Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, μηχανικάρα :-D said:

Για την ακρίβεια η δική μου περίπτωση αφορά μια πόρτα που έξω από αυτή στην σύσταση ΟΙ φαίνεται ότι είναι άλλη ΟΙ, ενώ στην υφιστάμενη κατάσταση είναι κοινόχρηστος χώρος (διάδρομος). Συναίνεση δεν υπάρχει γιατί ο γείτονας δεν αποδέχεται την υφιστάμενη κατάσταση. Είναι λάθος να νομιμοποιηθεί η πόρτα;

κανε ενα απλο σχεδιακι

τι δειχνει  η αδεια και τι η συσταση και ποια αυθαιρεσια υπαρχει

Εαν θεωρησουμε οτι η μεσοτοιχια προς τον διαδρομο ανηκει το διαμερισμα, τοτε, η διανοιξη πορτας σε δικο σου τοιχο δεν αφορα τα κοινοχρηστα.

Για "επεκταση" σε κοινοχρηστα, συναινεση δεν χρειαζεσαι και δεν τον ρωτας.

Αλλού ειναι τα προβληματα

 

Link to comment
Share on other sites

Στη σύσταση φαίνεται μεσοτοιχία μεταξύ δύο ΟΙ για αυτό προβληματίζομαι. Ο πελάτης μου είναι η ιδιοκτησία Β

IMG_20200222_190202.jpg

IMG_20200222_190256.jpg

Edited by μηχανικάρα :-D
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

σχέδιο της οριζοντίου κατισχύει? Υπόγειο οικοδομής, φτιάχνεται μια θέση στο υπόγειο της οικοδομής το οποίο το δείχνει το σχέδιο σύστασης, δεν το δείχνει όμως το σχέδιο ο. αδ. Οι διαστάσεις της θέσης είναι μικρότερες των 4,5 χ 2,25 σε ερώτηση μου πως σκέφτηκαν να κάνουν πιο μικρές θέσεις, μου είπαν μα τότε υπήρχαν τα smart το κάναμε να παρκάρει εκεί κάποιο smart, κάποιο toyota iq, κάποιο μικρό αυτοκινητάκι/ ηλεκτρικό ακόμα.

Η ερώτηση σήμερα είναι τακτοποιούνται και τι είδους κατηγορίας παράβαση να το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σε μια πολυκατοικία, με αυθαίρετη επέκταση των εξωστών, αυθαίρετη αποθήκη στον ακάλυπτο και αυθαίρετη επέκταση υπογείου, μπορώ να κάνω μια ενιαία δήλωση για όλα, δηλαδή, και όλες τις ΟΙ και τους κοινόχρηστους;

Επίσης, στη πυλωτή έχουν ένα αυθαίρετο διαμέρισμα, το οποίο τακτοποίησε λένε άλλος συνάδελφος.Αυτό θα πρέπει να το συμπεριλάβω και να αφαιρέσω το πρόστιμο;

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Εχεις και αυτη την αυθαιρετη αποθηκη στον ακαλυπτο..[.δεν λες ποιος την εκανε..]

εχεις και εκεινο το υπογειο που ξεχειλωσε προςτον ακαλυπτο....

Εχεις και εναν που πηγε μονος του, αρα δεν εχεις "το συνολο"  που λεει αυτη η περιεργη διαταξη...

αρα, καθε ενας χωριστά και χώρια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@sissy_arch Μια δήλωση για τις αυθαιρεσίες της οριζόντιας, ξεχωριστή δήλωση για αυθαιρεσίες κοινόχρηστων χώρων κτιρίου και οικοπέδου. Επιπλέον μια δήλωση για το κτίσμα στον ακάλυπτο εφόσον δεν θα είναι κοινόχρηστο.

Το διαμέρισμα αφού τακτοποιήθηκε γιατί πας να το μπλέξεις με τις νέες δηλώσεις

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

είναι οικογενειακή η πολυκατοικία. Μένουν οι γονείς και αυτοί τα κάνανε όλα και έχουν δώσει τη ψιλή στα παιδιά. Δεν έχω θέμα συναινέσεων..

Το διαμέρισμα είναι σε χώρο που είναι θέση στάθμευσης με βάσει τη σ.ο.ι και γι αυτό ρωτάω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.