Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Επανέρχομαι για το προηγούμενο

 

Δυστυχώς το θέμα  με αφόρα γιατί έχω μερίδιο στο συγκεκριμένο ακίνητο (καθόλου ευκαταφρόνητης αξίας). Τώρα θα μου πεις γιατί δεν απευθύνομαι κατευεθείαν σε δικηγόρο (μεγάλη ιστορία) και πολλοί συνιδιοκτήτες. Το όλο θέμα έγινε κάτω απο διαφορετικο΄΄υς νόμους και απο αμέλεια ή όχι ίσως δεν ολοκληρωθηκε τότε το όλο θέμα..που δεν είναι και το μοναδικό υπάρουν πολλές περιπτωσεις με παλια συμβόλαια.

 

Παλιά όταν μεταβιβαζοταν ένα ακίνητο δεν το έλεγχε μηχανικός, οπότε δεν υπήρχε θέμα. Επίσης γενικά το συμβόλαιο είναι παλιο και οι αυθαιρεσίες δεν αναγράφονται(και καλώς γιατί διαφορετικα ίσως υπηρχε θέμα ακυροτητας --για παλιά συμβόλαια).

Η διαφορά είναι 10 τ.μ. στα περιπου 900 μέτρα.. περίπου 1 και κατι τις εκατο αλλά μπαίνει  στο κομμάτι του άλλου..

 

Αν εγω δεν το δείξω..που βασικα τα σχέδια της άδειας θα δώσω στο κτηματολόγιο. Αν κάτι δεν είναι νόμιμο το οποίο μπορεί να ακυρωσει το συμβολαιο μου δεν μπορω να αιτηθω να επανελθει στην νομιμη καταστασή?

 

Η ενημερωση οικοδομης είναι κάτι εντελως διαφορετικό από την νομιμοτητα που απαιτειται σε ένα συμβόλαιο. Όσες φορές έχω κάνει ενημερωση δεν μου έχουν ζητήσει κανένα στοιχείο νομιμότητας κάτι που απαιτουν στα συμβόλαια

 

Η κάθετη έχει συσταθεί και είναι νόμιμη.

 

 Μπορώ να γκρεμισω κάτι αυθαιρετο? όταν οι συνιδιοκτητες δεν έχουν την πλειοψηφία??

δεν μπορουν απο την δίπλα κάθετη να νομιμοποιησουν κάτι που μπαίνει στο δικό μου (λογικά) οούτε οι συνιδιοκτητες στην δική μου κάθετη (που δεν συμπληρωνουν πλειοψηφια) να γίνει νομοιμοποιηση χωρίς εμένα. Οπότε μπορώ να αιτηθω να επανελθει στην αρχικη νόμιμη κατασταση αν προκυψει θέμα συμβολαίου.

Πολεοδομικές παραβάσεις δημιουργουν θέμα στην κάθετη, για παλιά συμβόλαια πάντα? Επειδή ουσιαστικά ένα σχέδιο λείπει, φοβάμαι τυχον θέματα. 

 

και έχω φοβηθεί λίγο με τις κάθετες και τις οριζόντιες..γιατί αν το πάμε έτσι όλα τα παλια συμβολαια που έχουν γίνει με αυθαιρεσίες και δεν αναφερονταν ενω τώρα κάνουμε νομιμοποιησεις σε αυτα τότε όλα θα ήταν άκυρα.

 

όμως επειδή οι συνιδιοκτητες της δικής  μου καθέτου έχουν θέμα μαζί μου δεν θα τους ενοχλουσαι καθόλου να γίνει οποιαδήποτε ακυρωση καθώς εκείνοι θα έχουν και πάλι μεριδιο ενώ εγώ όχι. 

---------------------

 

Το ερωτημα μου είναι σε παλια συμβόλαια προ του ν4014 πολεοδομικες παραβάσεις που δεν αναφερονται δημιουργουν θέμα ακυρότητας? 

Αν αυτές αναφερονται στην κάθετη που μ΄΄εχρι τότε δεν είχαν αποτυπωθει (τουλάχιστον εγω δεν το γνωριζα)..δεν αναφερεται κάτι στο συμβόλαιο δημιουργει θέμα ακυρότητας?

Νομίζω πως όχι, αλλά είχα τραυματικη εμπειρία με την τλτ περίπτωση(που είχε ήδη συσταθει παλιο συμβολαιο και απλα δεν ανεφεραν την αυθαιρεσια, την οποια πλεον βάση νόμου την ανεφεραν στο νέο συμβολαιο και πλεόν έγινε τροποποιηση.

