Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Η αυθαιρεσία μου αφορά επέκταση εξώστη Δηλαδή η Κατηγορία 3 ή λοιπή παράβαση (δεν εχω ελένξει ακόμα γα το 20% που ζητα η κατ 3)

 

σε ευχαριστώ πολύ...Υπάρχει κάποια εγκύκλιος, νόμος ή ερωτοαπάντηση απο ΤΕΕ για αυτό? να το εχω σαν αποδεικτικό στοιχείο  

Edited by chroussis
Link to comment
Share on other sites

η πρώτη τροποποίηση του νόμου (βλ. Ν. 4546/18)

άρθρο 98 παρ. 5.  Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ 
ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η 
υπαγωγή  αυτών  στον  παρόντα,  χωρίς  τη  συναίνεση  των  λοιπών  συνιδιοκτητών,  μόνο  στις  εξής 
περιπτώσεις : 
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή  
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται,

σε περίπτωση που έχω οριζόντιες ιδιοκτησίες σε ένα οικόπεδο- ένα συγκρότημα με κατοικίες μικρές δίπλα δίπλα. Αλλά οι δύο κατοικίες κατασκευάστηκαν αντί οριζόντια κάθετα του ενός ιδιοκτήτη και ο δεύτερος ιδιοκτήτης έκανε αντί ορθογώνιες κάποιες τετράγωνες κατοικίες. Δηλαδή καταλαμβάνουν κοινόχρηστο χώρο διαφορετικό από αυτό που προβλεπόταν. Μπορεί να κάνει ο ένας την αίτηση με απλή συναίνεση του δεύτερου μόνο για την πρώτη περίπτωση; Και όταν αποφασίσει ο δεύτερος να ρυθμίσει τις δικές του να συναινέσει ο πρώτος; Αν ναι πρέπει να υπολογίσω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης ότι φτιάχτηκε σε άλλο σημείο ;

Link to comment
Share on other sites

-εχει γινει συσταση καθετων? πόσες? πότε?

-εχουν προσδιορισθει τα "τμηματα" καθε μιας καθετης?

-τι σημαινει οτι  καταλαμβανουν  "διαφορετικο κοινοχρηστο απο αυτο που προβλεπονταν"

τι προβλεψη -μπορει να - υπηρχε για κτισιμο σε "κοινοχρηστο"

 

κανε ενα σχεδιακι με τις καθετες , τις χρησεις, τους ακαλυπτους τα κοινοχρηστα

και τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαμέρισμα έχει ως παρακολούθημα θέσης στάθμευσης σε πυλωτή.Ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει το τη θέση αυτή με γκαραζόπορτα και τοιχοποιία. Το ερώτημά μου είναι εάν νομικά 

μπορεί να τακτοποιηθεί καθότι είναι κοινόκτητος χώρος. Θα χρειαστώ τη συναίνεση των συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω μια περίεργη περίπτωση οικοδομής με Ο.Α. του 1975 (Δεκέμβριο, άρα δεν είμαι κατ1) στην οποία καλούμε να τακτοποιήσω ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου. Στην οικοδομική άδεια φαίνετε ένα οικόπεδο 384 τμ με 1 οικοδομή, χωρισμένη στα δύο με δύο ξεχωριστά κλιμακοστάσια.

Στα συμβόλαια του ιδιοκτήτη, στην σύσταση Ο.Ι. φαίνετε 1 οικοδομή σε οικόπεδο 192 τμ (384/2). Στον πελάτη μου κατέληξε το οικόπεδο μετά από κληρονομία και τα μοίρασαν τα αδέρφια μεταξύ τους με συμβόλαιο διανομής ακινήτων.

Οπότε από ότι καταλαβαίνω πάω με ΟΧΙ στην Ο.Α. λόγο κατάτμησης

Στα σχέδια της Ο.Α. στο κομμάτι που αφορά το δικό μου τμήμα οικοδομής, φαίνεται 2 διαμερίσματα στον όροφο, ενώ στα συμβόλαια και στην πραγματικότητα φαίνετε ένα. Οπότε εδώ έχω διαμερισμάτωση. Επίσης έχω και διαμερισμάτωση σε σχέση με την διπλανή οικοδομή, έχει μικρύνει το διαμερισμά μου κατά 50εκ. Έχει μετατοπιστεί ο τοίχος του διπλανού τμήματος της οικοδομής προς το δικό μου. Το χρεώνω σαν διαμερισμάτωση, η λόγο της «κατάτμησης» θα πρέπει να το χειριστώ διαφορετικά?

Επίσης έχει μετατρέψει, εκ κατασκευής, ένα κομμάτι 0,8Χ3 κλιμακοστασίου σε εξώστη, (μίκρυνε το κλιμακοστάσιο και δημιουργήθηκε εξώστη) και μετέπειτα το έκλεισε με τζαμαρία και το έκανε αποθήκη, και έκανε και από πάνω σαν οροφή ένα ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια.

Σκέφτομαι να χρεώσω με αναλυτικό την δημιουργία εξώστη, παρόλο που στα σχέδια το κομμάτι εκείνο ήταν κλιμακοστάσιο, και μετέπειτα με Υ.Δ. το κλείσιμο του, και με μια Λ.Π. το στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

"Στα συμβόλαια του ιδιοκτήτη, στην σύσταση Ο.Ι. φαίνετε 1 οικοδομή σε οικόπεδο 192 τμ (384/2). Στον πελάτη μου κατέληξε το οικόπεδο μετά από κληρονομία και τα μοίρασαν τα αδέρφια μεταξύ τους με συμβόλαιο διανομής ακινήτων. "

 

ξαναδες τα συμβολαια τι λενε...Γιατι να μην ειναι καθετη???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.