Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω 2 περιπτώσεις, αν μπορεί κάποιος να μου δώσει την γνώμη του.

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α:

 

Σε μικρότερο τμήμα 250τμ (διαιρετό και ανεξάρτητο όπως τεκμαίρεται από το συμβόλαιο αγοραπωλησίας) ενός μεγαλύτερου αγροτεμαχίου, στο οποίο τμήμα (αυτό των 250τμ δηλαδή) υπάρχουν 2 εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες. Επίσης, υπάρχει και ισόγειο κτίσμα χωρίς ΟΑ.

 

Για τη ρύθμιση του αυθαιρέτου. Θα χρειαστώ και από τους 2 εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες (θεωρημένες σε κεπ) αναθέσεις και υπεύθυνες δηλώσεις; και ας είναι οι αιτούντες και οι δύο ή και μόνο ένας από τους δύο?

 

Ή αρκεί να πάρω από τον ένα μόνο εξ αδιαιρέτου (θεωρημένη σε κεπ) ανάθεση και υπεύθυνη δήλωση ο οποίος θα είναι και α) ο αιτών και ο οποίος β) θα μπορεί να πληρώσει μόνος του συνολικά το προκύπτον πρόστιμο (χωρίς να γνωρίζει απολύτως τίποτα για την διαδικασία ο δεύτερος εξ αδιαιρέτου)?

αλλά

σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός να συμπληρώσει στη δήλωση τα στοιχεία και των δύο εξ αδιαιρέτου ιδιοκτητών?

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ1: Το αυθαίρετο (χωρίς ΟΑ) ισόγειο κτίσμα κατασκευάστηκε από τον ένα εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη (στην προφορικά συμφωνηθείσα με τον άλλο εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη), (κακώς δηλώνεται από τον ίδιο έναν 100% πλήρης κυριότητα στο Ε9 και κακώς λαμβάνει μόνο αυτός το ενοίκιο από τον ενοικιαστή). Και τώρα θέλει να μάθει αν μπορεί να εκκινήσει τη διαδικασία της υπαγωγής του κτίσματος χωρίς να γνωρίζει τίποτα ο άλλος εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτης που σημειωτέον μπορεί πλέον να μην ζει και να υπάρχουν κληρονόμοι των παραπάνω εξ αδιαιρέτου ποσοστών.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ2: Σε τεχνική έκεθση χαρακτηρισμού αυθαιρέτου κτίσματος (από την οικεία Διεύθυνση) (μεταξύ άλλων) αναγράφεται ότι "...ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε αυθαίρετο κτίσμα σε μη άρτιο γήπεδο εκτός σχεδίου πόλεως..."

___

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β:

 

Στον 2ο όροφο οικοδομής με 3 τρεις τυπικούς ορόφους (βάσει εγκεκριμένης από την Πολεοδομία κάτοψης είναι οι όροφοι αυτοί τυπικοί) το ένα από τα δύο συνολικά ακίνητα του ορόφου καταλαμβάνει (100% από κατασκευής το 1979) κοινόχρηστο χώρο περίπου 1,50τμ. Σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη αυθαιρεσία συναντάται μόνο στον έναν από τους τρεις τυπικούς ορόφους.

Χρειάζεται συναίνεση (του 510‰) για την τακτοποίηση της αυθαιρεσίας αυτής ή όχι;

Edited by nasospapas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περιπτωση Α

εχεις συμβολαιο για αγορα απο δυο ατομα ενος "αυτοτελους τμηματος" 250 τμ.

κατα ποσοστο 50% καθε ενας.

 

Αρα ειναι εξ αδιαιρετου και στο γηπεδο και στο κτισμα και απαιτειται συναινεση και των δυο...

 

[και ειπεν αυτος  τω μηχανικώ:

...ναιιιι, αλλαααα,

να το κανουμε χωρις να ξερει ο "αλλος"...

και συμπληρωσε..λοξοκοιτωντας  να δει τις αντιδρασεις  σου....

"...ασε που μπορει ο "αλλος" να πεθανε ή χαθηκε..."

 

γιατι να μην πουμε οτι ειναι "καταδικο μου"]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περιπτωση Α

εχεις συμβολαιο για αγορα απο δυο ατομα ενος "αυτοτελους τμηματος" 250 τμ.

κατα ποσοστο 50% καθε ενας.

 

Αρα ειναι εξ αδιαιρετου και στο γηπεδο και στο κτισμα και απαιτειται συναινεση και των δυο...

 

[και ειπεν αυτος  τω μηχανικώ:

...ναιιιι, αλλαααα,

να το κανουμε χωρις να ξερει ο "αλλος"...

και συμπληρωσε..λοξοκοιτωντας  να δει τις αντιδρασεις  σου....

"...ασε που μπορει ο "αλλος" να πεθανε ή χαθηκε..."

 

γιατι να μην πουμε οτι ειναι "καταδικο μου"]

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει;

 

Ότι μπορεί, βάσει νόμου τελικά, ο μηχανικός να κάνει ρύθμιση αυθαιρέτου έχοντας ανάθεση και ΥΔ από τον έναν μόνο συνιδιοκτήτη συμπληρώνοντας, όμως, τα στοιχεία (άρα και τα ποσοστά ιδιοκτησίας) όλων των συνιδιοκτητών;

 

Ή θα πρέπει να έχει αναθέσεις και ΥΔ από όλους τους συνιδιοκτήτες;  :confused:

Link to comment
Share on other sites

"Αρα ειναι εξ αδιαιρετου και στο γηπεδο και στο κτισμα και απαιτειται συναινεση και των δυο..."

 

 

περιπτωση Β

 

εχεις τη συναινεση του 51%?

