Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

γήπεδο

ναι αλλά σε άλλα τμήματα, τα 2 που αφορούν το κτίσμα είναι του ίδιου

όχι ποτέ, ρητορικό είναι πιο πολύ το ερώτημα πλέον γιατί είναι κατ5, για να καταλάβω την περίπτωση του ενιαίου φορέα ρωτάω και για να είμαι έτοιμος για όοοοοταν ξανανοίξει η κ5 😥

περίπτωση με ΟΑ αντίστοιχη δεν έχω συναντήσει (ακόμα)

όχι μόνο κάθετη, το κτίσμα τοποθετήθηκε αδιαφορώντας για το όριο μεταξύ των κομματιών (τυχαία)

παραδίπλα έχω ακόμα πιο τρελή περίπτωση 1 κτίσμα σε 4 κάθετες, και 2 διαφορετικά γηπεδα (2 κάθετες από κάθε γηόπεδο) εκεί νομίζω θέλει αναγκαστικά 2 δηλώσεις τουλάχιστον, αφου μιλάμε για διαφορετικά γήπεδα, αν και πάλι ο φορέας είναι ένας, για να πουληθούν χωριστά δλδ θα πρέπει ή να γκρεμιστεί τελείως ή να του αλλάξουν τα φώτα (που δεν γίνεται νόμιμα εκτός σχεδίου απότι καταλαβαίνω, λόγω αποστάσεων από τα όρια)

θενκς για την κουκούτση, αν κ την έχω κατεβάσει από άλλο ποστ σου, τώρα θα τη μελετήσω πιο στοχευμένα, πολύ καλογραμμένο πάντως

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες και πότε εγινε συσταση καθετων?

εχουν χτισει ολοι?

υγ

για τα "παραδιπλα" ετσι και πας μεχρι το...βουνο..και μεχρι την μεση του...

όλα ετσι ειναι...😁

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δεκαετία 90, οργανωμένο έγκλημα δε το συζητάμε (το σύστημα "λαχίδια"), όλα έτσι είναι

και πολλά αυτά με 2 κάθετες απο 2 διπλανά μακρυνάρια, δεν εχουν χτιστει πάντως όλα

από την κουκούτση κατάλαβα ότι μπορεί να ενώσει τους χαχ και χωρίς βεβαιωση και να αποκτήσει έτσι ένα πιο σώφρον ακίνητο

ο άλλος με τα 2*2 προφανώς δεν μπορεί να το πάει τόσο μακρυά, θέλει δύο δηλώσεις τουλάχιστον (αλήθεια αυτό πως θα πουλιότανε; )

στο κτηματολόγιο btw η δικηγόρος μου είπε το κτίσμα να το βάλω όλο σε ένα χααχ

 

Link to comment
Share on other sites

πολλες καθετες μας επεσαν μαζεμενες...ποια να πρωτοκοιταξουμε

Υποτιθεται οτι οι συστασεις  αυτες εγιναν πριν το 1992 

Αλλά φαινεται οτι ειναι μετα το 92 με  εκεινα τα χαχ,  δλδ της μορφης

"με το αποκλειστικο δικαιωμα χρησης σε τμημα 450τμ. η καθε μια...."

Αλλα αυτο δεν ειναι καθετη με δικαιωμα δομησης.

Ειναι δικαιωμα φυτευσης  λαχανικων εν γενει.

Κατα τα λοιπα

-Σε αυτες  με τα δυο και δυο  τμηματα, καθε μια παει χωριστα,  ανα "οικοπεδο."

["στο γηπεδο σου",   λες εσυ στον πελατη..."στο οικοπεδό μου" λεει αυτος, κοιτώντας σε στραβά......και ετσι παει  ολη η συζητηση....]😆

-Εκει με τις πολλες "κάθετες", εχει μπλεξιμο μεγα.

Για να ειναι καθετες  πρεπει να εγιναν πριν το 1992.
Προφανως, τοτε,  καθε μια τακτοποιει χωριστα. Μετα το '92 εχεις μονον χρησεις.

