Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Δεν μου έχουν δώσει τη τακτοποίηση. αλλά αφορά σε αυθαιρεσία σε κ.χ. ¨Όπως και η αποθήκη στον ακάλυπτο, όπως και μια εξωτερική σκάλα που "αυτονομεί" το υπόγειο. Ρωτάω αν είναι σωστό να υπάρχουν διαφορετικές δηλώσεις για έναν κ.χ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πλεον των οσων ρωταει ο παυλος

και πώς θα κανεις την τακτοποιηση στα κοινοχρηστα, που παραμενουν κοινοχρηστα.

Στο 98/9 λεει οτι "περιμενουμε την εκδοση υπουργικης αποφασης"

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούμε να περιμένουμε τόσο Δημήτρη, εμένα σήμερα μου έτυχε να δηλώσω αριθμό δήλωσης ακινήτου όταν καταγράφηκε κατά τη δημιουργία της ηλ. του ταυτότητας. Δεν μπορούσα να πω του ιδιοκτήτη, περιμένετε άλλα ν χρόνια όταν το υπουργείο έχει αργήσει 6 να το κάνει. Ακόμα περιμένουμε τις α/φ. Να το δηλώσει, νομίζω ο νομ. λέει 1 δήλωση ανά ιδιοκτήτη, οπότε "λογικά" τα κοινόχρηστα με άλλη, να κάνει 2 να το χαρεί και η ίδια και ο ιδιοκτήτης να τα παραλάβει περιποιημένα. Και σωστά

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, το 98 παρ. 9 οριζει αυτα που αναφεραμε.

Το τί θα κανει καθε ενας, εξαρταται απο την κριση του.

Και, απο μια αποψη,  μαλλον καλα κανεις, διοτι,

αν εσυ δεν δηλωσεις αυτα τα τμ των κοινοχρηστων, επειδη περιμενεις τον υπουργο να βγαλει κάποτε μια καποια αποφαση

δεν ξεχναμε οτι

στον Δημο πρεπει αυτα να δηλωθουν μεχρι 31-3 ή να τακτοποιηθουν και δηλωθουν οπωσδηποτε μεταξυ 31-3 και 30-6

για να  μην εχουν προστιμα και αναδρομικα.

Με  το "σχεδιο" του  αρθρου  98/9, ολα αυτα  θα δηλωθουν  οταν  βγει η υπουργικη απόφαση,

αλλα, τότε, πιθανον  θα εχουν περασει οι προθεσμιες

και θα πληρωνουν αναδρομικα απο το  2009...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τη κατηγορία ενα,όπου έχω υποχρέωση για υποβολή ανά οριζόντια,δεν μπορώ να κάνω μια δήλωση για μια ολόκληρη οικοδομή; Γτ πρέπει να γίνει μία ανά ο.ι.και μια για κ.χ. ; Μου διέφυγε κάτι;

άρθρο 99 α)αίτηση : 

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Υπάρχει μια τριώροφη οικοδομή με Σύσταση Ο.Ι. Κάθε όροφος βγήκε με διαφορετική άδεια, διαφορετική χρονιά ο καθένας. Στην ισόγεια Ο.Ι, για την οποία θα γίνει μεταβίβαση, κατά την ανέγερση της έγινε μια αυθαίρετη επέκταση προς τον ακάλυπτο χώρο.

Η Ο.Ι του 1ου ορόφου ανήκει κατά πλήρη κυριότητα σε κάποιον άλλο.Η Ο.Ι. του 2ου ορόφου ανήκει κατά ψιλή κυριότητα στο γιο της εν λόγω ιδιοκτήτριας του ισογείου και η επικαρπία ανήκει στην ίδια.

Θα χρειαστούν τυχόν Υ/Δ συναίνεσης και από ποιους?

Χωρίς να είμαι σίγουρος,  αφού ολόκληρη η οικοδομή δεν ανεγέρθηκε ενιαία αλλά τμηματικά με διαφορετικές άδειες, τότε δεν ισχύει ότι η αυθαιρεσία έγινε κατά την ανέγερση της όλης οικοδομής οπότε θα χρειαστούν Υ/Δ από τους συνιδιοκτήτες και των άλλων δύο Ο.Ι ? Για την Ο.Ι του 2ου ορόφου όπου η επικαρπία ανήκει στην ίδια ιδιοκτήτρια του ισογείου και η ψιλή κυριότητα στο γιο της, μπορεί να ζητηθεί μια Υ/Δ από την ίδια μόνο? Μιας και ο γιος της είναι Αμερική. Ή μπορεί να παραληφθεί αφού είναι η ίδια ιδιοκτήτρια?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Σε μια τετραώροφη οικοδομή-κατάστημα στο ισόγειο και σε κάθε όροφο 2 διαμερίσματα βασει ΟΑ- . Επίσης έχει γίνει και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας . Σε κάθε όροφο πλέον τα 2 διαμερίσματα έγιναν ένα . Σε κάθε όροφο θα έχω τη παράβαση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης?  Επίσης μεγάλωσε και το κλιμακοστάσιο 10 τμ Πάλι σε κάθε όροφο θα έχω ΥΔ  ΚΧ 10 τ.μ.? ευχαριστώ

