Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους και χρονια πολλα.

 

Σε οικοπεδο 2 στρεμματων, ΕΝΤΟΣ σχεδιου, εγινε συσταση καθετων και μοιραστηκε στα 3. Σε μια από τις καθετες, εγινε εκ νέου συσταση (καθετη στην καθετη δηλαδή, προσωπικα δε το εχω ξαναδει), και προκυψανε άλλες τρεις νεες καθετες. Τη μια από αυτές ενδιαφέρεται να αγορασει ενας πελατης. Η εν λογω καθετη που θελει να αγορασει, εχει επιφανεια και διαστασεις που την καθιστουν αρτια και οικοδομησιμη. Το ερωτημα είναι το εξης: στις άλλες καθετες, εχουν βγει οικοδομικες αδειες και εχουν γινει τακτοποιήσεις. Αυτά επηρρεαζουν την οικοδομισημοτητα της αδόμητης καθετης που μας ενδιαφερει; 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2019 at 10:32 ΜΜ, Christos said:

Καλησπέρα σε ολους και χρονια πολλα.

 

Σε οικοπεδο 2 στρεμματων, ΕΝΤΟΣ σχεδιου, εγινε συσταση καθετων και μοιραστηκε στα 3. Σε μια από τις καθετες, εγινε εκ νέου συσταση (καθετη στην καθετη δηλαδή, προσωπικα δε το εχω ξαναδει), και προκυψανε άλλες τρεις νεες καθετες.

Εφοσον δεν ειχε απαγορευθει απο την αρχικη συσταση, σωστα εκανε τις τρεις καθετες...όπως θα μπορουσε να χτισει καθ' υψος στην μια καθετη.

Τη μια από αυτές ενδιαφέρεται να αγορασει ενας πελατης. Η εν λογω καθετη που θελει να αγορασει, εχει επιφανεια και διαστασεις που την καθιστουν αρτια και οικοδομησιμη.

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι  η καθετη "αρτια και οικοδομησιμη"  ούτε με τον κανονα ουτε κατα παρεκλιση.

 Αυτο που ενδιαφερει ειναι τα  χιλιοστα της σε ολοκληρο το οικοπεδο, που με βαση αυτα δικαιουται να χτίσει  και τον αντιστοιχο συντελεστη δομησης.

Το ερωτημα είναι το εξης: στις άλλες καθετες, εχουν βγει οικοδομικες αδειες και εχουν γινει τακτοποιήσεις. Αυτά επηρρεαζουν την οικοδομισημοτητα της αδόμητης καθετης που μας ενδιαφερει; 

Δες   το αρθρο 107 παρ. 2

 

 

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, 

 θα ήθελα να με κατευθύνετε για ένα οικόπεδο που έχω.

Σε οικόπεδο 900m με 2 κάθετες ιδιοκτησίες έχω την μία κάθετη (το 52%) και δεν έχω χτίσει ποτέ τίποτα.

Η άλλη κάθετη ιδιοκτησία είχε ένα ακίνητο με άδεια του 56 για το οποίο έβγαλε οικοδομική άδεια για επέκταση το '86 και το '94 έβγαλε κι άλλη οικοδομική άδεια προσθήκη καθ' ύψος και έχτισε στην κάθετη του όλα τα τετραγωνικά που θα μπορούσε να χτίσει το όλο οικόπεδο.  Σε σχέδιο της πολεοδομίας που έπεσε στα χέρια μου δεν αναφέρει πουθενά τις κάθετες ιδιοκτησίες. Το δείχνει σαν ένα ενιαίο οικόπεδο. Και δεν ξέρω αν δείχνει και πάρκινγκ στην δική μου κάθετη ιδιοκτησία.

οι ερωτήσεις θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι:

1. Εγώ στην κάθετη ιδιοκτησία μου μπορώ να βγάλω οικοδομική άδεια χωρίς να τακτοποιήσουν οι ιδιοκτήτες της άλλης καθέτου?  Έχει σημασία αν έχει δείξει στην κάθετη ιδιοκτησία μου θέσεις πάρκινγκ για το δικό του ακίνητο?

2.  Οι ιδιοκτήτες της άλλης καθέτου τι πρέπει να κάνουν για είναι νόμιμο το ακίνητό τους?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εαν  υπαρχει συσταση καθετης πριν την 28-7-11,

για  σενα ισχυει το αρθρο 107 παρ. 2.

 Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου  που θα διερευνησει εάν και τι πραγματικα 

εχει χτισει ο αλλος  σε βαρος σου.

Τις δικες του αυθαιρεσιες, να τις δει με τον μηχανικο του.