Για την συνενωση δυο διπλανών "τμηματων"ιδίου ιδιοκτητη σε ένα , να ξεκινησουμε απο το περιεχομενο της συστασης...μηπως το επιτρεπει ρητα ή -και- αφηνει περιθωρια οτι "δεν  το απαγορευει"

 υγ

και -κατα την γνωμη μου -

αν τα δηλωσες σαν ενα στο κτηματολογιο, δεν επρεπε να τα παρουν...

Τα δικαιωματα ειναι "δυο",  όσες και οι χρησεις, αρα εχεις δυο ΚΑΕΚ. Τι θα κανεις εσυ μετα για να γινουν "ενα", ειναι αλλη διαδικασια.

Γενικώς  ειπείν...εάν εχουν χτισει ολες οι καθετες,  ειναι πιο ευκολο με το 98/1.

Για τις χρησεις δεν προβλεπει τπτ ο νομος.

Καλα ξεμπερδεματα

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dimitris GM said:

αν τα δηλωσες σαν ενα στο κτηματολογιο, δεν επρεπε να τα παρουν...

Δεν το πήραν, αν κ η συμβολαιογράφος (που είχε κάνει κ τις συστάσεις, τότε παλιά (ξεκίνησε από το βουνό κ έφτασε παραλία...)) επέμενε να πάει σαν ένα. Το κτίσμα μόνο μου είπαν να το δηλώσω στον ένα χαχ.

Ευχαριστώ Δημήτρη κ καλημέρα, θα τα μελετήσω τα υπόλοιπα κ αν χρειαστεί θα επανέλθω.

Για.... Λαχανόκηπο το βλέπω, μόνο που φύτεψαν 3-4 χωριά...

Link to comment
Share on other sites

Παντως, περα απο το ευτραπελο της υποθεσης.....

εάν, παρα τον νομο,  εχει γινει συσταση καθετων [ειχαμε και τετοια φαινομενα....]

τοτε αυτοι σωθηκαν με το 98/1

[μακαριοι οι παρανομούντες...οτι αυτοι δικαιωθησονται]😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πριν το 92, η πιο πρόσφατη 7.4.1992 (πρίν τις 30.6 δλδ), με χιλιοστά και δόμηση, κιμπάρικες δουλειές, όχι λαχανόκηποι.

Το αστείο είναι ότι στις μισές μεταβιβάσεις, η ίδια συμβολαιογράφος, γράφει μεταβιβάζει την τάδε και τάδε κάθετη, στις άλλες μεταβιβάζει τα χιλιοστά και τα τμήματα χαχ. Μάλιστα μνημονεύουν απόφαση ένταξης στο σχέδιο που δεν έχει κυρωθεί (μούσι για να μεταγραφεί η σύσταση πρέπει να ήταν αυτό, από την άλλη είχε προηγηθεί κάτι σαν διανομή από το δήμο, υπάρχουν ακόμα τα "κτηματολογικά" διαγράμματα στα οποία έχουν βασιστεί τα τοπογραφικά των συστάσεων - είπαμε οργανωμένο το έγκλημα!).

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε γήπεδο εμβαδού 4 στρ. εκδόθηκε το 2003 Ο.Α. τριών ανεξάρτητων διώροφων κατοικιών οι οποίες κκατακευάσtηκαν άμεσα μέχρι το σκελετό αλλά με αρκετές υπερβάσεις και στη συνέχεια εγκαταλήφθηκαν. Το γήπεδο σήμερα αποτυπώνεται μικρότερο των 4 στρ. και δεν υπάγεται στις παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης. Έχει γίνει υπαγωγή στο Ν.4495/17 με την πληρωμή μόνο του παραβόλου. Μπορεί να γίνει σύσταση καθέτου παρά το γεγονός ότι το γήπεδο απώλεσε την αρτιότητά του ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω δει ως τώρα σύσταση καθέτου σε οικόπεδο ή γήπεδο (πράξεις προ 92) που να ήταν μη οικοδομήσιμο. Σε τι συντελεστή δόμησης θα αντιστοιχεί το ποσοστό δόμησης που προκύπτει από το τμήμα της κάθε κάθετης που θα συσταθεί;

Υποθέτω ότι ο αρχικός σκοπός ήταν η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών με τα κτίρια να συνδεονται δομικά με Η.Χ και υπόγεια τμήματα ώστε να μπορέσει να πραγματοποιηθεί η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (κοινός σκελετός κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.