Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και πώς και ποιος και πότε πηρε αδεια  ενας ή δυο?

τι  εχτιζε το γηπεδο και τί εχουν χτισει συνολικα?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ένας σίγουρα, ίσως δύο

300 μ2 εχτιζε ολόκληρο, 100 έχει ο πελάτης μου στην άδεια το 2004 .

100 μ2 περίπου αλλος ένας και ο τρίτος αυθαίρετος και μάλλον τακτοποιημένος αφού πρόσφατα πήρε ρευμα.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν "3" η "4"????? Τι εδειξαν  σαν τιτλο  οταν πηρανε αδειες? Πότε εγιναν ολα αυτα?

υπαρχει αχτιστος συνιδιοκτητης?

και πώς τακτοποιησε ο 3ος χωρις να "ρωτησει" τους αλλους?

Ειδες εσυ   την "τακτοποιηση"?

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, LESS said:

Σε εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου οι 3 από του 4 ιδιοκτήτες έχουν χτίσει,

όχι δεν έχω δει τακτοποίηση αλλά πήρε ρεύμα πρόσφατα, και δεν ξέρω άλλο τρόπο να γίνει αυτό. Τωρα πώς τακτοποίησε είναι άλλο θεμα....

Η μια άδεια ειναι του 2004 και ο τίτλος περιγράφει όλο το γήπεδο

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2018 at 9:03 ΜΜ, LESS said:

Έχω μια γενική απορία : το υπόγειο του ενός που επεκτάθηκε (ως βοηθητικός χώρος όπως στην άδεια) και τακτοποιείται υποχρεωτικά ως ΥΔ θα 'πάρει' απο την εναπομείνασα δόμηση?

Θα πρέπει αυτό το υπόγειο να είναι με ύψος εως 80 εκ απο το έδαφος, για να μη μετρήσει στη δόμηση?

Ελπίζω να έγινα αντιληπτή, τί θέλω να πω...

Χωρίς να έχω βρεθεί ποτέ στη θέση του μηχανικού που βγάζει οικοδομική άδεια με προσθήκες - επεκτάσεις σε κτίριο με τακτοποιήσεις και υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, θεωρώ ότι αν κάποιοι από τους τακτοποιημένους χώρους τηρούν τις πρϋποθέσεις να μην μετρήσουν στη συνολική δόμηση κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσουν. Τώρα το πως θα το ερμηνέψει ο κάθε υπάλληλος είναι άλλο θέμα. Το πιο πιθανόν να επιλέξει την ασφαλή οδό της συνολικής προσμέτρησης των τακτοποιημένων χώρων στη εναπομείνουσα δόμηση κι εκεί να αρχίσουν οι γκρίνιες. Δεν γνωρίζω αν έχουν κάποια εγκύκλιο οι ΥΔΟΜ που να αποσαφηνίζει αυτό το θέμα. Ας μας πει κάποιος άλλος συνάδελφος αν γνωρίζει περισσότερα ή αν είχε κάποια προσωπική εμπειρία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδεφοι,

Έχω περίπτωση στην οποία, ο ένας εκ των δύο συνιδιοκτητών, μίας εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίας, έχει πεθάνει. Ο εν ζωή συνιδιοκτήτης καθώς και τα παιδιά του δεν έχουν προχωρήσει σε αποδοχή κληρονομιάς γιατί ο πατέρας θέλει ταυτόχρονα να κάνει μεταβίβαση του ποσοστού του στα παιδιά του. Μπορώ να κάνω τακτοποίηση ΜΟΝΟ με τα στοιχεία του ενός ιδιοκτήτη (ενδεχομένως χρησιμοποιώντας την παράγραφο 4 του άρθρου 98);

Ελπίζω να το εξήγησα με κατανοητό τρόπο γιατί είναι λίγο μπερδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

 

- δεν λες το ειδος της "μιάς εξ αδιαιρετου ιδιοκτησίας"

Πάντως,

εφοσον εχεις  γνωστούς - με βαση τιτλο-  "συγκυριους",   μπορεις,  να προχωρησεις με το 98/4

Αρα, χωρις αποδοχη δεν εχεις γνωστους συγκυρίους...

 [ δεν καταλαβα  ακριβως το ιδιοκτησιακο...ποιος ειχε και τί,  ποιος πεθανε  και πότε...  ποιός αρνειται]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποτελεί διαμέρισμα σε πολυκατοικία (οριζόντια ιδιοκτησία) στην οποία το ζευγάρι (γονείς) ήταν συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με ποσοστό 50%-50%. Η σύζυγος (μητέρα) πέθανε προ μηνός. Ο συζυγος (πατέρας) δεν θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς αντ' αυτού θέλει να μεταβιβάσει το ποσοστό του στα παιδιά του. Τα παιδιά τους δεν έχουν κάνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς γιατί θέλουν να κάνουν όλες τις πράξεις (μεταβίβαση & αποδοχή) μαζί. Επομένως, σήμερα φαίνεται ώς ιδιοκτήτης μόνο ο πατέρας κατά ποσοστό 50% ενώ το ποσοστό της μητέρας δεν το έχει αποδεχτεί κανείς προς το παρόν. 

Link to comment
Share on other sites

τα ευκολα τα κανουν δυσκολα...χωρις λογο.

Δεν εχεις λογο να εφαρμοσεις το 98/4, αφου δεν λες οτι καποιος αρνειται...αλλά οτι

-πιθανον- διαφωνουν επι της διαδικασιας.

 

Κατ' αρχας, μπορει να αποποιηθει ο συζυγος, οπότε το μερίδιο του παει στα παιδια, ανευ ετερου

[εκτος αν εχουν αλλους λογους.....]

ή κανουν αποδοχη [αφου μετρησεις τις αυθαιρεσιες] και μετα, μαζι με την αποδοχη, δινει ο πατερας το ποσοστο του

 στα παιδια του ειτε μονο τα κληρονομηθεντα 12,50% ειτε το συνολο των 62,50%

Μιλαμε για υποθεση 15 ημερων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.