Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

αυτονόητο ότι και τα 2 ισχύουν

αλλά  ανάλογα πρέπει να προσκομίσεις και τα αντίστοιχα στοιχεία (κατά το δυνατόν ακλόνητα-αφού υπάρχουν και διαφορές)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης θα μπορούσε να ανήκει στην παράγραφο 4 του άρθρου 98 και να μην απαιτείται λοιπή συναίνεση? Η παράγραφος αυτή ισχύει μόνο αν είχανε αποκλειστική χρήση του χώρου?

Link to comment
Share on other sites

βασιλη,

καλημερα,

ή θα πας με την παρ. 5α [εκ κατασκευης  μετα απο δικη του ΥΔ, χωρις δικη σου ευθυνη]

ή με την παρ. 8 [αν περιλαμβανεται σε χωρο απολειστικης χρησης]

ή με την παρ. 9 [με το 51%]

Link to comment
Share on other sites

Τα ακλόνητα στοιχεία τι θα είναι αεροφωτογραφία και η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι είναι εκ κατασκευής? Αλλά και αεροφωτογραφία να πάρω δεν θα φαίνεται λογικά το λεβητοστάσιο γιατί είναι κάτω από το στέγαστρο. Αυτό είναι που με προβληματίζει άλλωστε, το λεβητοστάσιο-αποθηκούλα .

Link to comment
Share on other sites

Τα ακλόνητα στοιχεία τι θα είναι αεροφωτογραφία και η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι είναι εκ κατασκευής? Αλλά και αεροφωτογραφία να πάρω δεν θα φαίνεται λογικά το λεβητοστάσιο γιατί είναι κάτω από το στέγαστρο. Αυτό είναι που με προβληματίζει άλλωστε, το λεβητοστάσιο-αποθηκούλα .

 Κάποια άποψη ακόμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω και εγώ για μία περίπτωση εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου με οριζόντια σύσταση 5 κατοικιών (νομίζω η 5η δεν χτίστηκε αλλά αυτό δεν έχει σημασία).  Εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 2005 και σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου έγινε το 2006 σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν από μία κατοικία με ποσοστό 20/100 εξ' αδιαιρέτου αλλά δεν ορίζεται κανένας χώρος αποκλειστικής χρήσης. Ο πελάτης μου είχε χτίσει ένα μπάρμπεκιου και ο διπλανός τον πήγε στα δικαστήρια και τελικά το γκρέμισε. Τώρα ήρθε και με ρωτάει αν μπορεί αυτός να τακτοποιήσει τα δικά του χωρίς συναίνεση. Υποστηρίζει ότι το εμβαδόν του σπιτιού είναι λίγο μεγαλύτερο και από την πίσω όψη που είναι η είσοδος της κατοικία  ενώ σύμφωνα με την άδεια υπήρχε ένα μικρό στέγαστρο πάνω από την πόρτα φυσικά το στέγαστρο είναι μεγαλύτερο κατά μήκος όλης της πλευράς και από κάτω έχει ένα μικρό λεβητοστάσιο κολλημένο στο κτίριο σαν επέκταση της κατοικίας. Θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα έχει από την κατασκευή μπορώ να τακτοποιήσω σύμφωνα με την περίπτωση 5α χωρίς συναίνεση? Και αν δεν τα έχει από κατασκευής είναι στην περίπτωση που απαιτείται το 51%? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 98 παρ. 5 [αφορα σε επεκτασεις που αυξανουν την ΟΙ]

χωρις συναινεση  σε εκ κατασκευής

 

και χωρις συναινεση εάν εχουν κανει ολοι το ιδιο [διοτι το αρθρο οριζει  και κατα πλατος]

 

αρθρο 98 παρ. 9

 σε καταληψη κοινοχρηστου χωρου ή αυθαιρεσια επι κοινοχρηστων χωρων [χωρις να επιφερει επεκταση]

απαιτει συναινεση του 51%

επομενως

όπου η οικοδομη εχει μεγαλωσει εκ κατασκευης....πας χωρις συναινεση

 

για το λεβητοστασιο, υπαρχει ενα θεμα

ή ισχυριζεσαι οτι επαυξησε το εμβαδον της οικοδομης εκ κατασκευης, αρα πας με την παρ. 5

 

αλλως χρειαζεσαι το 51%.

