Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

τα "-"   ηταν για την διαμερισματωση.....

και βεβαια δεν εχεις επεκταση,  εχεις καθαιρεση μεσοτοιχιας/αλλως λειτουργικη συνενωση

αλλά  καθε ενας διατηρει την κυριοτητα του.

δεν εχει σχεση μετην "επεκταση του αρθρου 98"...ούτε τροποποιηση της συστασης θα γινει  σήμερα..

Μενουν ετσι ή στο μελλον, ας πουλησει ο  ενας το δικο του ολοκληρο, να εχει ο αλλος δυο ολοκληρα, τακτοποιημενα ως προς τηη συνενωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"...ούτε τροποποιηση της συστασης θα γινει  σήμερα..

Η αλήθεια είναι ότι θέλουν/και πρέπει να κάνουν τροποποίηση σύστασης και για την ακρίβεια η σημερινή ενιαία κατοικία του υπογείου θα περάσει στην ιδιοκτησία του Α.

Τους ενημέρωσα σήμερα, πως θέλω να μιλήσω και με το/τη συμβολαιογράφο τους, ώστε να έρθω σε απ'ευθείας συνεννόηση, οπότε αναμένω κι από κει διευκρινήσεις!

Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σου στο θέμα μου, αλλά κ γενικά για όσες απαντήσεις έχεις δώσει κατά καιρούς εδώ στο φόρουμ κ μας βοηθάνε! (να λέγονται κι αυτά!) 

Link to comment
Share on other sites

🙏

 

το ειδα οτι "κολησες" στην επεκταση του 98.

Απλα θα τακτοποιησουν την συνενωση και θα εχουν ο καθενας  το δικο του. [και στο Ε9 απο ενα ολοκληρο γραφουν]

Μετα ας πουλησει ο ενας στον αλλον που θα εχει πλεον δυο ΟΙ, νομιμα συνενωμενες

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τακτοποιώ κοινοχρηστες παραβάσεις σε οικοδομή με σύσταση ο.ι. και συγκεκριμένα, αυθαιρεσίες στο δώμα αυτής. Όμως, η οικοδομή βρίσκεται σε οικόπεδο με ατελή κάθετη (υπάρχουν 2 οικοδομές εντός του οικοπέδου). Πρέπει να εξετάσω και τις κοινόχρηστες παραβάσεις της άλλης οικοδομής και να μπουν όλα σε 1 δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει "ατελής καθετη"

εφοσον εχει γινει συσταση ΟΙ και καθε οικοδομη εχει τα δικα της χιλιοστα, σε ενδιαφερει ξεχωριστα καθε οικοδομη

ποιοί ειναι ιδιοκτητες?

[ειδες αν καπου εχει αναφορα στο νδ 1024/71?]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτες στην οικοδομή που με ενδιαφέρει είναι 2 αδέρφια τα οποία έχουν απο 2 ο.ι. έκαστο. 

Στο συμβόλαιο γινεται αναφορά στο 1024/71 χωρίς σύσταση κάθετης.

Συνολικά τα 2 αδέρφια έχουν ποσοστό επί του ολου οικοπέδου περί το 40%.

Εν ολίγοις, κανω αναγωγή των ποσοστών επί του οικοπέδου σε ποσοστά επί της οικοδομής (ώστε να συμπληρώνεται το 100%) και ρυθμίζω τις κοινόχρηστες παραβάσεις μονο της οικοδομής που με ενδιαφέρει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

" Ειπες οτι:"στο συμβόλαιο γινεται αναφορά στο 1024/71 χωρίς σύσταση κάθετης."

 

το νδ  1024/71 ειναι αυτο  που επιτρεπει την συσταση καθετης, αρα εχεις καθετη.

αρα

εχεις ενα οικοπεδο εμβαδου...

εχει γινει συσταση ΟΙ και καθετης

ενα "τμημα"  εχει....χιλιοστα ....το αλλο/α εχει χιλιοστα

Το τμημα που ρωτας εχει ....χιλιοστα  και εχει γινει μια  οικοδομη που αποτελειται απο...και ανηκουν...ως εξης.

Καθε ΟΙ σε  αυτη την οικοδομη τακτοποιειται χωριστα.

αυτα

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πάμε ξανά:

Έγινε υπαγωγή των 2 οικοδομών στις διατάξεις του νδ 1024/71 ΧΩΡΙΣ να έχει προσδιοριστεί δικαιωμα χρησης και δόμησης σε τμήματα του οικοπέδου.

Εχουν συσταθεί οριζόντιες και στις 2 οικοδομές.

Και εγώ θέλω να τακτοποιήσω ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΕΣ παραβάσεις της μίας μόνο οικοδομής.

 

Link to comment
Share on other sites

εκει που "πατανε" οι οικοδομες υπαρχει καθετη

καθε μια οικοδομη εχει τα   δικα της χιλιοστα.

και καθε διαμερισμα τα δικα του επι της καθετου  και αναλογα στα συνολικα.

Οι αυθαιρεσιες στους υπολοιπους  κοινοχρηστους/ακαλυπτους χωρους τακτοποιουνται με το 98/9

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω μία ιδιαίτερη περίπτωση και θα ζητήσω συγγνώμη προκαταβολικά αν έχω δημοσιεύσει σε λάθος θέμα αλλά το επέλεξα μιας και νομίζω πως είναι ότι πιο κοντά στην περίπτωσή μου.

Έχω ακίνητο με δύο ισόγεια διαμερίσματα και μία άδεια σε μία κτηματολογική μερίδα.
Στην συγκεκριμένη κτηματολογική μερίδα έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία που στην ουσία είναι σαν κάθετη με τον τρόπο που γινόταν τότε όταν δεν ήταν δυνατή η σύσταση καθέτου σε κάποια οικόπεδα για τον α ή β λόγο "παίρνοντας" στην ουσία το κάθε διαμέρισμα και αποκλειστική χρήση στο μισό οικόπεδο.
Ανάμεσα στα δύο διαμερίσματα και στην πίσω όψη υπάρχει μία φαρδιά σκάλα και κάτωθεν αυτής ο χώρος έχει μοιραστεί στα εν λόγω διαμερίσματα ως προέκταση της κατά τα άλλα υπόλοιπης νόμιμης κουζίνας.
Έχω μία πέργκολα η οποία βρίσκεται στο οριζόντιο-κάθετο τμήμα του ενός ισογείου διαμερίσματος.
Μέχρι εδώ όλα καλά μιας και θα έκανα δύο δηλώσεις, ένα σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία και ο καθένας θα πλήρωνε τις αμαρτίες του!

Το πρόβλημα είναι πως έχει γίνει στροφή όλο το ακίνητο με αποτέλεσμα το ένα διαμέρισμα να έχει και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.
Τώρα πως μπορώ να αντιμετωπίσω την όλη κατάσταση;
Δύο δηλώσεις; Μία δήλωση και ο καθένας πληρώνει τις αμαρτίες του αφού δούμε πόσο κοστίζει η κάθε αυθαιρεσία;

Τα φώτα σας συνάδελφοι!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.