Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Δεν υπαρχει κανενα "κολπο"....

και δεν εχουν εδω καμμια δουλειά οι συμβ/φοι -ούτε οι μηχανικοι- ουτε οι υποθηκοφύλακες.

Για τα εξ αδιαιρετου εχουν γινει συνεχεις ρυθμισεις....

Δεν πηγε με τις παληες...τωρα θελει να παει με τον ν. 4495, αλλα δεν το επιτρεπει ο νομος.

Απλο...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστω για τις απαντησεις. Οντως πολυ δυσκολη περιπτωση και εγω αυτης της αποψης ειμαι, αλλα ελεγα μην τυχον υπηρχε κανενας τροπος, μιας και συννενοηση με τους γειτονες για συνολικη τακτοποιηση δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδερφοι, εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο στη Χαλκιδική, με πολλούς συνιδιοκτήτες με ποσοστό εξ αδιαιρέτου ο καθένας, όπου έκαστος αυτών έπιασε μία γωνιά κ σήκωσε κ από ένα αυθαίρετο( οι περισσότεροι τουλάχιστον). Τελικά εάν ένας από αυτούς θέλει να τακτοποιήσει  τι ισχύει σήμερα? μπορεί ?

Κάποιος συνάδερφος μου είπε ότι ο 4178, άφηνε κάποια παράθυρα( εάν υπήρχε καταγγελία), αλλά στον 4495 πρέπει να γίνει μία δήλωση υπαγωγής  απ όλους τους συνιδιοκτήτες για όλες τις αυθαιρεσίες -κτίσματα.

Πως αντιμετωπίζεται το θέμα? Πρέπει να γίνει συλλογικά? απαιτείται συναίνεση ? ή προχωρά  ο ιδιοκτήτης μόνος του για το δικό του κτίσμα( έχω δει τέτοιες υπαγωγές στο 4178) ?Αλλά στη περίπτωση αυτή μπορεί να δωθεί βεβαίωση μηχ. από τη στιγμή που στο αγροτεμάχιο υπάρχουν κ άλλες αυθαιρεσίες?

μπέρδεμα...

Τα φώτα σας σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

ch_mp13  :   ( οι περισσότεροι τουλάχιστον)

Αρα, "οχι όλοι"

δεν υπαρχει λυση [δες σχετικα το αρθρο 98]

δες και στην διαβουλευση μηπως εχει καποια αλλαγη...

 

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM , όταν λες δεν υπάρχει λύση,εννοείς υποθέτω, δεν υπάρχει λύση πλην της περίπτωσης τακτοποιώ με μία δήλωση όλα τα κτίσματα εντός του αγροτεμαχίου με αιτούντες  ως συγκύριους όλους τους συνιδιοκτήτες.( δύσκολη εφαρμογή αλλά με τη λογική συνιδιοκτησίας είναι ο πιο ορθός- δρόμος.)

Άρα να πω στο πελάτη να κάτσει μέχρι νεοτέρας στο αυθαίρετο κ να το χαίρεται όπως έκανε μέχρι τώρα. Δε μπορεί με τα σημερινά δεδομένα να κάνει κάτι μόνος του?

Ευχαριστώ!!!

 

p.s το διάβασα το 98, δεν νομίζω ότι μου δίνει κάποια λύση(αν και αυτά με τις αγωγές δε τα πολυκατάλαβα)

Edited by ch_mp13
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 98
Ρυθμίσεις του ν.δ.1024/1971 και του ν.3741/1929

1.   Οι διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 1 του ν.δ.1024/1971 (Α232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, που κείνται εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών και ανήκουν σε έναν ή πλείονες ιδιοκτήτες, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί μέχρι τις 28.7.2011 οικοδομήματα νομίμως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα,

[από  ολους]

υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος, με την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 89 του παρόντος. Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η μεταγραφή αυτών στα βιβλία μεταγραφών ή η καταχώριση στα κτηματολογικά γραφεία. Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών, οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.

Η ανέγερση των οικοδομών μέχρι τις 28.7.2011 αποδεικνύεται από αεροφωτογραφίες που έχουν ληφθεί μέχρι την ημερομηνία αυτή και βεβαιώνεται από το μηχανικό, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

 

 

υγ

και  ειχες πει οτι δεν εχουν χτισει ολοι...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο με 5 εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες και 5 κτίσματα.

Οι 3 απο αυτούς τακτοποίησαν με τον 4178 με συναίνεση και από όλους.

Τώρα οι άλλοι 2 θέλουν και αυτοί να τακτοποιήσουν αλλά ο 4495 δεν το επιτρέπει.

Μπορώ την δήλωση που είχα κάνει στον 4178 για τους 3, να την επιστρέψω απο οριστική και να βάλω και του άλλους δύο;

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο 5 του 4178  δεν προέβλεπε  "συναινεση" αλλά προσύμφωνο.

Μετα προσθεσαν και την  δυνατοτητα τακτοποίησης σε γηπεδα  ανω των 4 στρ. για όποιον ειχε 10ετια στη νομη και χρηση.

Σημερα ισχυει το αρθρο 98

Γνωμη μου ειναι οτι θα μεταφερεις τους τρεις στον 4495 και θα μπουνε και οι αλλοι δυο...

Θα μιλησεις με τον συμβ/φο πώς πρεπει να εμφανισουν τα κτισματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.