Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες

Recommended Posts

καλησπέρα,

πελάτης μου θέλει να δηλώσουμε αυθαιρεσίες που έχουν γίνει στην κατοικία του της οποίας η οικοδομική άδεια έχει βγει και στην οποία αναφέρεται σαν ιδιοκτήτης σε οικόπεδο με άλλες κατοικίε σα συγκρότημα ανεξάρτητων διώροφων εξοχικών κατοικιών με αρ. πρωτ. ..../05.08.03, Εντωμεταξύ στο "πωλητήριο αστικού ακινήτου" ημερομηνίας 08.08.2003 αναφέρεται ότι ο πελάτης μου αγόρασε μια διηρημένη αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία εκτασης 300 τ.μ.

Δηλαδή πρώτα έγινε η αιτηση στην πολεοδομία για την άδεια και μερικές μέρες μετα η σύσταση καθέτων και η αγορά του πελάτη μου μιας απο αυτές.

Ποια η γνωμη σας? μπορώ να ρυθμίσω τις αυθαιρεσιες του πελάτη μου στην κατοικία του χωρίς πρόβλημα?

Αν ναι τι θα γίνει με το τοπογραφικό της άδειας που θα ανεβει στο σύστημα το οποίο θα δείχνει το ενιαίο οικόπεδο και όχι την κάθετη ιδιοκτησια ή μηπως πρέπει να ανεβάσω το τοπογραφικό που συνοδεύει τη σύσταση?

Απ οτι γνωρίζω έχει γίνει ρύθμιση αυθαιρεσιών στον ίδιο νόμο σε άλλη κάθετη τις ίδιας άδειας από συνάδελφο.

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υποθετω οτι καποιος ειχε ενα οικόπεδο, εβγαλε μια αδεια για διαφορες ανεξαρτητες ΟΙ, εκανε συσταση καθετων και ο πελατης σου αγορασε μια απο αυτες.

Ολα νομιμα.

Καθε ενας τακτοποιει μονος του τις αυθαρεσιες που εχει εντος της ΟΙ ή και του "τμηματος"  οικοπεδου που εχει αποκλειστικη χρηση.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dimitris αυτό που με παραξένεψε είναι οτι η αδεια βγήκε στα ονόματα των αγοραστών ενώ 3 μέρες μετά εγινε η σύσταση καθετης και την ίδια μέρα η πώληση τους

 

Edited by anpap

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και προφανως εγινε εκχωρηση των δικαιωματων εκ της υπ' αριθ....αδειας, αρα θα το εχτιζαν μονοι τους...

Ετσι ηταν το σωστο.

[μπορει και να μην το εβαλαν...]

Share this post


Link to post
Share on other sites

οκ ευχαριστω και παλι

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε οικόπεδο εκτός σχεδίου που θα γίνει κάθετη τα 2 κτίρια συνδέονται μεταξύ τους με πέργκολα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό?

Ρωτάω επειδή το όριο της καθέτου  θα τέμνει την πέργκολα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το γεωτεμάχιο εκτός οικισμού και εκτός σχεδίου ονομάζεται γήπεδο και όχι οικόπεδο.

Πως θα γίνει η σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών σε εκτός σχεδίου;  Θα κάνετε εφαρμογή του Αρθρου 98 μετά την τακτοποίηση αυθαιρεσιών;

Ναι υπάρχει ζήτημα καθώς έχεις κτιριακή κατασκευή που πατάει σε δυο διαφορετικές τμήματα καθέτων, δηλαδή σε δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες. Πρέπει να αποξηλωθεί η πέργκολα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι , με το άρθρο 98 μετά την τακτοποίηση αυθαιρεσιών. Εκτός απο την πέργκολα υπάρχει επίσης, και διαμόρφωση του χώρου με μονοπάτι από σκυρόδεμα, παρτέρια κλπ που και αυτά θα τέμνονται από την κάθετη. Χρειάζεται και αυτά να αποξηλωθούν ? Δεν είναι υπερβολή?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναφέρομαι στις κατασκευές που συνδέουν τα δυο κτίρια, όχι στις διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.