Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, τις κλασικές περιπτώσεις εξ' αδιαιρέτου της Χαλκιδικής (αγροτεμάχιο 10στρ με 20 ιδιοκτήτες) για αυτούς που δεν έχει επιβληθεί πρόστιμο από πολεοδομία πως τις χειρίζεστε ?

έχει αλλάξει κάτι?

Δύναται να ενταχθούν στον νόμο?

Εγώ κάνω δηλώσεις μόνο για σβήσιμο του προστίμου από πολεοδομία όπου τους στέλνουν και σχετική ενημέρωση να ενταχθούν στον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καθετη με ποσοστο 1/4 εξ αδιαιρέτου ο ενας ιδιοκτήτηςεχει κατασκευασε ενα υποστεγο.Στη σύσταση αναφέρει οτι οκαθε ιδιοκτητης θα εχει την αποκλειστική χρηση και εκμεταλευση.μπορεί ο ενας να το δηλωσει ως ιδιοχρησιμοποιηση και τη ποσοστά θα μπουν στη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

αν

- η καθε καθετη εχει ποσοστο 1/4 εξ αδιαιρετου στο οικοπεδο

- ενας ιδιοκτητης εχει το  100% της δικης του καθετης,   δλδ κτισμα σε "τμημα του οικοπεδου  με στοιχεια αβγδα..."

Τακτοποιει μονος του.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη  dimitris δεν το διατύπωσα σωστά .Σε όλο το οικοπεδο εχει γινει σύσταση καθετων και στη μια καθετο εχουν εξ αδιαιρετου το 1/4  και ο ενας εχει φτειαξει το υποστεγο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αν θέλει να δηλώσει τα αυθαίρετα της κάθετης μόνος του (και να τα πληρώσει μόνος του) αλλά:

α)Δεν σημαίνει ότι θα του ανήκει κάτι περισσότερο

β)Αν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες το θελήσουν μπορούν να τον αναγκάσουν να τα γκρεμίσει

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εξ αδιαίρετου οι δυο συνιδιοκτήτες (50%-50%) έχουν κτίσει ο καθένας απο ενα κτίριο με αυθαιρεσίες .

θέλουν να τα τακτοποιήσουν με 4495 ο καθένας σε ξεχωριστή υπαγωγή.

Πως δηλώνονται τα ποσοστά;;

(τι άλλαξε με την συναίνεση συνιδιοκτητών ...δεν ξέρω που να το βρω)

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 98 του Ν. 4495/17 όπως τροποποιήθηκε : 

9. "Πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου, υπόχρεος για την τακτοποίηση
αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής είναι
ο ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών
της οικοδομής. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται η διαδικασία
υπαγωγής στον παρόντα νόμο των αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή
κοινοκτήτων μερών της οικοδομής που δεν έχουν απολέσει την κοινόχρηστη χρήση, ο επιμερισμός του
ενιαίου ειδικού προστίμου και των λοιπών δαπανών μεταξύ των συνιδιοκτητών και κάθε άλλη αναγκαία
λεπτομέρεια."

Βέβαια το άρθρο αφορά ρυθμίσεις του ν. 1024/1971 και ν. 3741/1929, συνεπώς αφορά  σε διαιρεμένες ιδιοκτησίες, ενώ  εσύ αναφέρεις για ιδιοκτησία εξ' αδιαιρέτου ( ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ).

Edited by topografos3333
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, topografos3333 said:

άρθρο 98 του Ν. 4495/17 όπως τροποποιήθηκε : 

.......

Βέβαια το άρθρο αφορά ρυθμίσεις του ν. 1024/1971 και ν. 3741/1929, συνεπώς αφορά  σε διαιρεμένες ιδιοκτησίες, ενώ  εσύ αναφέρεις για ιδιοκτησία εξ' αδιαιρέτου ( ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ).

Ευχαριστώ...νόμιζα ότι είχε αλλάξει για τα εξ αδιαιρέτου και δεν ζητούσε συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gio said:

Σε οικόπεδο εξ αδιαίρετου οι δυο συνιδιοκτήτες (50%-50%) έχουν κτίσει ο καθένας απο ενα κτίριο με αυθαιρεσίες .

θέλουν να τα τακτοποιήσουν με 4495 ο καθένας σε ξεχωριστή υπαγωγή.

Πως δηλώνονται τα ποσοστά;;

(τι άλλαξε με την συναίνεση συνιδιοκτητών ...δεν ξέρω που να το βρω)

Μπορει να εχει χτίσει  το "δικο"  του, αλλά -κατα νόμο- ειναι απο 50% καθε ενας και στα δυο

  Μην μπερδευεστε με το 98/9....αυτο αφορα επεκτασεις  εν γενει επι κοινοχρηστων [άρα προυποθετει την  υπάρξη συστασης ΟΙ]

Εγω θα το πηγαινα στο 98 παρ. 4...

"συγκυριοι εξ αδιαιρετου....ή σε κτισμα [κτισματα] χωρις συσταση εντος σχεδιου...."κλπκλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα . θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις :

1) Για το 98/9 που αναφέρατε εννοούμε αυθαίρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους που δεν χάνουν τον χαρακτήρα του κοινόχρηστου? Δηλαδή όχι επέκταση ιδιοκτησίας με κατάληψη κοινόχρηστου  χώρου που μπορεί να ενταχθεί στην ιδιοκτησία αν ισχύουν οι παραπάνω παράγραφοι του αρ 98 και απαιτούν συναίνεση .

2) Σε αγροτεμάχια όπως στην χαλκιδική με μικρά ποσοστά πολλών ιδιοκτητών, όπου όμως σε συμβόλαιο αγοράς αυτού που με ενδιαφέρει, εμφανίζεται ακριβώς σε τοπογραφικό το τμήμα και αναφέρει τα τμ και το ποσοστό που του αναλογεί στο συμβόλαιο αγοράς, τότε θεωρείται ως κάθετη ιδιοκτησία για να προχωρήσει η ρύθμιση ? (είναι δική  μου περίπτωση)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.