 

Αλλα στην δικη μου περιπτωση που υπαρχει κάθετη και οι οικοδομες ασχετα πολεοδομικων παραβασεων(πχ αλλαγη θέσης οικοδομής)

Αν υπάρχει κάποια άποψη θα εκτιμηθεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 364
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περίπτωσή σου είναι ήδη μπερδεμένη. Το να προσπαθήσεις να βρεις μια μεσοβέζικη λύση για να κουκουλώσεις τα πράγματα προς το παρόν για να κάνεις σήμερα κι εγώ δεν έχω καταλάβει τί, μάλλον χειρότερα θα κάνει τα πράγματα. Εφόσον έχεις όπως λες προσωπικό ενδιαφέρον για αυτό το ακίνητο (δεν έχω κατάλάβει τι μερίδιο ιδιοκτησίας έχεις, ποιοι και πόσοι είναι οι άλλοι και τί σχέσεις έχετε) το θέμα έιναι να βρεις μια λύση που θα κάνει τα πράγματα σωστά μια και για πάντα.

Εδώ το βασικό σου πρόβλημα δεν είναι οι πολεοδομικές αυθαιρεσίες (που απ' ότι κατάλαβα δεν είναι πολλές) αλλά το ιδιοκτησιακό. Δεν νοείται να έχεις συστήσει κάθετες και να έχεις ένα διμέρισμα που ένα δωμάτιό του να μπαίνει στη διπλανή κάθετη. Ή θα επαναφέρεις την κατάσταση όπως ορίζουν τα συμβόλαια (δηλαδή θα χτιστεί ο τοίχος σε όλες τις στάθμες της οικοδομής ακριβώς στο όριο της κάθετης) ή θα πρέπει να καταργήσεις τις κάθετες και θα μπορούσες πχ μετά να συστήσεις οριζόντια. 

Μίλα με συμβολαιογράφο χτες και μαζί και με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες εξηγόντας τους ότι και αυτοί έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα......εχω κ γω με τη σειρα μου κάποιες αποριες με αυθαιρετα σε καθετες ιδιοκτησιες!

Έχω ένα οικόπεδο στο οποίο έχουν δημιουργηθεί 3 κάθετες ιδιοκτησίες.

Ο πελάτης μου έχει τη μεσαία εξ αυτών.

Το κτίσμα βάσει αδείας έπρεπε να εφαπτεται ενός ορίου τις καθέτης με άλλη όμορη ιδιοκτησια. Δεν εφαπτεται όμως. Κατασκευαστηκε σε απόσταση περίπου 1 μετρο από αυτήν.

Εχω αλλαγη θεσης κτιρίου σε άλλη μη συννομη θεση? Αφου θα επρεπε ειτε να εφαπτεται είτε να έχει αποσταση Δ από το οριο?  Πως υπολογίζω την παράβαση αυτη?

Επίσης το εμβαδό του οικοπεδικου τμηματος της κάθετης του πελατη μου έχει μεταβληθεί κάπως. Και σε εμβαδό και σε σχήμα. Θεωρω οτι το ιδιο συμβαίνει και στις αλλες 2 καθετους εκατερωθεν. Όμως το τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας δεν έχει συνταχθεί με ΕΓΣΑ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της άδειας στη δηλωση υποβολής αυθαιρετου?

Για αγοραπωληαία προφανως θα χρειαστεί νεο τοπογραφικο.....της εν λόγω καθέτου ή ολόκληρου του οικοπέδου?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

σε οικόπεδο με 2 κάθετες ιδιοκτησίες, τακτοποιώ τη μια αλλά υπάρχει ένα υπόστεγο που ΄πατάει΄και στις δυο κάθετες. Πώς το αντιμετωπίζω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 8:45 ΜΜ, Irini said:

Καλησπέρα......εχω κ γω με τη σειρα μου κάποιες αποριες με αυθαιρετα σε καθετες ιδιοκτησιες!

Έχω ένα οικόπεδο στο οποίο έχουν δημιουργηθεί 3 κάθετες ιδιοκτησίες.

Ο πελάτης μου έχει τη μεσαία εξ αυτών.

Το κτίσμα βάσει αδείας έπρεπε να εφαπτεται ενός ορίου τις καθέτης με άλλη όμορη ιδιοκτησια. Δεν εφαπτεται όμως. Κατασκευαστηκε σε απόσταση περίπου 1 μετρο από αυτήν.

Εχω αλλαγη θεσης κτιρίου σε άλλη μη συννομη θεση? Αφου θα επρεπε ειτε να εφαπτεται είτε να έχει αποσταση Δ από το οριο?  Πως υπολογίζω την παράβαση αυτη?

