Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Η πυλωτή είναι δυνατόν να ανήκει στην άλλη ιδιοκτησία?? Δεν είναι κοινόχρηστη?

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να κάνεις μια δήλωση υπαγωγής που θα αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία του ορόφου με τα παρακολουθήματά της (δηλαδή το υπόγειο) ανεξάρτητα από το ποσοστό παρακολουθήματος (??δεν ξέρω πως να το πω αυτό??) που της αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά έχεις δίκιο είναι κοινόχρηστη, απλώς την εκμεταλλεύεται η ΟΙ ισογείου.

 

Δηλαδή θεωρείς οτι μπορεί να γίνει τακτοποίηση ΟΙ ορόφου και ολόκληρου υπογείου χωρίς να χρειάζεται έλεγχο και τακτοποίηση η άλλη ΟΙ?? Απλώς θα γίνει τακτοποίηση ΟΙ ορόφου και ολόκληρου υπογείου με μία δήλωση υπαγωγής??

 

Και στην περίπτωση που αυτός που μένει στο υπόγειο έχει άλλο μηχανικό πως μπορεί να γίνει η δήλωση υπαγωγής ΟΙ ορόφου από εμένα και για το υπόγειο από άλλο συνάδελφο?

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

"αυτος που μενει στο υπογειο" ειναι συγγενης...δεν ειναι  ιδιοκτητης

και δξ και αν υπαρχει μισθωτηριο

ουτε τι δηλωνουν στο Ε9 ή στην ΔΕΗ...

τελικα,

ολο και περιπλεκονται τα θεματα  και προστιθενται  νεες ερωτησεις...

[τωρα προστεθηκε και η αναθεση σε αλλον μηχανικο...]

με αναπαντητες ή υπο διερευνηση τις προηγουμενες...

τεσπα

Ξεκιναμε απο το τι θελει καθε πλευρα [και με ποιον μηχανικο]

ζητας τα Ε9 ή αλλα αποδεικτικα για το ετος αυθαιρεσιας, ωστε να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις.

 

Και, θα μιλησεις με τον συμβ/φο για το πώς μπορει να  γινει η αλλαγη ενος παραρτηματος σε  αυτοτελη  ΟΙ

και τι ζηταει...

 

Το πιθανωτερο ειναι να μην υπαρχουν αυτα που θελει, αρα θα πρεπει να προηγηθουν διορθωσεις των Ε9 κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το Ε9 του πελάτη μου αναφέρει τον όροφο με ποσοστό ιδιοκτησίας 66% και το υπόγειο ως βοηθητικό χώρο με ποσοστό ιδιοκτησίας 33%.
Επίσης έχω κτηματολογικό φύλλο και απόσπασμα που αναφέρει οτι με πράξη δωρεάς η ΟΙ μεταβιβάσθηκε με το ήμισυ του παρακολουθήματος όπως αναφέρει και η αρχική σύσταση ΟΙ οτι οι συσταθείσες ΟΙ έχουν παράρτημα-παρακολούθημα από ήμισυ του υπογείου η κάθε μία. Ο όροφος θέλει να κάνω εγώ την δήλωση υπαγωγής ενώ ή άλλη πλευρά θέλει να κάνει την δήλωση για το υπόγειο άλλος συνάδελφος στο μέλλον. Η δική μου πλευρά θέλει να υπαχθεί στο νόμο και να αναλάβει οικονομικά μόνο τον όροφο. Το ερώτημα μου είναι, στον αν μπορώ εγώ για τη δική μου πλευρά να κάνω δήλωση υπαγωγής μόνο για τον όροφο...
Η συμβολαιογράφος με γείωσε, αφού μίλησα σήμερα το πρωί για να κλείσω ένα ραντεβού και μου είπε μπορώ από το νέο χρόνο.
Καλή χρονιά πήγα να της ευχηθώ

Όσο για το τι θέλει η συμβολαιογράφος, το πιο πιθανό είναι να θέλει προσύμφωνο οτι θα γίνει τροποίηση σύστασης ΟΙ και οτι θα δοθούν χιλιοστά στο υπόγειο. Αντίστοιχα έπραξα σε μια περίπτωση πυλωτής. Εσύ με είχες διαφωτίσει για το συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μην είναι τεράστιο το πρόστιμο καθώς και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχουν χιλιοστα για να γίνει σύγκριση με τα πολεοδομικά μεγέθη. Ξέχασα να αναφέρω το κυριότερο που θα ζητήσει η συμβολαιογράφος... Βεβαιώσεις περι μη αυθαιρεσίας ή υπαγωγής στο νόμο για όλες τις ΟΙ και ξαναερχόμαστε στο αρχικό πρόβλημα οτι η ΟΙ ιδιοκτησία ισογείου δεν θέλει να κάνει έλεγχο-δήλωση υπαγωγής. Αυτά τα ολίγα

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Τα μηνύματά σας τροποποιήθηκαν.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina
 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ως μηχανικοί δεν μπορούμε να λύσουμε όλα τα προβλήματα. Πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει διάθεση από τους ιδιοκτήτες. Μιλάς με τη συμβολαιογράφο, μιλάς και με τους ιδιοκτήτες, τους λέτε πως έχουν τα πράγματα και αν θέλουν καλώς, αν δε θέλουν δεν μπορείς να βγάλεις το φίδι από την τρύπα εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη κι αυτό το θέμα είναι "γόρδιος δεσμός" (όπως και κάποιο άλλο που έγραψα τα ίδια)....

Δηλαδή, δεν αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθείς και να το λύσεις εισπράττοντας μια συμβατική αμοιβή για μια δήλωση 4495 (μέσος όρος της πιάτσας της περιοχής σου).....

