πού στηριζεται ο συναδελφος και σου λεει οτι "μπορει ναι  μεν  να   νομιμοποιηθει αλλά  δεν μπορει  να μεταβιβαστει ..."  δλδ θελει  να εφαρμοσει το αρθρο 106  

Γνώμη μου ειναι οτι τακτοποιεις με το 98 παρ. 8.

Εχεις και τιτλο εχεις και συσταση εχεις και μεταγραφη. Δεν χρειαζεσαι καμμια "συναινεση"

Και δεν χρειαζεται τπτ αλλο.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"1983" ειναι το σωστο....

στο συμβολαιο επισυναπτεται......

5) Επικυρωμένο αντίγραφο της άδειας οικοδομής, εάν το προς μεταβίβαση ακίνητο έχει ανεγερθεί μετά την 14.03.1983, άλλως, υπεύθυνες δηλώσεις των συμβαλλομένων με το αντίστοιχο περιεχόμενο.

 

Αυτο το παταρι αποκλειεται να περιεχεται σε αδεια μετα το 1983, απλα διοτι -κατα την άδεια- ηταν τμημα της εισοδου, άρα δεν  ειχαν αδεια να επισυναψουν.

Αρα η μεταβιβαση εγινε με δηλωση οτι κατασκευασθηκε πριν το 1983.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πρόκειται να γίνει μεταβίβαση ποσοτού εξ αδιαιρέτου σε ένα αγροτεμάχιο στο οποίο υπάρχει οικίσκος γεώτρησης που κατασκευάστηκε αυθαίρετα. Θέλω να τακτοποίησω τον οικίσκο σαν παράβαση κατηγορίας 3 αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μου δεν γνωρίζει καν ποιοι είναι όλοι οι συνιδιοκτήτες (12 σύμφωνα με το Κτηματολόγιο). Ο οικίσκος είναι το μόνο κτίσμα εντός του αγροτεμαχίου και το χρησιμοποιεί μόνο ο πελάτης μου ενώ κατασκευάστηκε από τον πατέρα του.

Επίσης, έχω άλλη μία παρόμοια περίπτωση πάλι με οικίσκο που είναι μεγαλύτερος από 9τμ και θέλω να τον τακτοποιήσω σαν αποθήκη Κατηγορία 3. Πάλι δεν βρίσκουμε όλους τους συνιδιοκτήτες ώστε να υπογράψουν για τακτοποίηση. Και στις 2 περιπτώσεις το κόστος επιθυμουν να το αναλάβουν οι πελάτες μου γιατί θέλουν να μεταβίβασουν το ποσοστό τους και γιατί θεωρούν το κτίσμα δικό τους (και στις 2 περιπτώσεις το έφτιαξε ο πατέρας τους).

Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να προχωρήσω σε τακτοποίηση με ανάθεση και ΥΔ μόνο του ενός?

ΥΓ Οι άδειες χρήσης νερού είναι στο όνομα τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα,

ΓΝωριζει κάποιος συνάδελφος αν σε εξ´ αδιαιρέτου εκτος σχεδίου( αρα χωρις δυνατότητα συστασης)  που εχουν 2 ιδιοκητες αλλά ένας εξ αυτων έχει κτίσει κατοικία ,μπορεί να τακτόποιηθει από αυτον που την έκτισε και κατοικεί χωρίς να παρει συναίνεση;

Αν ναι στην δηλωση βάζει μόνο το ονομά του και στοιχεία του( και τι ποσοστο στη δήλωση) ή είναι ύποχρεωμένος να βάλει  το όνομα και το ποσοστό του αλλου μέσα στη δήλωση.;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται στην εκτός σχεδίου. Μόνο εντός σχεδίου μπορεί ο ένας να ρυθμίσει χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του άλλου συνιδιοκτήτη.

Παρ 4. Άρθρ. 98

4.   Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας 
εντός  σχεδίου  πόλεως,
 ανεξαρτήτως  ποσοστού  συγκυριότητας,  αυθαίρετων  κτισμάτων  ή  νόμιμων 
κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης 
μπορούν  να  ζητούν  την  υπαγωγή  τους  στις  ρυθμίσεις  του  παρόντος  νόμου  κατά  τα  οριζόμενα  στο 
άρθρο 99 κ.επ. ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο 2 οριζοντίων εντός σχεδίου με συγκύριους σε τουλάχιστον μία από τις 2, φαντάζομαι μπορώ να προχωρήσω μόνο με ΥΔ τουλάχιστον 2 ιδιοκτητών, έναν από κάθε μία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.