 

αν οχι,  περιμενεις της "διευκρινιστικη" για το 98/5

 

οσονουπω...

 

[υγ.

αφου απαντας στο αμεσως προηγουμενο ποστ, δεν χρειαζεται να το ξαναγραψεις..]

 

εδιτ

 

το 98/4 αφορα επι συστασης οριζοντιας ή καθετης

οχι επι εξ αδιαιρετου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

"Αρα ειναι εξ αδιαιρετου και στο γηπεδο και στο κτισμα και απαιτειται συναινεση και των δυο..."

 

 

περιπτωση Β

 

εχεις τη συναινεση του 51%?

 

αν οχι,  περιμενεις της "διευκρινιστικη" για το 98/5

 

οσονουπω...

 

[υγ.

αφου απαντας στο αμεσως προηγουμενο ποστ, δεν χρειαζεται να το ξαναγραψεις..]

Συγνώμη αλλά δεν είδα ότι ήδη μου είχες απαντήσει!

 

Όσον αφορά την περίπτωση Α πάλι. Δεν θα μπορούσα να προχωρήσω, θεωρείς, κανονικά με το 98/4 έχοντας μόνο από τον έναν εξ αδιαιρέτου ανάθεση και ΥΔ σημειώνοντας παράλληλα όλα τα εξ αδιαιρέτου ποσοστά συνιδιοκτησίας; Γιατί νομίζω πως αυτή μου η περίπτωση ταιριάζει πάρα πολύ με το 98/4. Θέλω να πω. Που θεωρείς ότι υπάρχει κώλυμα και δεν μπορώ να πατήσω στο 98/4 για να προχωρήσω με τον έναν εξ αδιαιρέτου μην έχοντας ανάθεση και ΥΔ από τον δεύτερο εξ αδιαιρέτου;

 

Όσον αφορά την περίπτωση Β. Είχες δώσει σε παλαιότερο σου ποστ (με τη συνδρομή, βέβαια, και την παραπομπή σε ένα άλλο ποστ) μία ωραία ερμηνεία του 98/5 και 98/6 που προσωπικά, τουλάχιστον, τη θεώρησα πολύ σωστή. Άλλαξες θεώρηση;

Edited by nasospapas
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω το εξης εχω μια περίπτση αυθαιρετου με 3 ιδιοκτητες ο καθενας εχει 1/3 στο οικοπεδο κ στα κτισμστα απο αποδοχη κληρονομιας.

ο ενας είναι αμεα >67% (ο πελατης μου)

Για να κανω τακτοποιηση πως θα τα δηλωσω??

Του πελατη εινσι κύρια κατοικία, για τους αλλους αλλη κατοικια. Ο πελατης μου δηλωνει στο ε1 59μ2 κχ κ 4 βχ . Εχω αυθαίρετη αλλαγη χρησης απο αποθηκη κ ΥΔ 25μ2 κχ και 15μ2 βχ 

Πως μπορεί να πάρει την έκπτωση??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για το 98/5 και 6

- καλωσορισα εκεινο το "χερακι" που, απο την ψηφιση του νομου μεχρι να παει στο ΦΕΚ

εγραψε με στυλο την προσθηκη "και κατα πλατος" και εσωσε τη μιση ...παρτιδα

 

- Ημουνα επικριτικος ως προς την ερμηνεια που δινουν ή θελουν να δωσουν....

περι σωρευτικως και περι υποχρεωτικης τροποποιησης της συστασης Οι

και αν και πώς και σε πόσους πρεπει -αν πρεπει- να γινει

[πριν λιγο, εδω]

 

http://www.michanikos.gr/topic/50390-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-οριζόντιες/?p=952467

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω το εξης εχω μια περίπτση αυθαιρετου με 3 ιδιοκτητες ο καθενας εχει 1/3 στο οικοπεδο κ στα κτισμστα απο αποδοχη κληρονομιας.
ο ενας είναι αμεα >67% (ο πελατης μου)
Για να κανω τακτοποιηση πως θα τα δηλωσω??
Του πελατη εινσι κύρια κατοικία, για τους αλλους αλλη κατοικια. Ο πελατης μου δηλωνει στο ε1 59μ2 κχ κ 4 βχ . Εχω αυθαίρετη αλλαγη χρησης απο αποθηκη κ ΥΔ 25μ2 κχ και 15μ2 βχ 
Πως μπορεί να πάρει την έκπτωση??
Ευχαριστώ

 

 

πότε εγινε ο θανατος?

τι εχουν αποδεχθει?

υπαρχει συσταση?

υπαρχει διανομη?

υπαρχουν νομιμα? υπαρχουν αυθαιρετα?

τα εχουν συμπερολαβει στην αποδοχη?

 

 

για ανω αμεα ανω 67% πας με το 103 παρ. 2

για κυρια κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς κ οι 3 έχουν από 1/3 σε ότι υπάρχει μέσα στο οικόπεδο έχει κτίσματα προ 55 κ μια αποθήκη 28μ2 το οποίο εγιεν σπίτι κ φύτρωσαν κατι αυθαίρετα κχ κ βχ.  σκέφτομαι δεν ξερω αν είμαι σωστή να βάλω 28/3 αλλαγή χρίσης με έκπτωση κυρια κατοικία τα υπόλοιπα σαν άλλη κατοικία , κχ/3 και βχ/3 με την ίδια λογική θα είμαι σωστή???

Link to comment
Share on other sites

πότε εγινε η αποδοχη?? τι γραφουν εκει?

 

 

κατα τα λοιπα, αφου δεν εκαναν διανομη ειναι εξ αδιαιρετου σε ολα

 

δικαιουται μειωτικο για το 1/3 της κυριας

 

[βαλτα ολα σαν "προ 75"]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.