Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

 δεν καταλαβα τι να του ορισεις εσυ...

Υπαρχει μια αποφαση ...λεει αυτα που λεει...κι αν δεν αλλαζει τα χιλιοστα,  αυτα παραμενουν ιδια. Μα βαση αυτη θα δουλεψεις

Εσυ  ιδιωτης εισαι ή μηχανικος?

Με τον δικηγορο μιλησες?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηχανικός είμαι. Το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης από 300 τ.μ. έγινε 370 τ.μ. και άλλαξε η θέση των ορίων των κάθετων ιδιοκτησιών. Οπότε το θεωρώ πολύ δύσκολο να διατηρεί τα ίδια ποσοστά συνιδιοκτησίας. Είναι καινούργια υπόθεση και έχω μόνο ό,τι μου έχει πει ο ιδιοκτήτης. Από Δευτέρα θα βρεθούμε με τον συμβολαιογράφο του για περισσότερες λεπτομέρειες.

Ας πούμε ότι καταλήγουμε σε κάποιο ποσοστό τέλος πάντων. Εγώ πως θα υπολογίσω τα ποσοστά των υπερβάσεων κάλυψης/δόμησης? Βάσει της επιφάνειας και τη δόμηση επί όλου του οικοπέδου ή βάσει τον εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης του ιδιοκτήτη;

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω οικοπεδο 5 στρεμματων σε εκτος σχεδιου περιοχη που ανηκει σε 2 αδερφια κοινα κι αδιαιρετα.μεσα σ αυτο υπαρχουν δυο οικοδομες που ανηγερθησαν με οικοδομικη αδεια σε διαφορετικους χρονους.στη μια οικοδομη εγινε τακτοποιηση αυθαιρετων με τον 4178 για υπερβασεις δομησης.στην αλλη οικοδομη εγινε τακτοποιηση για αυθαιρετη προσθηκη στεγης.η μια οικοδομη με τις υπερβασεις ειναι 250 μ2 κι αλλη 100.υπαρχει μεγαλη υπερβαση δομησης σε σχεση με τα επιτρεπομενα στη περιοχη.θελω να κανω συσταση καθετων ιδιοκτησιων στο οικοπεδο..πως θα το χωρισω?????1/

1/τα αυθαιρετα μ2 παιρνουν χιλιοστα?

2/γινεται να χωριστει 500  -500 χιλιοστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε οικόπεδο εντός οικισμου ειχε εκδοθει αδεια οικοδομης και μετα εγινε συσταση καθετων ιδιοκτησιων και εκδοθηκε νεα οικοδομικη αδεια στην οποια αποτυπώνεται η υπαρχουσα οικοδομη.Σύμφωνα ομως με τα ποσοστά της καθέτου   η υπάρχουσα οικοδομή εχει υπερβεί την επιτρεπομενη δομηση.Υπάρχει εντός οικοπέδου τμήμα κοινόχρηστο με ποσοστά που ανοικει σε ολες της κάθετες (τα  οποια νομιζω δεν επρεπε να δωθουν, ειναι κοινοχρηστη εισοδος οικοπεδου)  ,μπορω να χρησιμοποησω τα  ποσοστα που αναλογουν  για την καθετο που με αφορα.Χρειαζομαι συνεναισεις?Η οταν εδοθηκε η δευτερη αδεια οπου φαινεται η συσταση και εχει αποτυπωθει η οικοδομη αποτελει δειγμα συνεναισης ?

Link to comment
Share on other sites

για τις αυθαιρεσιες καθε καθετης, σε καλυπτει το 107 παρ. 2

 

Το ποσοστο σου στον συνιδιόκτητο, κοινοχρηστο διαδρομο [σωστα αναφερεις οτι δεν επρεπε να δοσουν χιλιοστα]

δεν μπορεις να το αξιοποιήσεις υπερ της δικης σου καθετης.

Παντως, το πιθανωτερο ειναι οτι,  "μοιρασθηκαν " τα τμ. του κοινοχρηστου, σε καθε καθετη, αναλογικα,

αφου στο κοινοχρηστο δεν επιτρεπεται η  ανοικοδομηση.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitris επομένως η γνώμη σου ποια είναι να υπολογίσω ΥΔ τα παραπάνω μ2 που δεν καλύπτονται από τα ποσοστα;νομίζω ότι ούτε αυτό θα είναι σωστό,Γιατί όταν εκδόθηκε η μετέπειτα άδεια σε άλλη καθετη  οι υπολογισμοί έγιναν κανονικά όπως είναι η οικοδομή.Βεβαια όταν εκδόθηκε η αρχική άδεια δεν είχε γίνει συσταση,έγινε μετά και συμφωνα μ'αυτη εκδόθηκε η δεύτερη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, janna said:

Ευχαριστώ dimitris επομένως η γνώμη σου ποια είναι να υπολογίσω ΥΔ τα παραπάνω μ2 που δεν καλύπτονται από τα ποσοστα;νομίζω ότι ούτε αυτό θα είναι σωστό,Γιατί όταν εκδόθηκε η μετέπειτα άδεια σε άλλη καθετη  οι υπολογισμοί έγιναν κανονικά όπως είναι η οικοδομή.Βεβαια όταν εκδόθηκε η αρχική άδεια δεν είχε γίνει συσταση,έγινε μετά και συμφωνα μ'αυτη εκδόθηκε η δεύτερη άδεια.

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, janna said:

 

Η ΥΔ δεν αφορά  αυθαιρετο τμημα αλλα τμημα συμφωνα με την οικ.αδεια που υπερβαίνει τα ποσοστά της κάθετου.Νομιζω ότι δεν πρεπει να το θεωρήσω αυθαίρετο,Αλλά να χρησιμοποιήσω τα ποσοστά για να δηλώσω τις άλλες αυθαιρεσίες της κάθετου.

Link to comment
Share on other sites

δξ τι ελεγε η μια αδεια

ουτε τι ελεγε η αλλη

ουτε τι γραφει η συσταση για το δικαιωμα ανοικοδομησης και γιατι συστησε μια 5η καθετη για τα κοινοχρηστα.

Θεωρητικα υπαρχουν  -εστω- 4 καθετες με 20 εκ καθε μία και εναν ακαλυπτο κοινοχρηστο με 20 εκ.  απο τον οποιο  σου ανηκουν  τα 5 εκ.

Αν δεν εχει προβλεφθει περι αυτου τπτ στη συσταση των καθετων,

δικαιουσαι να πεις οτι εχεις 20+5=25 εκ και με βαση αυτα να κανεις τους υπολογισμους σου.


"τραβηγμενο" μεν, λογικα σωστο δε....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.