Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

33 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"Το 2004 υπήρξε απόφαση δημοτικού συμβουλίου που χώριζε τα 2500 σε δυο διαιρετά ένα των 2000τμ  και ένα των 500τμ."

 

Με ποιά αρμοδιοτητα το ΔΣ  "χωρισε" ενα οικοπεδο της ΠΕ  στα "δυο???

Στην ΠΕ ειχε αποδοθει "ενα".   Για αυτο ειχατε τιτλο.

Κατατμηση μονον εσεις ειχατε δικαιωμα να κανετε,  υπο τους όρους του νομου.

ό,τι εγινε μετα ελεγχεται

Ξαναδες τα

 

Μαζί σου. Θεωρώ άκυρη τη συγκεκριμένη κατάτμηση από το Δ.Σ., όπως μου είπαν και στην πολεοδομία και το θεωρώ ενιαίο. Κατά τα άλλα πως προχωράω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ελεγα να αρχίσεις  με την μελετη του αρθρου 110

Ξεκίνα απο αυτο και επανερχεσαι...

 

[πιθανον  καποιος συναδελφος να εχει καποια αλλη ιδεα, σε σχεση με το παραρτημα  και τους συντελεστες

του "εχω αδεια αλλα δεν εχω.... διοτι ξερωγω"]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

Θα ελεγα να αρχίσεις  με την μελετη του αρθρου 110

Ξεκίνα απο αυτο και επανερχεσαι...

 

[πιθανον  καποιος συναδελφος να εχει καποια αλλη ιδεα, σε σχεση με το παραρτημα  και τους συντελεστες

του "εχω αδεια αλλα δεν εχω.... διοτι ξερωγω"]

 

 

 

Νομίζω ότι το άρθρο 110 δεν με αφορά, διότι στην περίπτωση μου δεν έχει ανακληθεί η άδεια. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

τοτε να παρουμε το αλλο μονοπατι...το δυσκολο

[αφου  δουμε πρωτα τι αποφαση κατατμησης ηταν αυτη...καποια αιτια θα ειχε ...]

- Να θεωρησουμε ακυρη την κατατμηση

  και ακυρες ολες τις πραξεις που επηκολουθησαν [συσταση/δωρεες/πωλησεις...]

και να "θεωρηθει" σαν ενα οικοπεδο  με νομιμες αδειες.

Μεγα  μπλεξιμο και πολεοδομικο και συμβολαιογραφικο.

- Κι ενα αλλος τροπος  ειναι να ισχυρισθει καθε ενας για το δικο του  χρησικτησια, μετα απο την κατατμηση, αν εχουν περασει 20 χρονια, οπότε λιγοστευουν τα προβληματα.

Ειναι ωρα να τα συζητησεις και με τον συμβ/φο

Καλη συνεχεια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,  σε εντός ορίων οικισμού ακίνητο έχει γίνει σύσταση 2 οριζόντιων ιδιοκτησιών για κατοικία Ισογείου και κατοικία Α΄ορόφου (η κάθε μια ανήκει σε ξεχωριστούς ιδιοκτήτες) , η αυλή και μια αποθήκη  περιγράφονται στην σύσταση ως κοινόχρηστοι.  Γίνεται τακτοποίηση στις 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά και στον κοινόχρηστο για την αποθήκη και λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις. Θα μπορούσα να υποβάλω 2 δηλώσεις υπαγωγής μια για κάθε οριζόντια και να συμπεριλάβω την τακτοποίηση των κοινοχρήστων χώρων σε μία από τις δυο υπαγωγές? Αν ναι , όταν θα χρειαστεί να γίνει τροποποίηση της συστασης των οριζόντιων ιδιοκτησιών ο συμβολαιογράφος θα μου ζητήσει λογικά 3 ξεχωριστές βεβαιώσεις (δυο για τις οριζόντιες και μια για τα κοινόχρηστα),για  την βεβαίωση των κοινοχρήστων θα χρειαστεί να υποβληθεί εκ νέου νέα δήλωση  ? 

  

Edited by Γεωργιος Καναρας
Link to comment
Share on other sites

@Γεωργιος Καναρας^Όχι δεν γίνεται. Αφού θα κάνεις άλλη δήλωση για κάθε Ο.Ι., τα κοινόχρηστα θα δηλωθούν υποχρεωτικά σε ξεχωριστή δήλωση (φυσικά και με τους δύο συνιδιοκτήτες).

Οι βεβαιώσεις θα είναι ισάριθμες με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες ανεξαρτήτως του αριθμού των δηλώσεων.

Edited by Guthwik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Guthwik  σύμφωνα με το άρθρο 99 παρ. α) 

"Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

Δεν θεωρείς ότι μας καλύπτει η εν λόγω διατύπωση προκειμένου να μπορείς να επιλέγεις τον αριθμό των αιτήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλυπτει

Αναφερεται στην δυνατοτητα κοινης αιτησης υπαγωγης   για το  το συνολο των αυθαιρεσιων , αλλα για καθε μεμονωμενο αυτοτελη χωρο ΟΙ.

Τα κοινοχρηστα ειναι ξεχωριστα.

Συνηθως λεμε οτι μονον για "οικογενειακη" οικοδομη μπορει να γινει κοινη αιτηση.

Με "ξενους" μεταξυ τους, μπορει να υπαρχουν προβληματα

Link to comment
Share on other sites

@Γεωργιος Καναρας^Τα κοινόχρηστα δεν αποτελούν οριζόντια ιδιοκτησία. Επομένως δεν μπορούν να ενταχθούν σε δήλωση μίας Ο.Ι.

Οι δυνατότητες είναι είτε όλο το κτίριο μαζί είτε ξεχωριστά τα κοινόχρηστα από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες. Προσωπικώς προτιμώ όλα ξεχωριστά αλλά και τα δύο είναι σωστά.

Στη δεύτερη περίπτωση μπορούμε να κατανείμουμε τις Ο.Ι. στις δηλώσεις όπως θέλουμε. Δηλαδή μία δήλωση για τρεις Ο.Ι., άλλη μία για δύο Ο.Ι. κτλ. συν μία για τα κοινόχρηστα.

Όμως στην πρώτη περίπτωση πρέπει υποχρεωτικά να συμπεριλάβουμε όλο το κτίριο σε μία δήλωση, δηλαδή το σύνολο των Ο.Ι. και τα κοινόχρηστα.

Edited by Guthwik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.