Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

 δεν μπορει να εγινε συσταση μονον απο τον Α και χωρις την συμμετοχή και χωρις να  προβλεπεται για τον αλλον.

δες τα Ε9

δες  τα  και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, RON said:

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας, σε εξ΄ αδιαιρέτου οικόπεδο χωρίς σύσταση καθέτου 50-50 εντός σχεδίου με δυο αυτοτελείς διώροφες κατοικίες, όπου στην μια κατοικεί ο  Α και στην άλλη ο  Β(ο πελάτης μου),  ο οποίος είναι ο ιδιοκτήτης του  Α΄ ορόφου με ποσοστό 25% επί του συνόλου βάση συμβολαίου δωρεάς. Ο Α έχει κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την κατοικία του ενώ ο Β  δεν έχει κάνει και επιθυμεί την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών της κατοικίας που διαμένει. Το ερώτημα μου είναι εάν πρέπει ο Β να πάρει την συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών για να προχωρήσει σε ρύθμιση με τον νόμο των αυθαιρέτων 4495/17?

Ευχαριστώ

 

Η σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας του Α έγινε πρίν χτίσει ο Β τον Α΄όροφο. Έχω το Ε9 του Β, τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

να δεις τα συμβόλαια...

- πώς "χωρισαν" το οικοπεδο

-πώς εχτισαν δυο ξεχωριστα κτιρια

Με οσα  λες,  εχει γινει συσταση καθετων και σε καθε καθετη θα χτιζονταν δυο ΟΙ.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια τα έχω διαβάσει, ο πατέρας των Α και Β, είχε χτίσει δυο ισόγειες κατοικίες σ' ένα οικόπεδο εξ' αδιαιρέτου με δυνατότητα ανέγερσης καθ' ύψους. Ο πατέρας δίνει προίκα την μια ισόγεια κατοικία στον Α και υπάρχουν τα συμβόλαια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Όσο αφορά τον Β που του ανήκει ο Α' όροφος (ο οποίος χτίστηκε πολύ μετά από την σύσταση ΟΙ του Α)της δεύτερης ισόγειας κατοικίας έχει μόνο τα συμβόλαια της δωρεάς όπως σας έγραψα παραπάνω. Τα συμβόλαια δεν μιλάνε για κάθετη παρά μόνο για εξ΄ αδιαιρέτου οικόπεδο με ποσοστό 50-50. 

Link to comment
Share on other sites

για να εχουν ξεχωριστες ΟΙ, σημαινει οτι "καπως τα χωρισαν"

Κάπου υπαρχει αναφορα στον ν.  3941/29 και στο  νδ 1024.

Μιλα με τον συμβολαιογραφο τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

για να εχουν ξεχωριστες ΟΙ, σημαινει οτι "καπως τα χωρισαν"

Κάπου υπαρχει αναφορα στον ν.  3941/29 και στο  νδ 1024.

Μιλα με τον συμβολαιογραφο τους.

 

 

Mήπως εννοείς 3741/29? άρα σημαίνει ότι υπάρχει σύσταση κάθετης? Οπότε το ότι το διαμέρισμα του Β έχει ποσοστό 25% επί τού οικοπέδου και δεν υπάρχει συμβόλαιο σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας στο διαμέρισμα του, πρέπει να γίνει τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών της συγκεκριμένης κάθετης (Ισόγειο και Α' ορόφου)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού, ο ιδιοκτήτης μου έχει :  την πλήρη, αποκλειστική και αδιαφιλονίκητη κυριότητα.....του 60% εξ αδιαιρέτου στο παρακάτω οικόπεδο με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης ανοικοδόμησης σε διακεκριμένο τμήμα οικοπέδο (το μεσαίο).

Το υπόλοιπο 40% ανήκει σε 2 άλλους (απο 20%). 

Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί να γίνει δήλωση τακτοποίησης. Σενάρια 

1. Να γίνει μία δήλωση μόνο για το δικό μου τμήμα.

2. Να γίνει μία δήλωση που να περιλαμβάνει όλα τα κτίσματα του οικοπέδου. (και αν απαιτείται συναίνεση των άλλων δύο ιδιοκτητών)

 

Διαβάζοντας το άρθρο 98 δεν αντιλαμβάνομαι επ ακριβώς τι εννοεί.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει το 60% στο "μεσαιο τμημα"

σημαινει οτι  εχει ενα αριστερα και ενα δεξια, που ανηκουν από  20% σε αλλους.

Θεωρησε καθε "τμημα" σαν   ανεξαρτητο οικοπεδο.

Καθε ιδιοκτητης τακτοποιει την δικη του καθετη.

Το 98 δεν εχει σχεση.

Πας με  με το 107.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.