Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@danaikaterina, @dimitris GM καταρχήν ευχαριστώ πολύ. Και μιας και είστε "ζεστοι" με τις συναινέσεις τι παίζετε πλέον? Μπορώ να ρυθμίσω
επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου χωρίς? εχει 10 τροποποιήσεις το άρθρο...Αν και νομίζω ότι επειδή ο "δικός μου" εχει τη μερίδα του
λέοντος πρέπει να το έχω το 51%

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα.....να αφησεις τον...λεοντα στη μεριδα του

και να δεις αυτο.

πιο πληρες δεν γινεται

Νόμος 4495/2017 - 1.2 Νομοθεσία - Michanikos.gr

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνήθως δεν είναι στην υπαγωγή καθαυτή, βρίσκεται ένας τρόπος να γίνει στο άρθρο 98. Το πρόβλημα είναι στη μεταβίβαση που συνήθως ακολουθεί και αυτή εξακολουθεί να θέλει συναίνεση. Διότι το ότι σου δίνει ο 4495 τη δυνατότητα να ρυθμίσεις κάτι δεν σημαίνει και ότι σου ανήκει πλέον. Άρα κολλάει μετά στο ιδιοκτησίακό.

Αν σε απασχολεί απλώς η τακτοποίηση μπορέις με το 98.5 αν η κατάληψη έχει γίνει από κατασκευής ή υφισταται σε όλους τους ορόφους (αν ισχύουν και τα 2 υποτίθεται ότι μπορείς μετά να κάνεις μονομερή τροποποίηση της σύστασης, κανείς δεν ξέρει πώς και κανείς δεν έκανε) ή ακόμη απλώς με τό 98.9 επειδή το ιδιοχρησιμοποιεί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στην απλή περίπτωση γηπέδου εκτός σχεδίου το οποίο ανήκει εξ αδιαίρετου 50-50 με κτίσμα, μπορείς ένας εκ των δύο να τακτοποιήσει; Γιατί στο άρθρο 98 παρ.4 λέει " Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία...", αλλά δεν αναφέρει για τις ιδιοκτησίες χωρίς σύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω περίπτωση διώροφου κτιρίου εντός οικισμού με σύσταση που αποδίδει στον Α το ισόγειο και στον Β τον 1ο όροφο. Ο Β έχει κατασκευάσει στο δώμα αυθαίρετη αποθήκη, την οποία χρησιμοποιεί και θέλει να την τακτοποιήσει. Η απορία μου σχετίζεται με την παρ. 9, του άρθρου 98 του Ν.4495/2017.

Με βάση τον ορισμό στο άρθρο 99 - παρ. α, η δήλωση:

1. Είτε θα αφορά όλο το ακίνητο, οπότε η συναίνεση απαιτείται στην πράξη για να έχεις πρόσβαση στην ιδιοκτησία του Α,

2. Ή θα αφορά την ιδιοκτησία του Β στον 1ο όροφο, χωρίς να περιλαμβάνει την αποθήκη στο δώμα (άρα χωρίς ουσία, στην περίπτωσή μου).

Αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας την παρ. 9 του άρθρου 98, είναι ότι προτείνει να κάνω μία δήλωση η οποία θα αφορά την ιδιοκτησία στον 1ο όροφο + την αποθήκη στο δώμα (στην ίδια δήλωση). Αυτό όμως δεν εντάσσεται σε κανένα από τα 1, 2 που λέει ο ορισμός και δεν καταλαβαίνω και πώς αντιμετωπίζεται το θέμα με τον επιμερισμό των επιτρεπομένων μεγεθών.

Είναι σωστή η ερμηνεία μου; Η υπουργική απόφαση που αναφέρει έχει βγει; Μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς συναίνεση και του Α;

Link to comment
Share on other sites

Ο Α θα υποβάλει δική του ξέχωρη δήλωση αν έχει δικά του αυθαίρετα μέσα στην Ο.Ι του.

Ο Β θα υποβάλει δική του ξέχωρη δήλωση για τυχόν αυθαίρετα μέσα στην Ο.Ι  + την αποθήκη δώματος. 

Αν ο Β είχε την αποκλειστική χρήση του δώματος προχωρά χωρίς συναίνεση,

αν το δώμα είναι κοινόχρηστο τότε χρειάζεται την συναίνεση του Α για την αποθήκη.

Παραμένει πάντα ο έλεγχος για τυχόν αυθαίρετα στον κοινόχρηστο  ακάλυπτο σε κοινή δήλωση  κοινοχρήστων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.