Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου, τακτοποιώ κατοικία της μίας καθέτου. Στον γεωχωρικό εντοπισμό της δήλωσης του Ν.4495/17 επιλέγω ολόκληρο το οικόπεδο ή μόνο το τμήμα της καθέτου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 364
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την απάντηση θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την ΗΤΚ. Στην ΗΤΚ αν έχει συσταθεί οριζόντια επί καθέτου, είναι υποχρεωτική η επιλογή του τμήματος της καθέτου. 

Άρα αν έχεις απλή κάθετο διαλέγεις ότι θες. Είτε την κάθετο είτε το συνολικό οικόπεδο. 

Αν έχεις οριζόντια επί καθέτου επιλέγεις την κάθετο. 

Και όλα αυτά για να μην σου βγάλει πρόβλημα στην ΗΤΚ ο γεωεντοπισμος

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, jbosdas said:

Για την απάντηση θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την ΗΤΚ. Στην ΗΤΚ αν έχει συσταθεί οριζόντια επί καθέτου, είναι υποχρεωτική η επιλογή του τμήματος της καθέτου. 

Άρα αν έχεις απλή κάθετο διαλέγεις ότι θες. Είτε την κάθετο είτε το συνολικό οικόπεδο. 

Αν έχεις οριζόντια επί καθέτου επιλέγεις την κάθετο. 

Και όλα αυτά για να μην σου βγάλει πρόβλημα στην ΗΤΚ ο γεωεντοπισμος

Στο μυαλό μου είχα την ΗΤΚ (μελλοντικά) και επειδή έχω διαβάσει για το πρόβλημα με τον γεωεντοπισμό μεταξύ των δύο, για αυτό ρώτησα, καθώς δεν έχω ασχοληθεί με αρκετές ΗΤΚ. Όπως και να έχει στην κάθετη που τακτοποιώ δεν έχω σύσταση οριζοντίου, δεν γνωρίζω όμως για την άλλη κάθετη και τυχόν εμπλοκές που θα υπάρχουν όταν κάνει εκείνος ΗΤΚ.

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

αν ο γεωεντοπισμός της Η.Τ.Α συμπίπτει έστω και κατ' ελάχιστο με τον γεωεντοπισμό της δήλωσης αυθαιρέτων τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, στην υπαγωγή στον 4495, οφείλουμε να επιλέξουμε ολόκληρο το γεωτεμάχιο! Θεωρώ δε την οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση λάθος! Δεν έχουμε υποχρέωση να αφήνουμε να μας καθοδηγούν οι παπαριές που έφτιαξε το ΤΕΕ για την ΗΤΑ και να "ριψοκινδυνεύουμε" την επιστημοσύνη μας....

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Οικόπεδο βρίσκεται σε στάσιμο οικισμό. Το 1987 έγινε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (2 κάθετες). Στη μια κάθετη υπήρχε και υπάρχει διώροφη οικοδομή και στην άλλη ισόγεια κατοικία και αποθήκη.
Κατόπιν σημερινής αποτύπωσης διαπιστώνεται ότι: το τοπογραφικό της σύστασης δείχνει σε λανθασμένη θέση την διώροφη οικοδομή και τμήμα της αποθήκης η οποία δεν αποτυπώθηκε τότε (στο τοπογραφικό της σύστασης ενώ προϋπήρχε) μπαίνει μέσα στην άλλη κάθετη. Πως μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση καθώς πρόκειται να γίνει τροποποίηση της σύστασης και χρειάζονται ταυτότητες; Ευχαριστώ.
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Σε οικόπεδο στο οποίο εκδόθηκε άδεια για ισόγειο, α' όροφο και β' όροφο, έλαβε χώρα σύσταση καθέτου και σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Στην μία κάθετη (ποσοστό στο οικόπεδο 60%) είναι η οικοδομή που αδειοδοτήθηκε και η άλλη κάθετη είναι αδόμητη (ποσοστό στο οικόπεδο 40%). Στην μία κάθετη είναι 3 ιδιοκτήτες (Α, Β, και Γ) ενώ στην αδόμητη κάθετη ιδιοκτήτες είναι οι Β και Γ.  

Βάσει της σύστασης δόθηκε ποσοστό 5% στον ιδιοκτήτη Β, για μελλοντική προσθήκη 3ου ορόφου και άλλο 5% στον ιδιοκτήτη Γ για επέκταση 4ου ορόδου. Εκ των υστέρων έβγαλαν άδεια για προσθήκη 3ου και 4ου ορόφου, χωρίς να έχουν επισυνάψει τίτλο στην πολεοδομία, στην οποία εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι έχουν εκμεταλλευτεί όλη τη δόμηση του οικοπέδου, αγνοώντας την κάθετη. Από την μία είναι σχετικά παρήγορο ότι έχασαν δόμηση οι Β, και Γ και το εκμεταλλεύτηκαν οι Β και Γ, αλλά από την άλλη υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα.

Εγώ θέλω να ρυθμίσω κλείσιμο ημιυπαίθριων χώρων 15τ.μ. στον 3ο όροφο και άλλων 15τ.μ. στον 4ο όροφο.

Μπορώ να θεωρήσω ότι ισχύει η άδεια, με το σκεπτικό ότι δεν έχει ανακληθεί, και να δηλώσω απλά τις αυθαιρεσίες. Θα ήμουν πιο καλυμένος παίρνοντας μία υπεύθυνη δήλωση των ιδιοκτητών ότι μελλοντικά θα καταργήσουν την κάθετη; Το αναφέρω γιατί θεωρητικά αυτοί σήμερα μπορεί να αποφασίσουν να δομήσουν την αδόμητη κάθετη (με το σκεπτικό ότι δεν μας απασχολεί τι γίνεται στην άλλη κάθετη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλή χρονιά σε όλους συνάδελφοι.

Μεταφορά από 4178

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου  υπάρχει σύσταση καθέτου με 3 κάθετες πρίν τον Ιουλ. του 2011

Εκανα  μία δήλωση υπαγωγής  για τις 2 από αυτές (ανήκουν σε μητέρα και κόρη),  οι οποίες μαζί κατέχουν το 50% του οικοπέδου, δηλαδή  25%+25%.

Ερώτηματα

1.χρειάζεται συναίνεση του συνιδιοκτήτη που κατέχει την 3η κάθετη ?(νομίζω όχι)

2. οι υπολογισμοί γίνονται για κάθε κάθετη σε χωριστό Φ.Κ. ?

3.Για τις υπερβάσεις κάθε κάθετης συγκρίνω

α)με τα εμβαδά που προκύπτουν από τα ποσοστά του κάθε συνιδιοκτήτη επί του συνολικού οικοπέδου      (και των 3 καθέτων)?

β) με το εμβαδόν  της αντίστοιχης κάθετης ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

1. Οχι

2. Ναί

3β. Ναί

καλή χρονιά Δημήτρη,τα αυθαίρετα τα διέγραψα από την μνήμη μου εδώ κ μήνες 😁 .Νομίζω ότι έκανα χαζή ερώτηση....το3α) κ 3β) είναι ένα καί το αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.