Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

νταξ'

 μεταξυ μας, ο πελατης σου δεν εχει κανεναν ιδιατερο λογο να αρνειται, αφου ο αλλος θα αναλαβει ολα τα εξοδα.

 

Κι αν αρνειται,  για τους γνωστους λογους... αδελφικου εμφυλιου

το πολυ πολυ ο αλλος να παρει καναν κοφτη

ή να χαλασει η δουλεια...

 

Στο μελλον παντως,

αυτο που συνηθως συμβαινει,  στις περιπτωσεις  "αρνησεων" 

οτι στο τελος,

ο αρνουμενος σημερα,

θα ειναι αυτος που θα καιγεται να πουλησει αυριο...

 

καλη -και αναιμακτη- συνεχεια :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποια έξοδα εννοείς?

ο πελάτης μου δεν ήθελε στην παρούσα φαση να τακτοποιήσει λογω οικονομικών δυσκολιών, ο ίδιος θα πληρώσει το πρόστιμό του

Link to comment
Share on other sites

πελατης σου ειναι αυτος "που δεν θελει"

[δεν ειπες οτι εχει και αυτος αυθαιρεσιες τις οποιες δεν μπορει να τακτοποιησει σημερα]

 

και εκει σε αυτον μπηκε   κατα 30 εκ. το μπαλκονι του αδελφου

ετσι καταλαβα

 

ας κανουν ό,τι θελουν,

εσυ απο μονος σου τι περισσοτερο να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

o άλλος (που πουλαει) ειναι αδομητος

το δικο μας μπαλκονι μπαινει 30 εκ μεσα στο οικοπεδο του αλλου, συμφωνα με το τοπογραφικο της καθετης

 

βεβαια..το συρματοπλεγμα που χωριζει τα 2 κομματια (και που το εβαλαν μαζι) ειναι εξω απο τον εξωστη

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

...ειναι αυτο που λεμε

 

"και αδομητος  και ζημιωμενος..." :mrgreen:

 

δες τε με τον συμβ/φο σας πώς μπορειτε να ανταλλαξετε καποιες λωριδες....

[μαλλον δυσκολο, αφου απαιτειται βεβαιωση]

 

ή καποια αλλη λυση..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα εξ΄αδιαιρέτου. Για την τακτοποίηση σε οικόπεδο, όπου υπάρχουν 4 συνιδιοκτήτες, δίχως σύσταση οριζοντίου, εξ΄αδιαιρέτου δηλαδή, ο καθένας κατέχει το 25% επί των συνολικών κτισμάτων και γης. Για να γίνει τακτοποίηση των κτισμάτων απαιτείται να υπάρχει συναίνεση του 51% (η παρ. 9 του Αρθ. 98) ή συναίνεση όλων;; 

 

Ο ένας εκ των συνιδιοκτητών βρίσκεται σε διαμάχη με τους άλλους τρεις, οπότε θέλω να είμαι σίγουρος στο τι ισχύει...ή απαιτείται το 100%;; 

 

Από την πολεοδομία που ρώτησα, μου είπαν ότι απαιτείται το 51%, είτε να τακτοποιήσεις, είτε να υποβάλλεις άδεια αποπεράτωση αυθαιρέτου (που απαιτείται στην περίπτωσή μου), οπότε έχοντας το 51% μπορω να τα τακτοποιήσω όλα, και να διεκδικήσω το ποσό που αναλογεί από τον συνιδιοκτήτη που δεν δέχεται δικαστικά:;

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι σε  "οικόπεδο"

 

οι παραγραφοι 4  έως και 9 του αρθρου 98 αφορουν περιπτωσεις οπου ήδη εχει γινει συσταση ΟΙ ή καθετης.

Εσυ δεν εχεις συσταση.

Η παρ. 1 και 2 αφορουν εκτος σχεδιου

[η παρ. 3  αναφερεται σε καποια ΥΑ, που θα εκδοθει καποτε]

Εσεις εισαστε 4  "εξ αδιαιρετου",  δλδ  εχετε  "ολοι σε ολα"

Αν  δεν συμφωνουν ολοι,

δεν βλεπω να ισχυει ουτε το 51%

ούτε "διεκδικηση" ποσών και εξοδων

ούτε δυνατοτητα συστασης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ Δημήτρη, η πολεοδομία δεν μπορώ να καταλάβω πως το ερμηνεύει αυτό....αυτό με το 51%, η παρ. 9 μπορεί να μου εξηγήσεις σε τι αναφέρεται;; μήπως θεωρούν ότι όλο το οικόπεδο θεωρείται κοινόχρηστος χώρος από τους συνιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

η παρ. 9

αφορα σε ιδιοκτητες ΟΙ

που εκαναν "καταληψη"  σε  κοινοχρηστο χωρο

οχι σαν επεκταση της ΟΙ

αλλα  ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω εάν στην περίπτωση που δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας με συμβολαιογραφική πράξη αλλά η οικοδομική άδεια (του 1997) έχει βγει στο όνομα και των δύο συνιδιοκτητών, οι οποίοι είναι σύζυγοι, μπορεί να κάνει αίτηση ο ένας εκ των δύο χωρίς τη συναίνεση του άλλου. Δηλαδή με την παρ.4 του Αρθ. 98. Στο Ε9 δηλώνεται ποσοστό συνιδιοκτησίας 50% για το ακίνητο.

Το μόνο Συμβόλαιο που υπάρχει είναι εκείνο της αγοραπωλησίας του οικοπέδου όπου αναφέρεται η συγκυριότητα με ποσοστό 50% επί του οικοπέδου, πριν να κτιστεί το ακίνητο.

Σε κάποια ομιλία της Λεμπέση είχε αναφερθεί ότι η οικοδομική άδεια αντιστοιχεί με σύσταση ΟΙ ή ΚΙ, π.χ. στην περίπτωση συνένωσης οικοπέδων. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Στο ακίνητο υπάρχουν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της κατηγορίας 3, υπέρβαση δόμησης και κάλυψης Κ.Χ., ξεμπάζωμα υπογείου το οποίο έχει παραβάσεις που το καθιστούν χώρο κύριας χρήσης οπότε και εδώ υπάρχει Υ.Δ. και 1 Λ.Π.

Επίσης στην παρ. 9 του ίδιου άρθρου αναφέρεται ότι για αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων απαιτείται συναίνεση ποσοστού 51% των συνιδιοκτητών, το ίδιο ισχύει και για τα κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου? Δεν γίνεται διαχωρισμός όπως στις παραγράφους 5 και 6 που όμως αναφέρεται σε χοινόκτητους χώρους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.