Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Καλημέρα. όλο το κτίριο έχει μικρή αλλαγή στο περίγραμμα. προσθήκη στο κοινόχρηστο υπόγειο δηλαδή σαν επέκταση της αποθήκης-λεβητοστάσιο, και σε κάποιους ορόφους διαφορετική διαμερισμάτωση, και κλείσιμο σε τμήμα της πυλωτής που έχουν στην αποκλειστική τους χρήση συμβολαιογραφικά αυτοί που συμφωνούν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  ....Ουτε για την διαμερισματωση θες συναινεση

Ούτε για τα κλεισμενα τμηματα στην   πυλωτη,   εφόσον,  όπως λες  εχεις δικαιωμα αποκλειστικης χρησης.

Καθε ενας τακτοποιει μονος του.

Για την  επεκταση του υπογειου,  εφοσον παραμενει κοινοχρηστο ολων,   γινεται με βαση το 98 παρ. 4.

Για το "περιγραμμα" δεν θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωρίζω ότι δεν χρειάζομαι συναίνεση. αυτό που ρωτάω είναι αν θα βαζατε το όνομα αυτού που δεν συμφωνεί στους ιδιοκήτες για να συμπληρωθεί το 100% ή αν θα τοπ μοιρλάζατε ως ποστό αναλογικά στους υπολοίπους

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεκαθαρίσει, πριν κάνεις οτιδήποτε, σε αυτούς που συμφωνούν ότι, αυτός που δεν συμφωνεί έχει κάθε νομική ή άλλη δυνατότητα με το μέρος του ν' ακυρώσει οποιαδήποτε υπαγωγή στο Ν.4495/2017 ή ακόμα χειρότερα οποιαδήποτε μελλοντική τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας ούτως ώστε να συμπεριληφθούν οι οποιεσδήποτε αυθαιρεσίες;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

που θα βαλεις το ονομα του "διαφωνουντα"  αφου δεν χρειαζεται?

εκτος απο την επεκταση, αλλα αυτη ανηκει στα κοινοχρηστα, αρα "αργοτερα"  με την ταυτοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκαθαρίσει ότι μπορεί να μην συμφωνήσει σε τροποποίηση της σύστασης, και ότι πιθανόν μπορεί  να διεκδικήσει την πυλωτή μελλοντικά.

όχι όμως να ακυρώσει την τακτοποίηση. Γιατί να μπορεί να την ακυρώσει?

 

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Ναι!!! Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να γίνονται ΠΟΛΛΕΣ και διαφόρων ειδών προσπάθειες αρχικές για συναίνεση όλων και φυσικά πριν γίνει οτιδήποτε δεσμευτικό..... Οι τσαμπουκάδες πληρώνονται και πληρώνονται ακριβά κι από όλους.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dazisimo said:

ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΊΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΣΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ?

 

Tα κεφαλαία απαγορεύονται. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

α] Στο ερωτημα δεν ειχε τεθει θεμα τροποποιησης της συστασης, αλλα  συναινεσης για τακτοποιηση διαμερισματωσης κλπ αυθαιρεσιων.

β] Δεν καταλαβα ακομα, ποιος θα διεκδικησει την πυλωτη μελλοντικα,  αφου ειπες οτι υπαρχει αποκλειστικη χρηση.

γ] Η ακυρωση της τακτοποίησης ειναι πολεοδομικο θεμα και απαιτει συγκεκριμενες "ελλειψεις" που εγιναν  κατα την τακτοποιηση.

 

[και μην γραφεις κεφαλαια...ακουμε καλα   ακομα...]:smile:

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι πολύ μεγάλο το θέμα και σκοπός μου δεν ήταν να αναλύσουμε όλη την υπόθεση.

Προς το παρόν απλά νομιμοποιούμε με συναίνεση 90% όλη την οικοδομή.

Και το κλείσιμο της πυλωτής είναι στην αποκλειστική χρήση αυτών που συναινούν. (Αυτό που είπα για μελλοντική διεκδίκηση μου το έχει πει συμβολαιογράφος ότι θα μπορούσε

μελλοντικά κάποιος συνιδιοκτήτης να την διεκδικήσει. Άλλα σας παρακαλώ μην αναλύσουμε τώρα αυτό το θέμα για τις πυλωτές) 

Αυτό μου με ενδιαφέρει είναι όταν κάνω μια κοινή δήλωση για όλο το ακίνητο πρέπει το άθροισμα των ιδιοκτητών να κάνει 100%

Θα βάλω τα χιλιοστά που έχει ο καθένας βάσει της υπάρχουσα σύστασης. Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής δυο:

 

1. Θα βάζατε και την ιδιοκτητρια που δεν συμφωνει για να βγαίνει στην αίτηση 100% άθροισμα, ή μόνο αυτούς που συμφωνούν?

2. και επίσης μιας και αναφέρθηκε παραπάνω, γιατί να ακυρωθεί μια τακτοποίηση αληθής, στην οποία συμφωνεί πάνω από το 50% των ιδιοκτητών και δεν το απαγορεύει η σύσταση ή ο κανονισμός πολυτκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Γράφω μόνο αυτό, χωρίς άλλη ανάμειξη δική μου.....

Όταν κάποιος ή κάποιοι έχουν την "αποκλειστική χρήση" ενός χώρου σε ένα ακίνητο στο οποίο υφίσταται σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, δεν σημαίνει ότι, έχουν και το δικαίωμα, δηλαδή, ότι, μπορούν και ν' αλλάξουν τη χρήση αυτή (χωρίς τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών)!!! Π.χ. "χώρος pilotis" ν' αλλάξει χρήση και να γίνει "χώρος κατοικίας" κ.λπ.

Η "αποκλειστική χρήση" είναι πάντοτε "προκαθορισμένη" κι αυτός τις περισσότερες φορές είναι κι ο λόγος, που ακυρώνεται μια δήλωση υπαγωγής κι "απαιτείται" από τους μη συμφωνούντες συνιδιοκτήτες του ακινήτου, η επαναφορά του συγκεκριμένου χώρου στις πρότερη κατάσταση - χρήση....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.