Επίσης το εμβαδό του οικοπεδικου τμηματος της κάθετης του πελατη μου έχει μεταβληθεί κάπως. Και σε εμβαδό και σε σχήμα. Θεωρω οτι το ιδιο συμβαίνει και στις αλλες 2 καθετους εκατερωθεν. Όμως το τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας δεν έχει συνταχθεί με ΕΓΣΑ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της άδειας στη δηλωση υποβολής αυθαιρετου?

Για αγοραπωληαία προφανως θα χρειαστεί νεο τοπογραφικο.....της εν λόγω καθέτου ή ολόκληρου του οικοπέδου?

Θα πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό ΕΓΣΑ εφοσον συμφωνουν να τοποθετηθούν οι κάθετες ,να γίνει η δήλωση αυθαιρέτων στη καθετη που σε ενδιαφέρει και μετά η μεταβίβαση. Μπορείς βέβαια να κάνεις τη δήλωση και με το τοπογραφικό άδειας αλλά αφού υπάρχουν διαφορές πιο καλά είναι να κάνεις νέο.Για τη μεταβίβαση δεν είναι απαραίτητο το νέο τοπογραφικό αφού έχει συσταθεί καθετη πριν 2011.Το πιο σωστό βέβαια είναι το νέο τοπογραφικό εσύ αποφασίζεις και οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Janna, έχω αποτυπώσει το περίγραμμα της κάθετης ιδιοκτησίας, ωστε να συντάξω και το διάγραμμα κάλυψης που θα μου ζητηθεί στη δήλωση υποβολής αυθαιρέτου. 

Οι ιδιοκτήτες των άλλων 2 καθέτων μένουν στο εξωτερικό και δε μπορώ να μπω στην ιδιοκτησία τους και να αποτυπώνω εκτός από το περίγραμμα του συνολικού οικοπέδου ΚΑΙ τα κτίσματα τους. Γιατι στο νεο τοπογραφικό θα πρέπει να δειχθούν όλα τα κτίσματα του συνολικού οικοπέδου, σωστα? 

Μετά δε θα πρέπει να διορθώσουν όλοι τη σύσταση καθέτου τους? Ισως δε θελουν να μπουνε σε τετοια διαδικασια και εξοδα.

Στην περίπτωση που οι πελατες μου αποφασίσουν οτι δεν κάνουν νεο Τοπογραφικό, εγώ θεωρώ οτι είμαι καλυμμένη αν ανεβάσω ως αρχείο τοπογραφικού αυτό της εγκεκριμένης άδειας. Σωστα?

Ως διαγραμμα καλυψης δε θα χρησιμοποιησω αυτο της οικοδομικης αδειας, αλλα το νεο που συνεταξα, με την πραγματικοτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Σε οικόπεδο 6 στρεμμάτων έχει γίνει σύσταση 10 κάθετων ιδιοκτησιών. Η κάθετη του πελάτη μου ήταν 300 τ.μ (αποκλειστικής χρήσης) και βγάζει άδεια βάσει αυτών. Πηγαίνει όμως ο γείτονας και χτίζει μέσα στο οικόπεδό του! Και μετά από χρόνια, βγαίνει δικαστική απόφαση που καθορίζει τα νέα όρια. Πλέον το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης είναι 370 τ.μ. και άρα μεταβάλλονται και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας. Θέλει να γίνει λοιπόν τροποποίηση της αρχική κάθετης ιδιοκτησίας, και επομένως πρέπει να τακτοποιήσει και τα αυθαίρετα που έχει.

Οι ερωτήσεις μου:

1) Χρειάζεται συναίνεση και των άλλων ιδιοκτητών για να γίνει τακτοποίηση των αυθαιρέτων?

2)  Πως θα υπολογίσω τα ποσοστά υπερβάσεων? Βάσει το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης επί του ποσοστού συνιδιοκτησίας? Ή επί όλου του οικοπέδου? Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται πλήρη αποτύπωση όλων των κάθετων ιδιοκτησιών, σωστά? Αλλά αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση και χρειάζεται να αποτυπωθούν όλες οι ιδιοκτησίες και τα κτίσματα, τι γίνεται αν κάποιος άλλος έχει και αυτός αυθαίρετο?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

"Πλέον το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης είναι 370 τ.μ. και άρα μεταβάλλονται και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας. "

 

Ειδες  τι οριζει η αποφαση για τα ποσοστα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν βγει ποσοστά συνιδιοκτησίας. Το δικαστήριο απλά αποφάσισε τα νέα όρια με τον ιδιοκτήτη και ήρθε σε μένα για να του κάνω νέο τοπογραφικό και να του υπολογίσω τα νέα ποσοστά συνιδιοκτησίας (ώστε να γίνει η πράξη τροποποίησης). Και έτυχε να έχει αυθαίρετο και μπλέχτηκε περισσότερο η υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.