Edited by gountas
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, sissy_arch said:

Αν εξαιρέσουμε τη κατηγορία ενα,όπου έχω υποχρέωση για υποβολή ανά οριζόντια,δεν μπορώ να κάνω μια δήλωση για μια ολόκληρη οικοδομή; Γτ πρέπει να γίνει μία ανά ο.ι.και μια για κ.χ. ; Μου διέφυγε κάτι;

Επειδή θα με ενδιέφεραν και εμένα οι απόψεις σε αυτό το θέμα, να ανακεφαλαιώσω τα δεδομένα της @sissy_arch, επειδή νομίζω κάπου έγινε μια μικρή σύγχυση (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει και εμένα).

Έχουμε οικογενειακή πολυκατοικία, όπου φαντάζομαι συναινούν όλοι οι συνιδιοκτήτες της να γίνει τακτοποίηση. Κατά περίπτωση, κάποιες αυθαιρεσίες έχουν γίνει από μεμονωμένους ιδιοκτήτες, αλλά σε κοινόχρηστους χώρους. Άλλες εντός των ΟΙ και ίσως κάποιες σε κοινόχρηστους χώρους με κοινόχρηστη χρήση. Κάποιες εξ αυτών, που αφορούν στη μία από τις ΟΙ, έχει ήδη τακτοποιηθεί με άλλον νόμο.

Ο sissy_arch αναρωτιέται, εάν μπορεί να τακτοποιήσει όλο το κτήριο σε μια δήλωση και κατ' επέκταση, πως θα οργανώσει τη φόρμα του συστήματος σε φύλλα καταγραφής. Επί πλέον την ήδη τακτοποιημένη επιφάνεια, εάν θα την απαλλάξει από τον υπολογισμό του προστίμου και απλά θα περιγράφει στην ΤΕ την τακτοποίηση της. Εκτός αν εννοεί πως δεν έγινε τότε ορθά, θα την συμπεριλάβει στον υπολογισμό του προστίμου και θα βάλει το ποσό που έχει καταβληθεί ως προηγούμενη πληρωμή. Μέχρι εδώ αυτά καταλαβαίνω.

Έστω λοιπόν (ακόμα και από καπρίτσιο) κάποιος κάνει μία δήλωση για το παραπάνω ακίνητο, θα μπορούσε να χωρίσει τις αυθαιρεσίες ως εξής:

- Τόσα ΦΚ όσα και οι ΟΙ που έχουν αυθαιρεσίες, όπου σε κάθε φύλλο εντάσσονται οι καθεαυτές αυθαιρεσίες των ΟΙ, αλλά και εκείνες σε κοινόχρηστους χώρους που ιδιοχρησιμοποιούνται από τους ιδιοκτήτες της αντίστοιχης σε κάθε φύλλο ΟΙ.

- Ένα ΦΚ, για τις κοινόχρηστες αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους (θα έβαζα εδώ και διαφ. διαμερισμάτωση αν υπάρχει, τόσες φορές όσοι οι όροφοι στους οποίους έχει εκτελεστεί). Εδώ τα ποσοστά επιβάρυνσης θα είναι λογικά >200%, αφού οι κοινόχρηστοι δεν θα έχουν χιλιοστά. Το μόνο ίσως κώλυμα εδώ είναι αυτή η διάταξη που λέει και ο dimitris_gm στον 4643

Παράθεση

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται η διαδικασία υπαγωγής στον παρόντα νόμο των αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής που δεν έχουν απολέσει την κοινόχρηστη χρήση, ο επιμερισμός του ενιαίου ειδικού προστίμου και των λοιπών δαπανών μεταξύ των συνιδιοκτητών και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

αλλά μπορεί νομίζω να παρακαμφθεί.

- Ή μήπως αντιπροτείνετε ότι δεν μπορούν να γίνουν τα παραπάνω για κάποιον λόγο;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.