Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες και ένταξή τους στο Ν. 4495/17.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα εκτός σχεδίου που δεν επιτρεπόταν η κάθετη ιδιοκτησία και π.χ δυο αδέλφια είχαν χωρίσει νοητά το οικοπεδο στα δυο και  ο ένας στο δικό του τμήμα είχε μια αυθαίρετη κατοίκια ισχύει ότι και στον 4178/13 και μπορεί κατόπιν συμφωνίας με τον αδελφό του να προχωρήσουν σε κάθετη ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση σε εκτός σχεδίου ισόγειο-Α όροφος . Η Συμβολαιογραφος έχει ορίσει χώρους αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο αλλά και κοινόχρηστους χώρους στο κτίριο . Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι κοινόχρηστοι χώροι ΔΕΝ υπάρχουν στο κτίριο ούτε υπήρχαν στα σχέδια της άδειας . Δηλαδή δεν υπάρχουν κοινόχρηστα κλιμακοστάσια , διάδρομοι κλπ . Αυτά τα έγραψε η Συμβολαιογραφος ετσι από το μυαλό της (απιστευτο Ε;) ενώ δεν υπάρχουν σχέδια που να συνοδεύουν τη σύσταση !!! Επίσης οι χώροι αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο δηλώνονται επίσης χύμα χωρίς να ξέρει ο καθένας τι τμήμα ανήκει σε ποιον με ακρίβεια !!!!! Αυτοί τώρα θέλουν να τακτοποιήσουν αυθαιρεσίες στο κτίριο και στο γήπεδο . Καμία ιδέα ;;; (Φρίκη)

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου που δεν επιτρεπόταν η κάθετη ιδιοκτησία και π.χ δυο αδέλφια είχαν χωρίσει νοητά το οικοπεδο στα δυο και  ο ένας στο δικό του τμήμα είχε μια αυθαίρετη κατοίκια ισχύει ότι και στον 4178/13 και μπορεί κατόπιν συμφωνίας με τον αδελφό του να προχωρήσουν σε κάθετη ;

 σε εκτος σχεδιου εχεις γηπεδο..

Η ερμηνεια που ειχε δοθει στο παληο αρθρο 5 ηταν οτι δεν μπορει να γινει συσταση εάν ολα τα "μεριδια" δεν εχουν χτισει.

Και αυτο εχει την λογικη του οτι, αν ενα γηπεδο  εμβαδου 4000 τμ. δικαιουται 200 τμ και υπαρχουν 10 μεριδια απο "400"  τμ. το καθε ενα

τοτε, αν εχουν χτισει οι μισοι απο 60 μετρα  εχτισαν συνολικα 300τμ. αρα υπερκαλυψαν τον νομιμο σδ...

 

Υπαρχει ομως και η εξης ερμηνεια του καθηγητη κ. Αθανασοπουλου

εαν σε εκτος σχεδιου, που χτιζει, εστω, 200 τμ. εχει χτισει ο ενας τα 100, τότε, αφου υπαρχει υπολοιπο  νομιμου σδ

 μπορει να γινει συσταση καθετης.

 

Δεν ειπες εμβαδον και οικοδομησιμοτητα...

οπως και ναχει,  εγινε τροποποιηση του αρθρου  6 του Δ270 και επιτρεπεται η διασπαση των κτιριων, ωστε η συσταση καθετης  να μην ειναι και "τοσο" απαραιτητη..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου που δεν επιτρεπόταν η κάθετη ιδιοκτησία και π.χ δυο αδέλφια είχαν χωρίσει νοητά το οικοπεδο στα δυο και ο ένας στο δικό του τμήμα είχε μια αυθαίρετη κατοίκια ισχύει ότι και στον 4178/13 και μπορεί κατόπιν συμφωνίας με τον αδελφό του να προχωρήσουν σε κάθετη ;

Ναι ! Επιτρέπεται κανονικά . Αρκεί τα κτίσματα να υπάρχουν πριν τος 28/07/2011

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Επιτρέπεται κανονικά . Αρκεί τα κτίσματα να υπάρχουν πριν τος 28/07/2011

 

ναι,  η διαταξη του αρθρου 98, αφορα κτισματα που προυπαρχουν ειτε αυτα ειναι νομιμα ειτε ειναι αυθαρετα

Εσυ ειπες  ο ερωτων ειπε  οτι ο ενας  αδελφος  εχει χτισει  ενα κτισμα...Αρα δεν υπαρχουν "κτισματα"

Σωστα?

 

Άρθρο 98

Ρυθμίσεις του ν.δ. 1024/1971 και του ν. 3741/1929

1.Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/ 1971 (Α' 232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, που κείνται εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών και ανήκουν σε έναν ή πλείονες ιδιοκτήτες, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί μέχρι τις 28.7.2011 οικοδομήματα νομίμως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα, υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος, με την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 89 του παρόντος. Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η μεταγραφή αυτών στα βιβλία μεταγραφών ή η καταχώριση στα κτηματολογικά γραφεία. Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών, οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση. Η ανέγερση των οικοδομών μέχρι τις 28.7.2011 αποδεικνύεται από αεροφωτογραφίες που έχουν ληφθεί μέχρι την ημερομηνία αυτή και βεβαιώνεται από το μηχανικό, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,

 

Αν υποθέσουμε ότι, εγώ κι εσύ έχουμε ένα τέτοιο γήπεδο από π.χ. 50%.

Εσύ, που ήσουν "κονομημένος" έχτισες πριν τις 28.7.2011, εγώ "...τρία πουλάκια κάθονταν".

Η μοναδική περίπτωση πρακτικής - "εφικτής" συμφωνίας για "σύσταση κάθετης ή κ.λπ.", κατά τη γνώμη σου, δεν είναι ......να μου κάνεις πρόταση ν' αγοράσεις και το δικό μου μερίδιο κι εγώ να συμφωνήσω;;;

Aλλιώς ....πάπαλα κι εσύ κι εγώ!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 γιατι παπαλα???

 

εγω εχω το σπιτι μου...

εσυ δεν εχεις τπ...

και το απολαμβανω...ανενοχλητος

...μαζι με το αχτιστο δικο σου τμημα......

 

γιατι να  στο πληρωσω??? :smile:

 

 

κατα τα λοιπα

προφανως ολοι αυτοι που αγοραζαν εξ αδιαιρετου δεν υπολογισαν καλα ουτε τις τσεπες τους ουτε τις σχεσεις τους

 

και φτασαμε εδω που φτασαμε...δλδ στο απροχωρητο.

 

[μεταξυ μας, κανενας αρμοδιος δεν τολμαει να αγγιξει το θεμα αυτο...διοτι

με οποιον τροπο και να -προσπαθησει να-  το λυσει

οι μισοι θα μεινουν δυσαρεστημενοι]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, λες πως αν εγώ που δεν έχω (κτίριο) στραφώ νομικά εναντίον σου και διεκδικήσω το μερίδιό μου (50% σε οτιδήποτε υπάρχει εντός του ενιαίου αγροτεμαχίου) δεν θα πάρω τίποτα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

φίλε 

Θα πάρεις όχι αυτά που εξ αρχής φαντάζεσαι (50%)

αλλά πολύ λιγότερα γιατί  σίγουρα ο Δημήτρης θα σου "βγάλει" την Παναγία! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.