Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

- αυτο το "μπανιο" εχει χτισθει μεσα στην άλλη καθετη.

Σε ποιάς καθετης τον σδ  υπολογισθηκε?

Θεωρητικα

ή πήρε η "1"  απο τον  σδ της "2", αρα αυτη εχτισε λιγωτερα

ή η "2" εχτισε χωρις να δειξει το "μπανιο", αρα, σημερα,  με βαση τους τιτλους εχει χτισει περισσοτερα τμ

 -Ειναι ισογειο, χωρις οροφο απο πανω?

-Αφου ολες οι αλλες εχουν τακτοποιηθεί, πώς τακτοποιησε ο "2" αυτο το μπανιο?

Για αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα που παραμενουν  σε κοινη χρηση, ισχυει το 98 παρ. 9...

Θα εκδοθεί ΥΑ.  Ετσι λέει.

μπλεξ'

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα DimitriGM και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου.

Το θέμα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι ο μηχανικός που συνέταξε το Δ.Κάλυψης αντιμετωπίζει το σύμπλεγμα μεζονετών ώς ένα κτίριο ("ΚΤΙΡΙΟ Γ") επομένως δεν "μοιράζει" το Σ.Δ για κάθε αυτοτελή μεζονέτα για να έχω μια πιο συγκεκριμένη εικόνα. Απλά αναφέρει όλους τους συντελεστές αντιμετωπίζοντας τα ως ένα κτίριο και σαν ένα οικόπεδο. Σημειώνεται πως και στη σύσταση έτσι αναφέρεται. Το μόνο που αναφέρει η σύσταση για κάθε μεζονέτα είναι τον αποκλειστικό χώρο που αντιστοιχεί σε κάθε μία και τα χιλιοστά επί του όλου οικοπέδου της κάθε μιας. Επίσης τονίζει πως το μόνο κοινόχρηστο αυτών είναι ο βόθρος. Επομένως:

- Δεν φαίνεται σε ποιας κάθετης ΣΔ υπολογίσθηκε. Η κάθε κάθετη ιδιοκτησία αποτελείται από 1ο, ισόγειο και υπόγειο. Δεν πατάει ο όροφος πάνω από το μπάνιο, ούτε επεκτείνεται το υπόγειο από κάτω του. Αφορά μόνο το ισόγειο.

- Στην υπάρχουσα κατάσταση των καθέτων ιδιοκτησιών, πρακτικά, ο "1" έχει μπέι (μπάνιο) στα όρια αποκλειστικής χρήσης του "2".

- Ο μηχανικός του "2" τακτοποίησε το μπάνιο του "1" ως Υ.Δ και Υ.Κ σε ισόγειο χώρο. Όταν μιλήσαμε και τον ρώτησα γτ το τακτοποίησε μου είπε επειδή ανήκει μέσα στα όρια της καθέτου του "2". Με λίγα λόγια, από αυτά που καταλαβαίνω ο "2" πλήρωσε το πρόστιμο του "1" (του πελάτη μου). Θα μπορούσα να επικαλεστώ ότι έχει πληρωθεί από άλλο Α/Α άραγε?

- Όσον αφορά το κοινόχρηστο βόθρο, κοίταξα το άρθρο 98 άλλα πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως να το αντιμετωπίσω. Στις φώτο (δεξιό τμήμα) φαίνεται το couranglais και το μπάνιο.

Κάθε βοήθεια σας θα είναι πολύ χρήσιμη και συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά όπως είπες και συ DimitrisGM είναι μπλέξιμο.

IMG_20200625_111617.jpg

IMG_20200625_111626.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα συνάδελφοι,

έχω την εξής περίπτωση :

τρεις κάθετες και μελλοντική δόμηση (κάθετη) στον ίδιο χώρο αποκλειστικής χρήσης όπως έχει οριστεί στο συμβόλαιο και φαίνονται στο παρακάτω σχήμα

με τα αντίστοιχα ποσοστά τους . μιλάω για το βόρειο τμήμα του οικοπέδου όπου έχει οριστεί χώρος αποκλειστικής χρήσης 429,85 μ2.

ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος για όλες.

ερώτηση

1. πως αντιμετωπίζω την περίπτωση αυθαιρεσιών στον χώρο αποκλειστικής χρήσης εκτός των καθέτων που είναι στην ουσία τα τρία κτίσματα. και η μελλοντική δόμηση?

2. σε περίπτωση που θέλει να κτίσει στην μελλοντική δόμηση 27,53% που αντιστοιχούν σε 203.15 μ2 εξ αδιαιρέτου επί του συνολικού οικόπεδου πως θα υπολογίσω τι μπορεί να κτίσει?

επιτρεπόμενα στοιχεία  ΣΔ 0,8 και κάλυψη 60%

3. και τι γίνεται σε περίπτωση που έχει κάποια αυθαιρεσία και σε κάποια κάθετη (κτίσμα) στην ουσία έτσι όπως έχει οριστεί στο συμβόλαιο? πόσες δηλώσεις πρέπει να κάνω ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας συνάδελφοι.

120085939_639085363475090_4664876051833980090_n.jpg

Edited by AnestisK
Link to comment
Share on other sites

δες το αρθρο 107 παρ. 2

Ειναι ο ίδιος ιδιοκτητης.

Επομενως, εάν με τις τακτοποιήσεις εχει καλυφθει ο σδ.

δεν μπορεις να χτισεις τπτ άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Σε οικόπεδο με διώροφη κατοικία και διάφορες άλλες επιπλέον κατασκευές, έχει γίνει σύσταση δύο και μοναδικών καθέτων ιδιοκτησιών, εκ των οποίων ιδιοκτήτης σήμερα είναι ο ίδιος με πλήρη κυριότητα 100% επομένως κατέχει το 100% του οικοπέδου. Μπορεί να γίνει μια ενιαία δήλωση στο Ν. 4495 για όλα τα αυθαίρετα σαν να παραλείπουμε τις κάθετες, εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι ένας και μοναδικός; Ο σκοπός είναι να γίνει η υπαγωγή στο Ν. ώστε να μπορέσει έπειτα ο ιδιοκτήτης να καταργήσει τις κάθετες και να κάνει σύσταση οριζοντίων.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι κατ1, σε καμμία από τις δύο, έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις, όπως λέγαμε και σε άλλο θρεντ, θέλει όμως πολύ προσοχή για να μην γίνει λάθος. 

Ουσιαστικά το αντιμετωπίζεις σαν να έκανες δύο διαφορετικές δηλώσεις. Το πρόστιμο δεν πρέπει να βγει λιγότερο για να είναι σωστή η δήλωση και αυτό θα είναι το κριτήριο σε όλες σου τις επιλογές. Δλδ η κάθε κάθετη θα πάρει % υπέρβασης (άρθρο 100 παρ 2) και κατηγορία (*) ανάλογα με τα χιλιοστά της και λοιπές παραβάσεις ανάλογα με τον αναλυτικό της, χωρίς συμψηφισμούς.

Ένα πράγμα που μπορεί να γλυτώσεις ενδεχομένως είναι η μετακίνηση κτιρίου κατ3, το οποίο, στο μυαλό μου τουλάχιστον καλώς να χρεωθεί μια φορά και να μοιραστεί στους συνιδιοκτήτες (πιο πολύ αφορά οριζόντιες, αλλά μπορεί να τύχει και σε κάθετες), αφού μια φορά κουνήθηκε το κτίριο.
Βέβαια στις κάθετες έχουμε το αντίθετο πρόβλημα, μπορεί να έχουμε δυο κτίρια και τα δύο μετακινημένα, οπότε θα έπρεπε να πάρουν από μια κατ3 το καθένα, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται να κάνεις μια δήλωση, αλλά θα πας σε δύο. Εκτός κ αν θέλετε κ εσύ κ ο ιδιοκτήτης να το ρισκάρετε για 250€. Εγώ δεν θα το δοκίμαζα (κ πιο πολύ για σένα το λέω, ο ιδιοκτήτης πάντα μπορεί να πεί "ααα ο μηχανικός, εγώ τι ξέρω από αυτά").

