Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Στο ισόγειο κτίριο βάσει σύστασης υπάρχουν πέραν της μιας, οριζόντιες και  έχουν παρακρατηθεί και χιλιοστά για τον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ισόγεια κατοικία είναι η μοναδική στο οικόπεδο, και είναι μία Ο.Ι., επίσης δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο κάτι για χιλιοστά στον αέρα.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλησαντες

Δεν ειναι λογικο με την συσταση ΟΙ σε ενα οικοπεδο, να εξαντλουνται ολα τα χιλιοστα σε μία ΟΙ

...ακομα και εάν εχει εξαντλήσει τον  σδ....

Αρα, να δεις ξανα την "συσταση" και τι αναφερει για την κατανομη των χιλιοστων.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

κλασική περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου εξώστη σε συνέχεια Η/Χ ο οποίος έκλεισε και έγινε δωμάτιο. Τακτοποιώ τον Η/Χ και τον εξώστη ο οποίος υφίσταται από την αρχή και ο συμβολαιογράφος για να γίνει η μεταβίβαση θέλει συναίνεση συνιδιοκτητών και τροποποίηση της σύστασης λόγω του εξώστη. 

Έχει δίκιο ? 

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα. Έχω αποφασίσει να κάνω κοινή δήλωση για τις οριζόντιες μιας πολυκατοικίας με άδεια επί ΓΟΚ 1ΤΟ 999.Πέρα από τις ρυθμίσεις της κάθε οριζόντιας παρατηρώ ότι το κλιμακοστάσιο έχει κατασκευαστεί διαφορετικά από της άδειας αντι για 4,7χ 3,3 =15,51 έχει κατασκευαστεί 5χ3,5=17,5 τ.μ.και με μία μεταφορά στη θέση κατά 1 μέτρο.

 Η Υπέρβαση αυτή ειναι παράβασης ΚΧ η ΒΧ¨?

Την μετατόπιση την χρεώνω και στον αναλυτικό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα,

Σε οικοδομη με οριζοντιες ιδιοκτησιες, σε περιπτωση που στον ακαλυπτο του οικοπεδου υπαρχει ενα αυθαιρετο οπως πχ. στεγαστρο, η τακτοποιηση αυτου του αυθαιρετου που βρισκεται σε κοινοχρηστο χωρο πως γινεται?

α)Πρεπει να γινει τακτοποιηση οπου στη δηλωση θα αναγραφουν τα ονοματα ολων των ιδιοκτητων της οικοδομης?(παρολο που το στεγαστρο το εκανε ενας μονο ιδιοκτητης αλογιστα)

β)Αν καποιος  ιδιοκτητης θελει να κανει τακτοποιηση στο διαμερισμα του ελεγχει το διαμερισμα του και μονο ή μπορει να βαλει στην ιδια δηλωση και το αυθαιρετο του ακαλυπτου? Αν αυτο μπορει να γινει θα θελει και Υ/Δ απο τους υπολοιπους συνιδιοκτητες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω κολλήσει ρε παιδιά... Σε οικοδομη με ισόγειο πλήρη κυριότητα στον Χ, (100%) και οροφο με επικαρπία στον ΙΔΙΟ Χ, (100%)  και ψιλή κυριότητα σε κορη, (100%)....  τι ποσοστά βάζω ?

Ξέρω οτι μπορει να κανει δηλωση για ολοκληρο μονο ο Χ, ως επικαρπωτής και κύριος. Στους ιδιοκτήτες βαζω μονο τον Χ με ποσοστό 100% ή και την κόρη? Αν βάλω και την κόρη βεβαια, δεν μπορω να βάλω και στους δυο 100% ποσοστό και δεν υπάρχει πουθενα φυσικά, η επιλογη ή ο διαχωρισμός του είδους κυριότητας.

Μήπως πρέπει να το πάω με το ποσοστό των ορόφων επι του οικοπέδου?(το ισόγειο έχει 33,3% και ο όροφος 66.6%)  Δηλαδη να γράψω Χ με ποσοστό 33,3% και κόρη με ποσοστό 66,6%? καταλαβαινουμε βεβαια όλοι οτι αυτο δεν ισχύει στην πραγματικότητα.... αλλα όπως εχω διαβάσει και σε προηγούμενες απαντήσεις - άλλο τι γράφουμε εμείς άλλο οι λογιστές και άλλο οι συμβολαιογράφοι.....

 

Link to comment
Share on other sites

θα πας ανα ΟΙ

 Και ο επικαρπωτης  μπορει και ο ψιλος κυριος

Γραφεις τον επικαρπωτη με 100% [κι αν θες γραφεις στις παρατηρησεις οτι το 100%  της ψιλης το εχει ο....ή το αντιθετο.]

Ο πληρης κυριος παει μονος του....

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dimitris GM said:

θα πας ανα ΟΙ

 Και ο επικαρπωτης  μπορει και ο ψιλος κυριος

Γραφεις τον επικαρπωτη με 100% [κι αν θες γραφεις στις παρατηρησεις οτι το 100%  της ψιλης το εχει ο....ή το αντιθετο.]

Ο πληρης κυριος παει μονος του....

 

 

Αν κατάλαβα καλά εννοείς να βάλω μόνο τον έναν απο τους δυο.

Εγώ προς το παρόν έχω βάλει τον πατέρα που έχει και πλήρη κυριοτητα στο ισόγειο 100% και την επικαρπία στον όροφο 100% και στο ποσοστό έχω βάλει  100%. Στα διάφορα εγγραφα (υ.δ, Τ.Ε.) έχω ΄γράψει για την ψιλη κυριιότητα της κόρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.