Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

On 10/11/2020 at 9:41 ΠΜ, ch_mp13 said:

Συνάδερφοι καλημέρα!

σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων, το έτος 1989 εκδόθηκε Ο.Α για ισόγεια οικία.

Το 2007 ο πατέρας συστήνει Κάθετη(το Σ.Ε αναφέρει οριζόντια και κάθετη με το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης και δόμησης συγκεκριμένου τμήματος οικοπέδου), και το 50% μετά της υφιστάμενης οικίας το δίνει στην κόρη, και το υπόλοιπο 50% χωρίς κτίσμα στο υιό .

Σημειώνεται ότι η υφιστάμενη οικία δεν εξαντλεί το 50 % της δόμησης του οικοπέδου ( ούτε ακόμη και με την αυθαίρετη προσθήκη μίας αποθήκης σε επαφή με την οικία εντός της ίδιας κάθετης).

1. Ο υιός θέλει να βγάλει άδεια για να χτίσει στη δική του αδόμητη κάθετη ( 50%). Θα έχει πρόβλημα εάν οι αυθαιρεσίες της άλλης κάθετης δεν τακτοποιηθούν πριν? είναι προαπαιτούμενο?

2. Για την τακτοποίηση των όποιων αυθαιρεσιών στην κάθετη με την υφιστάμενη οικία θα χρειαστεί συναίνεση του υιού - ιδιοκτήτη της άλλης κάθετης? υποθέτω όχι.

3. Η σύσταση καθέτου έγινε μετά την  έκδοση και Ο.Α της οικίας. Η σύσταση καθέτου προφανώς και δεν αποτελεί ΜΕΤΑΓΕΝΈΣΤΕΡΗ κατάτμηση του οικοπέδου ( στο οποίο βγήκε η Ο.Α ) άρα επιλέγω κανονικά την ύπαρξη Ο.Α  κατά την υπαγωγή της κάθετης με την οικία. ΣΩΣΤΑ??? ή μήπως όχι?

Ευχαριστώ 

Έλεγχο στις κάθετες να κάνεις γιατί συνήθως δεν κουμπώνουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. οχι δεν απαιτειται [αρθρο 107παρ.2]

2. οχι, δεν χρειαζεται συναινεση.

3.. σωστα. Δεν αποτελει κατατμηση.

Καθε καθετη δικαιουται να χτισει με βαση τα χιλιοστα της [ειπες ηδη οτι καθωρισε 50% σε καθε καθετη]

εδιτ

δεν καταλαβα οτι αυτη  ειναι ερωτηση προ.... ετους..🙁

σορρυ

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπερα!

σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων εμβαδου  2700μ2 , το έτος 1984 εκδόθηκε Ο.Α για ισόγεια αποθηκη

Το 2010 ο ιδιοκτητης  κανει κατατμηση σε 2 οικοπεδα το ενα 700 μ2 και το αλλο 2000μ2.επισης συστηνει το ιδιο ετος καθετες στο οικοπεδο των 700 μ2 με ενα τμημα 450μ2 και ενα τμημα 250μ2 με αποτελεσμα η ισογεια αποθηκη (που εχει και αλλαγη χρησης επιτρεπτη σε κατοικια ) να βρισκεται εντος της καθετης των 450μ2 με σωστες αποστασεις ομως οσον αφορα ορια και αλλο κτισμα της αλλης καθετης που κτιστηκε μεταγενεστερα με αδεια.

1. για την τακτοποιηση παραβασεων της πρωην αποθηκης θα θεωρησω οτι υπαρχει ΟΑ??(μαλλον ΟΧΙ λογω παραρτηματος Α)

2.για την ευρεση κατηγοριας με ποια μεγεθη θα συγκρινω????της καθετης οπου βρισκεται το κτισμα μου?

3. για τον υπολογισμο προστιμου των παραβασεων  θα συγκρινω με τα ποσοστα της καθετης μου?

Για την τακτοποίηση των όποιων αυθαιρεσιών στην κάθετη που με αφορα με την υφιστάμενη οικία θα χρειαστεί συναίνεση του  ιδιοκτήτη της άλλης κάθετης? υποθέτω όχι.

Ευχαριστώ 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την  κατατμηση προεκυψαν αρτια και οικοδομησιμα οικόπεδα?

Πώς εγινε?

"Το 2010 ο ιδιοκτητης  κανει κατατμηση σε 2 οικοπεδα το ενα 700 μ2 και το αλλο 2000μ2"

Μετα, τι μεταβιβασεις εγιναν και πότε?

