Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

σε ιδιοκτησία ιδιώτη βρέθηκε κάποια στιγμή κατάληψη σχεδόν 1τμ κοινόχρηστου διαδρόμου πολυκατοικίας, η κατάληψη δεν παρατηρείτε σε όλους τους ορόφους, έχει γίνει πάνω από 20χρ. Είναι κατασκευή του 1991. Τακτοποιείται??

Η οικοδομή είναι μέρος συγκροτήματος με 2 πολυκατοικίες με πάνω από 12 διαμερίσματα η καθεμία, αν θα μπορούσαν να δοθούν συναινέσεις, ζητείται από όλα τα διαμερίσματα και από τα δύο κτίρια??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από εμάς τακτοποιείται μόνο με συναίνεση του καταληψία. Συμβολαιογραφικά είναι άλλη ιστορία διότι απαιτείται συναίνεση εάν δεν είναι από κατασκευής (τουλάχιστον).

Αν μιλάς για δεύτερη κάθετη τότε δε νομίζω να έχει σχέση γιατί δεν έχει κοινόχρηστα στο εσωτερικό άλλου κτιρίου.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

οταν  λες "βρεθηκε καποια στιγμη"

προφανως εννοεις   οτι εξακολουθει να υπαρχει αυτη η επεκταση.

Κατα τα λοιπα

ούτε για συναινεση ψαχνεις [αυτη εχει καταργηθει], ουτε εκ κατασκευης,  ουτε σε ολους τους οροφους ουτε αν ειναι ΟΙ και καθετη ιδιοκτησια.

Πας με το 98 παρ. 9

και μετάααα... δεν μπορεις να πουλησεις

υγ

ξεχασα να ρωτησω:

σημερα, αυτη την  ωρα,  υπαρχει νομος σε ισχύ για να προχωρησεις σε καποια τακτοποίηση???
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς ότι μπορείς να πουλήσεις, αν αλλάξει η σύσταση μετά από συναίνεση όλων (ή αν είναι από κατασκευής (τουλάχιστον)).

Το αν ισχύει ο νόμος είναι επουσιώδες για μας γιατί το υποσχέθηκε η κυβέρνηση ότι ισχύει.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

 

- για την "μονομερη τροποποιηση" δεν απαιτειται μονον το εκ κατασκευής, αλλα να ειναι η αυθαιρεσια "ιδια σε όλους τους οροφους"

ξαναδες το  αρθρο .......σχολαστικα.

- εχεις κανει αυτη την τροποποιηση  εσυ ή καποιος άλλος?

- Ξερεις ποιά ειναι η διαδικασία και ποιό  ειναι το κοστος?

Και τι γινεται αν σε μια οικοδομη οι κληρονομοι ενος ιδιοκτητη που πεθανε,  εχουν αποποιηθει και δεν υπαρχει κληρονομος  και, αρα, δεν συγκεντρωνεται το 100%,  ή, εστω, ενας απο όλους  τους ιδιοκτήτες  αρνειται...?????

 

- Σημερα  ειναι 4η μερα που εχει  ληξει ο νομος.

Με "υποσχεσεις" δεν βαφονται τα αυγα...

 

  https://www.b2green.gr/el/post/81572/chatzidakis-paratasi-gia-ta-afthaireta-mechri-tis-30-septemvriou

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνώριζα καν Συνάδελφοι ότι ο Νόμος έχει λήξει, φαντάζομαι η δήλωση Χατζηδάκη σημαίνει ότι θα παραμείνει σε ισχύ και λογικά καθώς το διάστημα του lockdown τακτοποιήσεις, αυτοψίες, εργασίες δεν γινόταν οπότε λογικό είναι να δοθεί μια 4 μηνη παράταση.
Τώρα όσο αφορά το αρχικό μου ερώτημα Dimitri και Curzodax να επανέλθω, οπότε η αυθαιρεσία θα πρέπει να έχει τελεστεί εκ κατασκευής ή νομίζω, αυτό αφορά εμάς τους Μηχανικούς προκειμένου να τακτοποιήσουμε, ή λοιπόν, έχει σημασία αυτό το "ή" να βρίσκεται σε όλους τους ορόφους, καλύτερα και εκ κατασκευής να έχει γίνει και σε όλους τους ορόφους, οπότε τότε τακτοποιούμε, να γίνει τροποποίηση σύστασης όμως θα είναι εξωφρενικά απιθανότατο διότι να συμφωνήσουν περίπου 25 ιδιοκτήτες άλλων ιδιοκτησιών που έχω εγώ, φαντάζει και είναι ακατόρθωτο σχεδόν και επίσης φαντάζομαι η τροποποίηση σύστασης θα είναι μια πολύ δαπανηρή εργασία.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

