Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Την ποινή δεν μου ανακοινωσες κύριε δικαστα. Πέρα από την πλάκα μαζεψου λίγο γιατί το να με αποκαλείς δημόσια παράνομο και πονηρό επειδή έτσι σου κόλλησε στην κεφαλα λέγεται συκοφαντία. Αν θες να σου δώσω τον αριθμό μητρώου να μου κάνεις καταγγελία στο ΤΕΕ στην εισαγγελία και στο συμβούλιο των Τζεντάι. Έτσι για να δούμε ποιος έχει δίκιο. Μου το παίζεις και δικαστής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eσυ μαζέψου γιατί θα σε μαζέψουν σίγουρα στις δικαστικές αίθουσες αν συνεχίζεις να παρανομείς. Προσωπικά σκοτίστηκα για σένα. Δεν είμαι εγώ ο παράνομος για να ανησυχώ. Αν θέλεις να σου κάνουν καταγγελία στο πειθαρχικό δεν έχω καμία αντίρρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να με λες παράνομο. Δημόσια. Χωρίς να μπορείς να μου αναφέρεις έστω μια διάταξη νόμου που έχω παραβιάσει. Εσύ όμως παραβιάζεις με τον τρόπο που μιλάς. Θίγεις την υπόληψη μου. Και συνεχίζεις. 124819. Περιμένω την καταγγελία σου.

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη δημοσίευση σου έχω εξηγήσει γιατί παρανομείς. Διάβασέ την. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Μου λες πως δεν έχω επαγγελματικό δικαίωμα να κάνω υπαγωγη. Και σε ρωτάω να μου πεις ποια διάταξη του νόμου το λεει αυτό. Και προφανώς δεν το λέει καμια. Λέει μηχανικός γενικά. Εκτός αν δεν είμαι και δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση το άρθρο 63 του σχεδίου νόμου του Υ.Π.ΕΝ «Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας»,

http://www.opengov.gr/minenv/?p=10847

Δίνει καποια λύση για τα εξ αδιαιρέτου;

Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμός, μα κάτι συνηθισμένο για μας, είναι ότι θα βγεί νόμος που τροποποιεί διατάξεις άλλου νόμου, που λήγουν σε 1 μήνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

 

Εκτός σχεδίου οικόπεδο 5στρ (τώρα ποια ΖΟΕ περιοχή Γ1) έχει βγάλει οικ.άδεια το 79 (με τοπογραφικό για ολοκληρα τα 5 στρ) για κτήριο αποθήκης και υπόγειο. Το 89 εχω σειρά συμβολαίων που δείχνει ουσιαστικά το αρχικό οικόπεδο κομμένο στα 2 και το κομμάτι που περιέχει το κτήριο να έχει διαιρεθεί σε εξ αδιαιρέτου ποσοστά τα οποία και μεταβιβάζονται από τη μητέρα στο γιο. 3 συμβόλαια που μεταβιβάζουν στο γιο 1/16, 3/16 και 4/16 από το πλέον μισό οικόπεδο. 

Δεν υπάρχει πουθενά μνεία για κάθετη στο οικόπεδο (λογικό) και δεν βρίσκω και κάποιο συμβόλαιο που να τα ξεχωρίζει εξαρχής, παρα μόνο της αναφορές στα πιο πάνω συμβόλαια, και ο ιδιοκτήτης(αν και δεν έχει πολύ σημασία αυτό) μου τόνισε ότι είναι εξ αδιαιρέτου όλο το οικόπεδο. 

Βρίσκω 2 ΚΑΕΚ για τα 2 κομμάτια πλέον και στο οικόπεδο που με ενδιαφέρει (αυτό με το κτίσμα) στο Κτηματολόγιο διαβάζω για 3 τίτλους (που είναι αυτοί που μεταβιβάζουν τα παραπάνω ποσοστά).

Ο ιδιοκτήτης του 50% εξ αδιαιρέτου του οικοπέδου με το κτίσμα θέλει να προχωρήσει στη τακτοποίηση του υπογείου του και ενός κτίσματος στο ισόγειο. 

1. Χρειάζομαι συναίνεση μόνο από το υπόλοιπο 50% του οικοπέδου με το κτίσμα ή και από τους υπόλοιπους αφού δεν υπάρχει κάθετη;; 

2. Τα ποσοστά για τις αυθαιρεσίες τα υπολογίζω με το σύνολο των 5στρ; ή πλέον με τα 2500τμ;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε γεωτεμάχιο εντός οικισμού (όχι εντός σχεδίου) χωρίς σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου με 3 συνιδιοκτήτες με ίσα ποσοστά ο καθένας 33.34%, 33.33% και 33.33%, μπορεί να προχωρήσει μόνο ο ένας από τους τρεις σε ρύθμιση με το ν.4495/17 για κτίσμα που έχει χτίσει με δικά του έξοδα και το ιδιοχρησιμοποιεί?

Επίσης έχει αλλάξει ή προβλέπεται να αλλάξει κάτι για τις αντίστοιχες περιπτώσεις με εξ αδιαιρέτου κτίσματα σε εκτός σχεδίου περιοχές? Έχω μία αμαρτωλή δήλωση από την εποχη που πρωτοΐσχυσε ο 4178 στην οποία έχω προχωρήσει σε τακτοποίηση κτίσματος χωρίς τη συναίνεση του ενός εκ των δύο εξ αδιαιρέτου συνδιοκτητών (προχώρησα μόνο με εξουσιοδότηση του συνιδιοκτήτη που έχει κατασκευάσει την κατοικία που τακτοποιήθηκε, ο οποίος και πληρώνει τις δόσεις). Είναι προτιμότερο να παραμείνει αυτή η δήλωση στον 4178 ή να πάει καλύτερα στον 4495 αν υπάρχουν παραθυράκια όσον αφορά τις συναινέσεις ή δεν έχει διαφορά? Το γεωτεμάχιο είναι πολύ μικρότερο από 4 στρέμματα (γύρω στα 400 τμ). Προβλέπεται κάπως και από κάπου να λυθούν αυτά τα προβλήματα με τα εξ αδιαιρέτου αυθαίρετα κτίσματα εκτός σχεδίου? Αν η περιοχή που είναι υπό ένταξη μπει στο σχέδιο σε μερικά χρόνια και η δήλωση είναι ακόμα ανοιχτή θα μπορούσε στον 4495 να δοθεί λύση στο πρόβλημα, αφού το άρθρο 98 4 γράφει ότι στα εντός σχεδίου μπορεί ο μηχανικός να προχωρήσει με τη σύμφωνη γνώμη του ενός μόνο συνιδιοκτήτη? Σε αυτή την περίπτωση θα άλλαζαν και οι συντελεστές του προστίμου αφού το "εκτός σχεδίου" θα γινόταν "εντός σχεδίου".

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.