Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Δημήτρη

Στην γωνία ενός  γωνιακού οικόπεδου όπου εξέδωσα  Ο.Α το 1993 

προέβλεπα μια μεγάλη πέργκολα 

Η πέργολα αυτή από κατασκευής έγινε κεραμοσκεπής  και χρησιμοποιούνταν από το γωνιακό κατάστημα

1  χρόνο μετά- κλείστηκε και  έγινε κατάστημα -αλλά η έκθεση αυτοψίας συντάχθηκε το 1998

Μέχρι εδώ  όλη η οικοδομή ανήκε σε έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη

Αργότερα  άρχισαν κατασχέσεις κλπ και σήμερα ο ιδιοκτήτης έχει ένα μόνο κατάστημα με ποσοστό συν/σίας 27%

 

Μπορώ να δηλώσω την παραπάνω κατασκευή χωρίς συναίνεση και πως θα αποδείξω το ιστορικό της?

Θα αρκούσε π.χ να επισυνάψω στη δήλωση την πρώτη κατάσχεση του 1999 και την εκθ αυτοψίας του 1998?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασιλη,

καλημερα,

ή θα πας με την παρ. 5α [εκ κατασκευης  μετα απο δικη του ΥΔ, χωρις δικη σου ευθυνη]

ή με την παρ. 8 [αν περιλαμβανεται σε χωρο απολειστικης χρησης]

ή με την παρ. 9 [με το 51%]

Link to comment
Share on other sites

βασιλη,

καλημερα,

ή θα πας με την παρ. 5α [εκ κατασκευης  μετα απο δικη του ΥΔ, χωρις δικη σου ευθυνη] σωστά

ή με την παρ. 8 [αν περιλαμβανεται σε χωρο απολειστικης χρησης]  αλλά και όταν κατασκευάστηκε ήταν όλη η ιδιοκτησία δική του 

ή με την παρ. 9 [με το 51%] δεν το δέχονται οι υπόλοιποι

επομένως δεν θα έχω ούτε εγώ ούτε ο ιδιοκτήτης πρόβλημα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

η αποκλειστικη χρηση επρεπε να υπαρχει με συμβολαιο

[και αφου ηταν ολη η οικοδομη δικη του....ας τα εκανε όπως επρεπε απο τοτε..Ομως δεν το εκανε]

συναινεση δεν εχεις

 

αρα

 

το ...αλφατοαλφατο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα παραπάνω, να προσθέσω επίσης θα μπορούσες ίσως να πας λόγω επιβολής προστίμων στο όνομά του αφού έχει γίνει έκεθεση αυτοψίας όπως λες.

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ότι η έκθεση αυτοψίας έγινε το 1998 και τότε ανήκε δτον πελάτη του όποτε υποθέτω...

1993 με 1998 διαφορά στα πρόστιμα δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

δεν ψαχνουμε τα "προστιμα"

 

ψαχνουμε να αποδειξουμε το "εκ κατασκευης"

 

ωστε να μην χρειαζεται συναινεση  με την παρ. 5α

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω και εγώ για μία περίπτωση εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου με οριζόντια σύσταση 5 κατοικιών (νομίζω η 5η δεν χτίστηκε αλλά αυτό δεν έχει σημασία).  Εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 2005 και σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου έγινε το 2006 σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν από μία κατοικία με ποσοστό 20/100 εξ' αδιαιρέτου αλλά δεν ορίζεται κανένας χώρος αποκλειστικής χρήσης. Ο πελάτης μου είχε χτίσει ένα μπάρμπεκιου και ο διπλανός τον πήγε στα δικαστήρια και τελικά το γκρέμισε. Τώρα ήρθε και με ρωτάει αν μπορεί αυτός να τακτοποιήσει τα δικά του χωρίς συναίνεση. Υποστηρίζει ότι το εμβαδόν του σπιτιού είναι λίγο μεγαλύτερο και από την πίσω όψη που είναι η είσοδος της κατοικία  ενώ σύμφωνα με την άδεια υπήρχε ένα μικρό στέγαστρο πάνω από την πόρτα φυσικά το στέγαστρο είναι μεγαλύτερο κατά μήκος όλης της πλευράς και από κάτω έχει ένα μικρό λεβητοστάσιο κολλημένο στο κτίριο σαν επέκταση της κατοικίας. Θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα έχει από την κατασκευή μπορώ να τακτοποιήσω σύμφωνα με την περίπτωση 5α χωρίς συναίνεση? Και αν δεν τα έχει από κατασκευής είναι στην περίπτωση που απαιτείται το 51%? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.