- για την "μονομερη τροποποιηση" δεν απαιτειται μονον το εκ κατασκευής, αλλα να ειναι η αυθαιρεσια "ιδια σε όλους τους οροφους"

ξαναδες το  αρθρο .......σχολαστικα.

Πρόσεξα ότι το 2018 (Ν4546) άλλαξαν το "και" σε "ή". Πέρα από αυτό να σου πω την αλήθεια δεν έχω κατανοήσει το πνεύμα του νομοθέτη όσον αφορά το "όλους τους ορόφους". Τι ακριβώς ελαφρυντικό προσφέρει πολεοδομικά το να είναι κάτι ίδιο σε όλους τους ορόφους αφού μου φαίνεται ότι αυτό το κάνει ακόμα πιο σοβαρή αλλαγή;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

το ίσοι απεναντι στο Νόμο, το αν ένας κέρδισε 1,5μτ καταλαμβάνοντας διάδρομο το θεωρεί πιο δίκαιο ο Νομοθέτης όταν όλοι κερδίζουν 1,5τμ
(λεω εγω, κατα την ταπεινη μου αποψη)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

ειτε σαν εκ κατασκευης ειτε λογω επεκτασης στα κοινόχρηστα απο  αυτον που τα ιδιοχρησιμοποιει......

η τακτοποίηση γινεται με "αστερισκους", διοτι

α] αφορα διοροφη αρχικα  οικοδομη που επεκταθηκε ολοκληρη...

που σημαινει οτι εχει "καλυψει" καποια -δεν λες- τμ. απο το υπολοιπόμενο δικαιωμα δομησης που θα ειχε χωρις την επεκταση.

β] Αρα οι αλλοι οροφοι εχτισαν "παραπανω"

γ] και αν και οι οροφοι ακολουθησαν το αρχικο περιγραμμα εχουν και αυτοι  "επεκταση"

Ερωτημα

Ποιά ειναι η ισχυς της β' αδειας  που εκδοθηκε με "αποκρυψη" των δομηθεντων ηδη τμ.???

υγ

καλο θα ηταν να πεις ποσα τμ. επεκταση εχει γινει και πότε βγηκαν οι αδειες...
 

 

Η πολυκατοικία ανοίκει σε δύο αδέρφια. Οι πρώτοι δύο όροφοι έγιναν πριν 1975  και μάλιστα τμήμα δεύτερου ορόφου φαίνεται σαν μελλοντικό.Το 1998 εκδόθηκε άδεια 2 ορόφων στην οποία  φαίνεται ο μελλοντικός ως υπάρχων, αλλά η επέκταση που είναι περίπου 40μ2  ανα οροφο δεν φαίνεται. Η δηλωση θα γινει ανα οριζόντια και υπάρχουν και αυθαιρεσίες στα κοινοχρηστα κλικοστασιο .Μια παρενθεση εκτός (Το ισόγειο είναι κατάστημα μπορεί να πάει και αυτό ως κατ.1;)

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, janna said:

 

 

 

23 ώρες πριν, janna said:

Η πολυκατοικία ανοίκει σε δύο αδέρφια. Οι πρώτοι δύο όροφοι έγιναν πριν 1975  και μάλιστα τμήμα δεύτερου ορόφου φαίνεται σαν μελλοντικό.Το 1998 εκδόθηκε άδεια 2 ορόφων στην οποία  φαίνεται ο μελλοντικός ως υπάρχων, αλλά η επέκταση που είναι περίπου 40μ2  ανα οροφο δεν φαίνεται. Η δηλωση θα γινει ανα οριζόντια και υπάρχουν και αυθαιρεσίες στα κοινοχρηστα κλικοστασιο .Μια παρενθεση εκτός (Το ισόγειο είναι κατάστημα μπορεί να πάει και αυτό ως κατ.1;)

 

dimitris έτσι είναι η κατάσταση τι γνώμη εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.