[για τυχον  "καταπατηση" στη δικη σου καθετη απο αυτον, μιλας και με τον δικηγορο σου],

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από μένα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας για την εξής περίπτωση:
Άδεια του 2003 για διώροφη οικοδομή με υπόγειο και στέγη, εντός σχεδίου, όπου αποτελείται από δύο κατοικίες mirrored (εννιαίος φορέας). Αμέσως μετά την έκδοση της άδειας πραγματοποιήθηκε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας μεταξύ δύο αδερφιών (Α+Β) με ποσοστό 50,6% ο Α και 49,4% ο Β, όπου μοιράστηκαν οι δύο κατοικίες. Στην πραγματικότητα-κατασκευή όμως, το υπόγειο του Α δεν πραγματοποιήθηκε με βάση την οικ. άδεια και διαμορφώθηκε σε κατοικία (αλλαγή χρήσης) καταλαμβάνοντας χώρο όμως και από το υπόγειο του Β (δεν κατασκευάστηκε ο διαχωριστικός τοίχος και οι σκάλες που οδηγούσαν στο υπόγειο), δημιουργώντας έτσι μια ενιαία αυτοτελής και ανεξάρτητη κατοικία (είσοδος εξωτερικά),  η οποία ας πούμε οτι καταλαμβάνει το 75% της συνολικής επιφάνειας του υπογείου. Ο υπόλοιπος χώρος έγινε λεβητοστάσιο κοινόχρηστο και αποθήκη του Β. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν κ παραβάσεις και στα υπόλοιπα επίπεδα με το κλείσιμο Ημ. χώρων και κατασκευή σοφίτας (ο καθένας στην κατοικία του).
Το 2011 λοιπόν, με το Ν.3843/10 τακτοποιήθηκαν από συνάδελφο οι παραβάσεις μεν, αλλά με βάση την κάθετη δε. Δηλαδή:
       - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ Α : μία δήλωση (1η) για το υπόγειο που του αντιστοιχεί (και όχι για την επέκταση εντός της επιφάνειας του υπογείου του Β),
       - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ Α:  μία δήλωση (2η) για τις παραβάσεις των υπόλοιπων επιπέδων του (ΗΜ.Χ και σοφίτα)
       - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ Β:  μία δήλωση που περιλαμβάνει εκτός των παραβάσεων των άλλων επιπέδων του (ΗΜ.Χ. και σοφίτα) και την επιφάνεια της ενιαίας κατοικιάς του υπογείου που αντιστοιχεί στην ιδιοκτησία του (με βάση την κάθετη πάντα).
Σήμερα, πρέπει να ενταχθούν στο Ν.4495 για τη ρύθμιση και άλλων υπερβάσεων και θα ήθελα να κάνω συμψιφισμό των προστίμων (δεν είχαν πληρώσει και λίγα..)

Κ κάπου εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα...

Υπάρχει κάποια ιδέα προσέγγισης του θέματος;

Αρχικά, σκέφτηκα δύο δηλώσεις, αλλά δε μπορώ να συμπεριλάβω στον συμψηφισμό τα πρόστιμα του ιδιοκτήτη Β (περιλαμβάνει και τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες)..
Άλλη προσέγγιση..μία ενιαία δήλωση με συμμετοχή και των δύο ιδιοκτητών με τα αντίστοιχα ποσοστά τους σε διαφορετικά ΦΚ;; Κ όσον αφορά το υπόγειο, βάζω στον Α διαμερισμάτωση;;

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω είτε πολεοδομικά έιτε συμβολαιογραφικά είτε συνδιαστικά θα του ήμουν ευγνώμων!
ΥΓ: Ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάποια πληροφορία κ να έκανα το θέμα μου όσο πιο σαφές γίνεται..ειδάλλως εδώ είμαστε για διευκρινίσεις!
 

Link to comment
Share on other sites

αφηνουμε τα ..."ανωγεια", που τακτοποιηθηκαν οι αυθαιρεσιες τους απο τον καθε ιδιοκτητη ξεχωριστα...

"Σωστη"  ηταν η λυση για το υπογειο.

Δεν εχουν  καμμια διαμερισματωση.

Εχει ο καθε εναςτιτλο  για ενα τμημα του υπογείου, κατα 100%.

Εχουν  απο μια  αλλαγη χρησης σε κατοικια και μια παραβαση της καθαιρεση της μεσοτοιχιας.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη να σ΄ευχαριστήσω αρχικά για την τοποθέτησή σου!
 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

"Σωστη"  ηταν η λυση για το υπογειο.

 

Γιατί τα "_" ;
Στο υπόγειο,κανονικά,δεν έχω επί της ουσίας επέκταση του Α στην ιδιοκτησία του Β; Επέκταση στην κάθετή του ιδιοκτησία..
Επισυνάπτω και φώτο (κάτοψη υπογείου από την τακτοποίηση του Β) - (Έστω αριστερά ο Α και δεξιά ο Β)
(Σκιαγραφημένη με μολύβι είναι η σημερινή κατοικία)

Άρα για να συνοψίσουμε (κ προς αποφυγή παρερμηνειών), κάνω μία δήλωση, μοιράζω του καθενός τις υπερβάσεις με βάση τον τίτλο (κάθετη ιδιοκτησία) σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής και αντιστοίχως πράττω και σε ότι αφορά το υπόγειο, σωστά;
Μετά από αυτό θα μπορεί να γίνει τροποποίηση της σύστασης που θέλουν (μιας κ απευθύνομαι σε νομικό!)

IMG_5752.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.