Μπορείς να κάνεις 3 δηλώσεις 1 κοινή και 2 ανα κάθετη και να συγκρίνεις για να δεις αν είσαι οκ. Εγώ πλέον τους υπολογισμούς τους κάνω στο χέρι για να μη γεμίζει το σύστημα σκουπίδια, αλλά και γιατί προσφέρει πολύ καλύτερη εποπτεία (ουσιαστικά μιλάμε για ένα μακροσκελή πολλαπλασιασμό, όχι για τπτ διαφορικές, αλλά από την άλλη έχεις το παράρτημα να σε καθοδηγεί - προχτές πέρναγα όλες τις φωτο από κατ5 να δω ποιες είνα οι ψηλές! -ποτέ δεν θυμάμαι τον συντελεστή ύψους όταν το κάνω από το σύστημα).

Κατά τα άλλα γλυτώνεις χαρτούρα κ αγγαρεία, την οποία, όπως έχω κάνει και δεν προτίθεμαι να ξανακάνω, αλλά και βλέπω γύρω μου να γίνεται, δεν θα την πληρωθείς, επομένως μπορεί να πετύχεις μια πιο αξιοπρεπή τιμή για τη δουλειά που θα κάνεις. Και μπορεί στις 2 ιδιοκτησίες να μην είναι αρκετά σημαντικό αυτό, αλλά για παραπάνω από δύο σίγουρα είναι.

* Από την εγκύκλιο 2/31.5.2019:

Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου.

Οπότε αυτό μπορείς να το εκμεταλλευτείς, αν σε ευνοεί, κατά το δοκούν, ειδικά στην περίπτωση σου που δεν απαιτείται συναίνεση, ακόμα και σε ξεχωριστές δηλώσεις. Φυσικά προσοχή στους ειδικούς περιορισμούς (προκήπια κλπ).

Αυτά πάω να ταϊσω τα γατιά!

Link to comment
Share on other sites

σωστα ολα αυτα

αλλά εγω θεωρω οτι η συσταση καθετου
κοβει" το οικοπεδο σε δυο...αρα καθε "τμημα" ειναι ξεχωριστο οικοπεδο

[με μονον περιορισμο οτι ο σδ -αρα και οι αυθαιρεσίες-  υπολογιζεται με βαση τα χιλιοστα του  καθε "τμηματος" στο ολο οικοπεδο]

πλεον αυτου

nimitrou,

δεν καταλαβα  τι ακριβως θελετε να κανετε οταν λες

"Ο σκοπός είναι να γίνει η υπαγωγή στο Ν. ώστε να μπορέσει έπειτα ο ιδιοκτήτης να καταργήσει τις κάθετες και να κάνει σύσταση οριζοντίων.?

εχεις μιλησει με συμβ/φο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μια δήλωση για κάθε κάθετο.

Και στην "κατάσταση" που είναι τώρα, μπορεί να γίνει ΣΟΙ σε κάθε κάθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κτίσμα τοποθετημένο σε δύο κάθετες, του ιδίου ιδιοκτήτη.

Πώς το αντιμετωπίζω, εφόσον είναι ενιαίος φορέας, με μια δήλωση ή με δύο;

Εκτός από την κατοικία υπάρχουν και διάσπαρτες ανεξάρτητες αποθήκες/στέγαστρα σε κάθε μία από τις κάθετες.

Link to comment
Share on other sites

γηπεδο  ή οικοπεδο?

υπαρχουν αλλοι συνιδιοκτητες?

εχει εκδόσει και πότε,  καποια ΟΑ?

εκτος απο καθετη, εχε συστησει  και  ΟΙ επι των κτισματων?

δες και εδω

κουκουτση.pdf 817 kB · 52 downloads

τι  αναφερει για την καταργηση ή την συσταση ΟΙ...

παρ. 10.

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.