Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Η άδεια βγήκε σε ενιαίο οικόπεδο. Μετά  βεβαιότητας και από τη στατική μελέτη,  ο σκελετός είναι ένας. Μετά την ολοκλήρωση της οικοδομής χωρίστηκε το οικόπεδο και το ενιαίο στατικά κτίριο με κάθετη. Γι αυτό γράφω παραπάνω αν μπορεί να χωριστεί με κάθετη ένα υφισταμενο κτίριο με ενιαίο σκελετό... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η συσταση καθετης περιλαμβανει

 - την σύσταση χωριστής κυριότητας και πλειονες  αυτοτελεις  οικοδομες,  σε ενα οικοπεδο.

 Εσυ δεν εχεις αυτοτελη οικοδομηματα.

Ας το πούμε προς κατανοηση οτι, εχεις μια πολυκατοικια χτισμενη οριζοντίως, με τα διαμερισματα της να βρισκονται το ενα διπλα στο αλλο.

Εχουν κοινη μεσοτοιχία...

Εχεις βεβαια συσταση ΟΙ, οπότε η  σχετικη πραξη συστασης ΟΙ και οι εξ αυτης μεταβιβασεις να ειναι νομιμες.

Η αναφορα στο νδ 1024, εγινε,  πιθανον,  προς "κατοχυρωση" αποκλειστικων χρησεων σε   ακαλυπτους χωρους ή άλλες διελευσεις....δξ.

Αλλα δεν δημιουργει  "ακυρωσια" των τιτλων. Μπορεις να τακτοποιησεις καθε ΟΙ , με βαση τυχον συμφωνιες χρησης ή λογω "επεκτασης" κλπκλπ.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βασικά που με απασχολεί είναι ότι δεν είναι στατικά ανεξάρτητα τμήματα. Μπορεί σε τέτοια περίπτωση βάσει νόμου κάποιος να γκρεμίσει το αυτοτελές τμήμα του σε κάθετη?

Link to comment
Share on other sites

 Δεν μπορει. 

 Διοτι έχουν κοινη μεσοτοιχία και πλακα.

Εσυ νομιμα τακτοποιεις..

Η γαρ τύχη κοινή και το μέλλον άδηλον.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, προσπαθώ να κλείσω μία παλιά δήλωση του Ν4495/17 με αυθαίρετο κατηγορίας 5. Το θέμα είναι ότι έχω κάνει 1 δήλωση για δύο κάθετες....😁

Αναλυτικότερα πρόκειται για ένα μακρινάρι γήπεδο που χωρίζεται σε 10 κάθετες...ο πελάτης μου έχει δύο συνεχόμενες και έχει χτίσει στην μία κάθετη αυθαίρετη κατοικία και στα περιμετρικά όρια των δύο καθέτων έχει κάνει μάντρα... Οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να βάλω σε μία δήλωση κατοικία και μέρος της μάντρας και άλλη δήλωση για τη μάντρα που αντιστοιχεί στην άλλη κάθετη...

Τι να κάνω? Να την αφήσω ως έχει ή να φτιάξω νέα δήλωση.

ΥΓ Στην δήλωση μου έχω ένα Φ.Κ ανά κάθετη, δηλαδή έχω χρεώσει στην 2η κάθετη χωριστή λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Roukat said:

Αναλυτικότερα πρόκειται για ένα μακρινάρι γήπεδο που χωρίζεται σε 10 κάθετες...

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει;;

Εφόσον οι κάθετες είναι στο ίδιο γήπεδο (γιατί αν είναι η περιοχή που νομίζω, και τα δίπλα 'λαχίδια' με κάθετες είναι) και δεν είσαι κατηγορία 1 (που δεν θα είσαι) τότε καλά είσαι και έτσι.
Και δεύτερο φύλλο να μην έβαζες, απλά δεύτερη λοιπή ξεχωριστή και να το ανέλυες στην τε πάλι καλά θα ήσουν.

Αν είναι οι κάθετες ήταν σε διαφορετικά γήπεδα αναγκαστικά με 2 δηλώσεις (θα έκανα όμως κοινά σχέδια και τεχνική έκθεση - ειδικά αν το κτίριο πατάει σε >1 κάθετη).
Αν δεν είχες τις κάθετες θα μπορούσες να το κάνεις με μια δήλωση αν πάταγε το κτίριο και στα δύο οικόπεδα και θα κάναν ενοποίηση των οικοπέδων στην επόμενη μεταβίβαση, όπως κάνουμε και στις άδειες επί >1 οικοπέδων (ενοποιημένο "εν τοις πράγμασι"), τώρα με τις κάθετες προφανώς περιπλέκεται το θέμα, οπότε better safe than sorry.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα, για να το έχεις υπόψη σου (και όποιος άλλος το διαβάσει) γιατί αυτές οι περιοχές βρίθουν από 'διαμάντια'.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

΄Εχει εκδοθεί η οικ. άδεια σε  ενιαίο οικοπεδο εκτός σχεδιου το 1981 δεν λαβανε υπόψιν την ύπαρξη συστασης  καθέτων με αποτέλεσμα τμήμα οικοδομης  του ενός να βρισκεται εντός της καθέτου του άλλου .Πως πρεπει να δηλωθούν οι αυθαιρεσίες στην οικοδομη  που ορισμενες βρισκονται  σ το τμημα της καθετου πού ανήκει στον αλλο ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.