Οι ευθύνες, τόσο άμεσα, όσο και μακροπρόθεσμα που θ' αναλάβεις είναι, κατά τη γνώμη μου, δυσανάλογες.....

Αξίζει τον κόπο και τη "φαιά ουσία" που θα καταναλωθεί αν η καθαρή αμοιβή σου είναι περίπου τρεις φορές όσο η νόμιμη αμοιβή μιας δήλωσης....

Αν δεν είναι, τότε καλό είναι να την ...."κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια" κι άσε άλλον να βγάλει, αν βγάλει "το φίδι από την τρύπα"!!!

 

Λυπάμαι, αλλά αυτή είναι η "ψυχρή" πραγματικότητα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

komati5,

 

συνοπτικά έχουμε:

Ιδιοκτησιακά:    Δύο  Ο.Ι  κατοικίες α΄ορόφου και ισογείου έχοντας κοινό παρακολούθημα το υπόγειο  (!!)....

Πολεοδομικά:   Αυθαίρετα στον α΄όροφο η σοφίτα, στο ισόγειο η κατάληψη κ/χ χώρου πυλωτής, στο υπόγειο η κατοικία....

Επισπεύδων:  Ο ιδιοκτήτης α΄ορόφου

Συναίνεση δήλωσης αυθαιρέτων: Δεν υφίσταται άμεση από τον ιδιοκτήτη ισογείου λόγω οικονομικόυ προβλήματος

Αναγκαία νομική συνθήκη: Οι δύο Ο.Ι και το υπόγειο ΔΕΝ μπορούν να διαχωριστούν σε διαφορετικές δηλώσεις αυθαιρέτων

 

Χαρακτηρισμός (σωστός από Ιάσωνα): Γόρδιος δεσμός

Μέθοδος επίλυσης: Δεν λύνεται αλλά κόβεται (το έχει συστήσει και ο Μ. Αλέξανδρος....)

Διαδικασία επίλυσης: Ο ιδιοκτήτης α΄ορόφου (αφού καίγεται.....) μετά από συνεννόηση-τελεσίγραφο με τον ιδιοκτήτη ισογείου αναλαμβάνει ως επισπεύδων την ολιστική δήλωση αυθαιρέτων των δύο Ο.Ι + υπόγειο (σε μία δήλωση), καταβάλει όλο το πρόστιμο και επιμερίζει μελλοντικά το χρέος στον ισόγειο ιδιοκτήτη (από τα φύλλα καταγραφής) με όρους αποπληρωμής κοινά αποδεκτούς. 

Εναντίωση - ασυμφωνία: Ύστατο μέσον η αυτοκαταγγελία με απώλεια της έκπτωσης του 20% .......    

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η άμεση και έμμεση (τωρινή και μελλοντική, διότι θα "....πάει πολύ μακριά η βαλίτσα") ΕΥΘΥΝΗ για τον μηχανικό αξίζει ν' αναληφθεί για π.χ. 1.250 ευρώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Η ποινική - αστική - πειθαρχική κατοχύρωση του μηχανικού γίνεται μέσα από το στάδιο  "Διαδικασία επίλυσης" κατά το οποίο, αφού ο δυστροπών ιδιοκτήτης της ισογείου Ο.Ι πειθαναγκαστεί, θα υπογράψει - επιδώσει και την δική του Υ/Δ ανάθεσης στον μηχανικό με όλη την εξουσιοδότηση του για την κατά τον νόμο αναγκαία και ικανή διαδικασία δήλωσης όλων των αυθαιρέτων.    

2. Η μεταξύ των δύο ιδιοκτητών συμφωνία για την αποπληρωμή του επιμερισμένου προστίμου από τον ισόγειο, αν και δεν αφορά τυπικά σε ευθύνη του μηχανικού, θα γίνει με "ιδιωτικό συμφωνητικό" με επικυρωμένες υπογραφές  μεταξύ των δύο, με την υποστήριξη της διαδικασίας από τον Μηχανικό.

 

Σίγουρα η "Διαδικασία επίλυσης" σπάει κάποια αυγά στην σχέση μεταξύ των ιδιοκτητών-συγγενών.....

αλλά αν ο επισπεύδων καίγεται, όπως αναφέρει ο komati5 .....

τότε καλύτερα να σπάσουν τα αυγά παρά να ...καεί αυτός .......

 

Λύσεις υπάρχουν πάντα, το κόστος τους είναι που διαφοροποιείται....

 

Εξ΄ άλλου: "η Δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα"

απλά έχει παραπάνω έξοδα......   :)

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ'αδιαιρέτου γήπεδο , στο οποίο υπάρχουν 14 συνιδιοκτήτες, αλλά έχουν κτίσει μόνο οι 4 και μάλιστα αυθαίρετες κατασκευές,  διαβάζοντας τα παραπάνω κατάλαβα ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι παρά να περιμένει ο καθένας το πρόστιμο του. Η σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών ακόμα και αν συναινούσε το 65 % των ιδιοκτητών απαιτεί τακτοποίηση όπως ειπώθηκε παραπάνω. Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στο άρθρο 98 παρ.1 όπου αναγράφει που επιτρέπεται η εφαρμογή των διατάξεων της παρ.1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 αναγράφεται ότι οικοδομήματα νομίμως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα, υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων. Μάλιστα στα έγγραφα για τη σύσταση δεν αναφέρεται βεβαίωση νομιμότητας. 

       Μήπως γίνεται να πραγματοποιηθεί η σύσταση Κ.Ι και στη συνέχεια να προβεί ο καθένας σε τακτοποίηση με μοναδική προϋπόθεση να μπορούν όλα τα ακίνητα στο γήπεδο να ενταχθούν στο Ν.4495; 

       Υπάρχει η δυνατότητα κάποιου προσύμφωνου;

       Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.