υγ

υποτιθεται οτι και οι αλλοι εχουν κανει κατι "παρομοιο"...

Πριν αρχισετε και καταγγελει ο ενας τον αλλον στο ΣΥΠΟΘΑ για ακυρωση των υπαγωγων τους...

γιατι δεν μαζευεστε να κανετε εναν ωραιο κανονισμο με χρησεις κλπ κλπ

 

[που επρεπε εξ αρχης να εχουν απαιτησει να υπαρχει και κανονισμος...

και να εχουν ορισει αποκλειστικες χρησεις τουλαχιστον " γυρωθεν και εμπροσθεν των μονοκατοικιων"......

 

πόσα ποσοστα μπορεις να συγκεντρωσεις, ωστε να ζητησετε δικαστικως την συνταξη κανονισμου?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνεδελφοι το συγκεριμενο θεμα εδω στην Κρητη τουλαχιστον ειναι ενας μεγαλος βραχνασ. Εχω περιπτωση που υπαρχει σε εκτος σχεδιου αγροτεμαχιο 2 σπιτια το ενα διπλα στο αλλο με ποσοστο 50% εκαστος. Ο καθε ενας δηλωνει στο Ε9 τα μετρα για το μισο οικοπεδο και την οικοδομη του σαν αυτοτελη. Μπορω να βαλω τον ενα απο τους 2 ιδιοκτητες στη ρυθμιση με το Ε9 και στην συνεχεια να γινει η δικαστικη αναγνωριση ωστε να προλαβουν την εκπτωση της ενταξης μεχρι να βγει η δικαστικη αποφαση? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο το γνωστο προβλημα με τα Ε9...που δηλωνει καθε ενας μια κατοικια και ενα οικοπεδο ή καπως ετσι

...και υπαρχει παντου.

 

Αν φτιαξουν τα σωστα Ε9  δλδ 50% σε κτισματα και γηπεδο

ολα γινονται πιο απλα

 

μιληστε με τον συμβολαιογραφο σας.

Να διορθωσετε τα Ε9

να κανετε προσυμφωνο συστασης και διανομης

οποτε καθε ενας θα δοσει εντολη για το δικο του

 

[τελικη συσταση και διανομη θα μπορουν κανουν μονον οταν τακτοποιησουν και οι δυο]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο το γνωστο προβλημα με τα Ε9...που δηλωνει καθε ενας μια κατοικια και ενα οικοπεδο ή καπως ετσι

...και υπαρχει παντου.

 

Αν φτιαξουν τα σωστα Ε9  δλδ 50% σε κτισματα και γηπεδο

ολα γινονται πιο απλα

 

μιληστε με τον συμβολαιογραφο σας.

Να διορθωσετε τα Ε9

να κανετε προσυμφωνο συστασης και διανομης

οποτε καθε ενας θα δοσει εντολη για το δικο του

 

[τελικη συσταση και διανομη θα μπορουν κανουν μονον οταν τακτοποιησουν και οι δυο]

Δημητρη ευχαριστω! Στην περιπτωση αυτηο ενας δεν εχει χρηματα γι αυτο και δεν νοιαζει τον πελατη μου να πληρωσει φορο χρησικτισιας αρκει να ξεμπλεξει με τον αλλο και να τακτοποιησει .Το ερωτημα ειναι μπορω εγω να τον βαλω στον 4495 με το Ε9 του μεχρι να βγει η τελικη αποφαση δικαστηριου?

Link to comment
Share on other sites

μια αγωγη χρησικτησιας θελει

 μια μερα να γραφεί

μία, αντε δυο,  για αντιγραφο και επιδοση και μεταγραφη

 

και μετα επερχεται ο δικαστικος συμβιβασμος

 

καλως εχοντων των πραγματων, συνολο  ημερες....10

 

αν ο αλλος αντιδικει,

δυστυχως δεν υπαρχει αλλη λυση απο την συζητηση της αγωγης και την εκδοση αποφασης

 

υγ

συζητησατε με τον αλλον?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.