Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Καλημέρα

Επανέρχομαι στο θέμα σχετικά με τον αριθμό των δηλώσεων που θα πρέπει να υποβληθούν. Το οικόπεδο όπου συμβαίνουν όλα τα παραπάνω είναι διαμπερές και στην πραγματικότητα οι 2 ιδιοκτησίες που ανήκουν στον ένα είναι 2 ισόγεια καταστήματα με υπόγειο που έχουν είσοδο στον ένα δρόμο, ενώ οι άλλες 4 ιδιοκτησίες που ανήκουν στον άλλο είναι 4 διαμερίσματα (1 στο ισόγειο, 1 στον Α όροφο και 2 στο Β όροφο), με είσοδο από τον άλλο δρόμο, όπως φαίνεται και στη σχηματική τομή που επισυνάπτω. Σκέφτομαι λοιπόν, μια και υπάρχει και αυτός ο λειτουργικός διαχωρισμός, να κάνω μια δήλωση που θα αφορά τα καταστήματα και μια δήλωση με τις υπόλοιπες 4 ιδιοκτησίες, όπου θα συμπεριλάβω και τις αυθαιρεσίες στον κοινόχρηστο χώρο του ισογείου. Θεωρείται σωστή αυτή η αντιμετώπιση?468647013_.thumb.jpg.74fc1cab45a9fef8ad5485319d7d601a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Για περίπτωση εξ' αδιαίρετου ιδιοκτησίας, μεζονέτας στη Χαλκιδική, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου με σύσταση οριζοντίου από το 2006, για τακτοποίηση κάποιων επιπλέον τετραγωνικών και όμορου λεβητοστασίου όπως κατάλαβα με το 4643 τακτοποιείται πλέον χωρίς τη συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητών αλλά δεν γνωρίζουμε αν μεταβιβάζεται. Σωστά? Ακόμη ότι ο ιδιοκτήτης τις ιδιοχρησιμοποιεί πως αποδεικνύεται με υπεύθυνη δήλωση αυτού? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω οικόπεδο με 4 ιδιοκτήτες εξ αδιαίρετου εντός οικισμού. Στο συμβόλαιο αναφέρει ότι είναι 4 διαιρετά κατά χρήση τμήματα και ο πελάτης μου έχει το ένα από αυτά. Στην άδεια που έβγαλε το 90, στο τοπογραφικό αναφέρει τη συνολική επιφάνεια οικοπέδου και το χωρίζει και στα 4 διαιρετά. Μπορώ να τακτοποιήσω τις μόνο τις αυθαιρεσίες του δικού μου τμήματος; Τα υπόλοιπα τμήματα τα έχουν  τελείως άσχετοι με τον πελάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον εχει γινει συσταση καθετων [και ετσι μοιαζουν  αυτα που λες]

μπορεις.

Να μιλησεις με τον συμβ/φο

.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σύσταση καθέτων κανονική δεν έχει γίνει. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το το διαιρετό κατά χρήση που λέει το συμβόλαιο με καλύπτει για να τακτοποιήσω μόνο το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

δες το πρωτα με τον συμβ/φο

ηταν  το  1990, αρα σε εποχη που επιτρεπονταν.

Υπαρχει και το 98 παρ. 1, σαν "μία" λυση

ή και το 98 παρ. 4 σαν "μια αλλη"

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δες το πρωτα με τον συμβ/φο

ηταν  το  1990, αρα σε εποχη που επιτρεπονταν.

Υπαρχει και το 98 παρ. 1, σαν "μία" λυση

ή και το 98 παρ. 4 σαν "μια αλλη"

 

 

Μόλις πήρα την κτηματολογική ανάρτηση και το έχουν δηλωμένο όλοι μαζί σαν εξ αδιαιρέτου (δηλώθηκε με το συμβόλαιο που ανέφερα). Αυτό μας φρενάρει μήπως;

Link to comment
Share on other sites

θα τακτοποιησουν ολοι

και θα προχωρησουν σε συσταση και διανομη.

[  ο συμβολαιογραφος

ή θα εχει την αποψη οτι ή "διανομη χρησης"  αποτελει "συσταση καθετης"

ή οτι παραμενουν σαν εξ αδιαιρετου σε γηπεδο και κτισματα.]

Δες τι δηλωσαν στο κτηματολογιο.... 100% στο καθε ενα κτισμα καθε ενας και 25% στο γηπεδο?

Και τι δηλωνουν στα Ε9...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα τακτοποιησουν ολοι

και θα προχωρησουν σε συσταση και διανομη.

[  ο συμβολαιογραφος

ή θα εχει την αποψη οτι ή "διανομη χρησης"  αποτελει "συσταση καθετης"

ή οτι παραμενουν σαν εξ αδιαιρετου σε γηπεδο και κτισματα.]

Δες τι δηλωσαν στο κτηματολογιο.... 100% στο καθε ενα κτισμα καθε ενας και 25% στο γηπεδο?

Και τι δηλωνουν στα Ε9...

Λοιπόν στο κτηματολόγιο έχουν το οικόπεδο 25% ο καθένας και είναι δηλωμένα και δύο σπίτια (χωρίς σύσταση οριζόντιας ή κάθετης), ένα του πελάτη μου και ένα ενός εκ των άλλων ιδιοκτητών. Στο ε9 ο πελάτης μου έχει δηλωμένα 100% τα τετραγωνικά που του αντιστοιχούν.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vasilori said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω οικόπεδο με 4 ιδιοκτήτες εξ αδιαίρετου εντός οικισμού. Στο συμβόλαιο αναφέρει ότι είναι 4 διαιρετά κατά χρήση τμήματα και ο πελάτης μου έχει το ένα από αυτά. Στην άδεια που έβγαλε το 90, στο τοπογραφικό αναφέρει τη συνολική επιφάνεια οικοπέδου και το χωρίζει και στα 4 διαιρετά. Μπορώ να τακτοποιήσω τις μόνο τις αυθαιρεσίες του δικού μου τμήματος; Τα υπόλοιπα τμήματα τα έχουν  τελείως άσχετοι με τον πελάτη μου.

Όχι δεν μπορείς. Όλα μαζί, όλοι μαζί μπορούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.