 

Link to comment
Share on other sites

το 2010 ο ιδιοκτητης κανει κατατμηση των 2700 σε 2 αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα .ενα των 700 μ2 και ενα των 2000μ2.ταυτοχρονα συστηνει 2 καθετες στο 700αρι.(450+250).την καθετη των 250 μ2 το 2010 την πουλαει και ο νεος ιδιοκτητης κτιζει σωστα ενα ισογειο .το αρχικο κτισμα για το οποιο θα γινει τακτοποιηση  βρισκεται στην καθετη των 450μ2 πλεον αλλα σωστα τοποθετημενο οπως στο τοπογραφικο της αδειας δηλ.των 2700μ2

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατατμηση με τον εαυτο του δεν μπορει να κανει.

Απαιτειται μεταβιβαση.

[δξ και δεν λες αν εγιναν και αλλες  πραξεις.]

Επομενως, η συσταση των δυο καθετων, σε 450 και 250 τμ. ελεγχεται ως ερειδομενη σε "μη κατατμηση"

Θελει συζητηση το θεμα σου.

http://www.nomoskopio.gr/nsk_668_92.php?toc=0&printWindow&

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εκανε κατατμηση σε 2 αρτια οικοπεδα.2000μ2 και 700μ2.στο 700αρι συστηνει 2 καθετες και πουλαει τη μια καθετη..(250μ2).που το παρανομον των πραξεων??δηλαδη οταν κανουμε κατατμηση πρεπει να γινεται και καποια πωληση των κατατμημενων?

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το

(2) Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η κατατμηση γινεται με μεταβιβαση

εδιτ

εδω

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/6581-διαδικασία-για-κατατμηση-οικοπέδου/page/2/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, martha1 said:

δεν εχω στοιχεια αλλων συμβολαιων.εγω εχω τιτλο συστασης οριζοντιων και πωληση της μιας καθετης  το 2010 σε οικοπεδο 700μ2.ισως το αλλο οικοπεδο να το μεταβιβασε σε καποιον.δεν το γνωριζω.αλλα και τι σημασια εχει ???εγω ειδα το αρχικο  οικοπεδο πως ηταν στην αδεια του 84

το θεμα μου ειναι αν θα θεωρησω οτι υπαρχει ΟΑ η οχι..ευχαριστω δημητρη για το ενδιαφερον

32 λεπτά πριν, martha1 said:

εκανε κατατμηση σε 2 αρτια οικοπεδα.2000μ2 και 700μ2.στο 700αρι συστηνει 2 καθετες και πουλαει τη μια καθετη..(250μ2).που το παρανομον των πραξεων??δηλαδη οταν κανουμε κατατμηση πρεπει να γινεται και καποια πωληση των κατατμημενων?

δεν εχω στοιχεια αλλων συμβολαιων.εγω εχω τιτλο συστασης οριζοντιων και πωληση της μιας οριζοντιας το 2010 σε οικοπεδο 700μ2.ισως το αλλο οικοπεδο να το μεταβιβασε σε καποιον.δεν το γνωριζω.αλλα και τι σημασια εχει ???εγω ειδα το αρχικο  οικοπεδο πως ηταν στην αδεια του 84

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

(2) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φόρουμ καλησπέρα

Δύο αδέρφια είναι εξ’ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες σε γήπεδο εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο.

Αυτή τη στιγμή στο γήπεδο υφίσταται νομίμως μια κατοικία ~100τμ (1992) και ένα αντλιοστάσιο ~10τμ (1988) σε μεταξύ τους απόσταση ~60μ.

Υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ 90τμ και οι όροι δόμησης της περιοχής επιβάλλουν ενιαίο κτίσμα. Βγήκε Ο.Α. το 2012 για προσθήκη κατ’επέκταση της κατοικίας (ως Διαμέρισμα 2) με σκοπό να γίνει κατόπιν σύσταση Ο.Ι. Η οικοδομή δεν υλοποιήθηκε και ούτε πρόκειται να υλοποιηθεί άμεσα στο μέλλον, η Ο.Α. εξακολουθεί να είναι τυπικά σε ισχύ.

Τα δυο αδέρφια θέλουν να χωρίσουν το γήπεδο με κάποια μορφή σύστασης, κάθετη κατά προτίμηση.

Μπορούν άραγε να κάνουν χρήση του αρ98, παρ1, για σύσταση κάθετης από τη στιγμή που υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ?  Στην παρ.3 αναφέρεται πως μπορεί να γίνει κάθετη ακόμη και αν δεν υπάρχουν κτίσματα, με την προϋπόθεση ότι οι διατάξεις της περιοχής επιτρέπουν τη διάσπαση όγκου, κάτι που δεν ισχύει για την περίπτωσή μου.

Γενικώς δεν έχω καταλάβει αν η παρ.1 επιχειρεί να διαχωρίσει αποκλειστικά υφιστάμενα κτίσματα ή να αφορά και περιπτώσεις με υφιστάμενο κτίσμα και υπόλοιπο ΣΔ.

 

Η όποια βοήθεια πολύτιμη! Ευχαριστώ πολύ

skar.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.